FRED HISSCHEMÖLLER (99) GROEIDE op als rijkeluiszoontje. Met zijn leren schoenen was hij een buiten beentje op de lagere school - zijn klasgenoten droegen klompen. 'Ik werd erom gepest. Het was een standen maatschappij, mijn vader was chemicus van een aantal baksteenfabrieken en reed in een auto van de ene naar de andere fabriek. Bijna niemand had in die tijd een auto.' Hisschemöller schreef een boek over zijn leven: Dat deed je gewoon. Hij zat in het verzet en moest onderduiken, leerde zijn vrouw kennen bij de geheelonthouders en verhuisde later met zijn gezin naar Suriname. Hij was een geschiedenisleraar die ook yogalessen gaf, en een bege nadigd verhalenverteller. 'Mijn huishoudelijke hulp zei: u kunt zo goed vertellen, daar moet een boek van komen.' 'In de eerste maanden leek de bezetting wel mee te vallen. De Duitsers stelden zich terughoudend op. De verjaardag van prins Bernhard op 29 juni werd in het hele land nog gevierd. Maar de sfeer werd grimmiger en na twee jaar werden de eerste Joden uit Amsterdam weggevoerd. Toen kwam een oud-lid langs van de geheelonthoudersbeweging waarvan ik lid was. Ze zochten onderduikplekken voor Joodse kinderen. Mijn moeder stond aardappelen te bakken. Ze draaide zich om en knikte. Ze vond dat ik mee moest doen, ook al was het riskant. Ik bracht de kinderen met de trein weg. Leven was een levensgevaarlijke zaak. Dat is voor jullie nu moeilijk voor te stellen.' Er was nog geen Afsluitdijk toen hij werd geboren, Wilhelmina was koningin, haar dochter Juliana een meisje van twaalf. Rijkeluiszoontje FRED HISSCHEMÖLLER werd de geschiedenisleraar die iedereen zich wenst. In Dat deed je gewoon beschrijft hij zijn leven. VOOR DE OORLOG U was achttien toen de oorlog uitbrak en als student raakte u als vanzelf betrokken bij het verzet. De oorlog beïnvloedde ook een groot deel van uw volwassen leven. Uw drie kinderen voedde u op in de geest van 'er kan weer een oorlog komen'. Bijna 1ÓO 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 112