Jan Rot En ineens mochten we weer optreden. Ik schrok even, want De Fransche School in Culemborg kwam pas acht dagen na infuus IV, maar het was in twee jaar tijd al vier keer verplaatst, en spelen is gezond. Die middag zelf zweet ik peentjes. Net als een ouwe auto die tweeënhalve maand niet wordt gestart, roesten ook zangers op leeftijd door. En dan dat chemogebrek aan energie. Maar kom, liever dat ik op het podium besef dat ik beter in bed had kunnen blijven, dan dat ik aftel en 's avonds denk: hm, misschien was het toch wel gelukt. 'Wat zie je er goed uit!' prijst Laszlo als hij me aftaalt. Zo voel ik me niet, en als ik na een kwartier bijkletsen als een ziek kanariepietje tegen het portier in slaap sukkel, weet hij genoeg. De opnames van die mooie documentaire Tot de laatste snik waren van half oktober. En dan is die laatste snik toch weer een paar maanden dichterbij. Na de soundcheck even een opleving bij de verrukkelijke pasta die Daan heeft meegegeven, en daarna op een bank in de kleedkamer. Licht uit, twee dikke podiumgordijnen als deken en nog steenkoud. Om tien voor acht gaat de wekker, over veertig minuten z showtime. Het optreedpak is als een harnas, het maakt je sterker. 'Alle grenzen aan een mens voorbij, want ik weet jij bent 5 bij mij,' zing ik in opener Achtbaan en zo voelt het ook. Zo'n zaaltje van krap honderd man, speciaal gekomen 2 voor jou, voor de meesten om nog één keer... Zal ik ze vertellen dat ik gister en vanmorgen stiekem mijn chemopillen heb overgeslagen? Speciaal voor Culem borg? 'Dus als ik een dagje eerder dood ben, is dat jullie schuld...' Ah nee, niet te veel galgenhumor. Halverwege loopt er iemand weg, middenin een nummer, vlak voor het podium langs. Is het niet goed? Stel ik teleur? Maar nee, hij moest naar de wc. 'Ga maar naar je plaats, hoor,' lach ik als hij bij terugkeer bescheiden op de trap blijft zitten. 'Ik ben allang blij dat ik je niet had weggejaagd.' Daar is ook geen reden toe. Met pijn in het hart had ik me teruggetrokken als verteller/ evangelist voor de komende Mattheuspassie-tour in mijn vertaling. Tweeëntwintig optredens in vier weken, zelfs als je de helft er tussenuit tikte, zou het mijn ondergang worden. Solo, met Laszlo aan mijn zijde, geeft het niks als ik ergens haper, een nummer oversla of uit het niets een verhaal begin. Over singer-songwriter David Olney bijvoorbeeld, die live tussen twee nummers door 'I'm sorry,' mompelde en z'n ogen sloot of hij moest nadenken. Toen na een tiental seconden de bassist hem aantikte, was-ie al dood. Leek me vroeger geweldig romantisch, sterven op het podium. 'Maar nu ben ik elke dag weer blij dat ik extra tijd heb gekregen. Heerlijke avond, toch?' Staand applaus en na afloop weer een drukte van belang bij mijn stalletje. Mijn publiek is mijn beste vriend. 'Tot ziens of vaarwel. Het ga je goed!' Muzikant Jan Rot (64) is getrouwd met Daan (46). Ze hebben vier kinderen: dochters Elvis (20) en Maantje Piet (10) en zoons Rover (16) en Wolf (13). In juli hoorde hij dat hij ongeneeslijk ziek is. Twee dikke podiumgordijnen als deken en no steenkoud 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 120