'Snel na de Tweede Wereldoorlog begon de Koude Oorlog. Mijn vrouw Jannie en ik besloten onze kinderen sober op te voeden zodat ze zich in moeilijke situaties zouden kunnen redden. Toen de kinderen vijf waren kregen ze een eigen tentje. Ze leerden het opzetten en als het regende moesten ze in hun pyjama naar buiten om de lijnen te controleren. Zo leerden ze op hun eigen leven te letten en als het nodig was te overleven.' 'In de jongerenorganisatie ging alles op basis van kameraad schap en gelijkwaardigheid. Meteen na de oorlog bliezen we de organisatie nieuw leven in. Ik leerde Jannie daar kennen. Gelijkwaardigheid was voor mij en mijn vrouw belangrijk, samen praten, samen beslissingen nemen, samen de kinderen opvoeden. In de laatste twintig jaar van ons huwelijk vielen we terug op die diepe kameraad schap. We hadden geen seks meer, maar op een andere manier was er toch intimiteit. Toen Jannie zich niet meer kon douchen, hebben we een schoonmaakritueel ontwikkeld waarbij we haar lichaam insmeerden met olijfolie, teruggrijpend op de oude Grieken en Romeinen. Ze was 3,5 jaar bijna niet buiten geweest, maar haar huid was gezond.' 'Ik gaf er drie jaar les. We hadden een mooi huis met een tuin met exotische bomen. We raakten bevriend met de marrons - toen zei je nog gewoon bosnegers, maar dat mag nu niet meer. De vrouwen liepen rond met blote borsten en een lendendoekje, mijn vrouw droeg lange rokken. De marrons bouwden een boot voor ons waarmee we de rivier op gingen, en ze leerden ons het begroetingsritueel als we in een van hun dorpen aankwamen. Met één voet bleef je in de boot staan en met de andere op het land, om te zien of je welkom was.' 'Ik was weduwnaar geworden en hoorde kapot te zijn, maar dat gebeurde niet. Ik twijfelde of ik aan het dementeren was en mijn emoties aan het vervlakken waren. De dokter lachte en zei dat met dementie de emoties juist vaak ver sterkt worden. Op een nacht droomde ik dat mijn vrouw zich over mij heen boog en mij een kus op mijn lippen gaf. Toen ik wakker werd zag ik het koude bed naast mij en donderde ik in een diep verdriet. Toen wist ik dat het met mijn emoties wel goed zat, mijn angst voor dementie was weg. Het verdriet om Jannie was er, maar ook het geluk, want zij is er als het ware nog altijd. Toen kon ik door.' En nu geeft u nog steeds bijles? 'Het nichtje van mijn huishoudelijke hulp stond in vier havo onvoldoende voor geschiedenis. Ze vroeg of ik haar bijles wilde geven. Het meisje vond geschiedenis een rot- vak, maar is nu helemaal enthousiast. Dat komt omdat ik met haar praat over de leerstof, haar geschiedenisleraar loopt alleen met zijn handen op de rug door het lokaal. Zij gaat bij mij weg als een blije puber. Ik wilde altijd al leerlingen leren kijken naar de wereld door met ze te praten en ze verhalen te vertellen. Ik hoefde nooit een presentielijst in te vullen, iedereen was er altijd.' 'Interesse is een belangrijk bestanddeel van mijn denken, dat is het altijd geweest. Ik houd interesse, ik vervlak niet, ik blijf belangstellend. MEZZA 33 HUIS IN PARAMARIBO i GAKPE, BENIN NA DE OORLOG PARAMARIBO AUSTIN 1100 Kameraadschap is nu een ouderwets begrip. U leerde het bij de jongerenorganisatie van de geheelonthouders beweging. Jullie gingen met de boot naar Suriname voor het land onafhankelijk werd. U was 88 toen uw vrouw overleed. U kunt met alle generaties goed overweg? Dat deed je gewoon verschijnt bij uitgeverij Meulenhoff 22,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 113