We dachten dat het leven maakbaar wasen toen kwam die vermaledijde coronacrisis een nieuwe variant opdoemt, of een positieve test roet in het eten gooit? Zou ik niet geluk kiger zijn als ik mijn verwachtingen bijstel en ga leven bij de dag? Jan Wolter Bijleveld, auteur van het zelfeulp- boek Wat had je dan verwacht? helpt me direct uit de droom. Verwachtingen horen bij de mens. 'Je kunt je wel voornemen geen verwachtingen te hebben, maar als je dat doet om teleurstel lingen te voorkomen, misschien zelfs om er kalmer of gelukkiger van te worden, dan is dat ook weer een verwachting waarin je teleur gesteld kunt worden,' zegt Bijleveld, die naast schrijver docent is aan de School of Life in Amsterdam, waar je cursussen 'levenskennis' kunt volgen. Volgens Bijleveld kun je beter leren leven met je verwachtingen, dan ze de kop in te drukken. Ze leveren immers ook voorpret op. En die roze bril is bovendien een drijfveer om iets van het leven te maken. De uitdaging voor iedereen met hoge verwach tingen: je flexibel opstellen wanneer de werke lijkheid niet voldoet aan je dromen. Enigszins sceptisch na twee jaar vol afgelastingen en niet uitgekomen verwachtingen, vraag ik hoe je dat in vredesnaam doet. 'Je zou werkelijkheid en verwachting kunnen zien als twee draai- knoppen,' legt Bijleveld uit. Vaak willen we bij een tegenvaller aan de werkelijkheid-knop draaien. En soms lukt dat ook. Ik herinner me nog de opluchting toen we, na een slapeloze nacht op een gehorige en benauwde hotel kamer, de sleutel kregen van een veel prettiger verblijf. Onze klacht had zijn vruchten afge worpen: het was gelukt de werkelijkheid ten positieve te veranderen. Maar soms zit de draaiknop van de werkelijk heid muurvast. Je hebt een skivakantie geboekt maar er ligt geen sneeuw. Je zou uit eten gaan maar je lief had barstende koppijn. Dan is er nog maar één optie: je verwachting bijstellen. Bijleveld: 'Dat wil zeggen: de situatie draag lijker maken, je teleurstelling dempen of ervan leren.' Natuurlijk mag je eerst flink balen. 'Teleurstel- ling is een heel normale en begrijpelijke emotie, stop die niet weg,' zegt de auteur. Pas dan kan er ruimte komen voor relati verende gedachten. Zoals: dit is waarschijnlijk niet de laatste wintersport van mijn leven, of: nu houd ik geld over voor die dure fauteuil. JORBERT (43) EN LIANNE VAN DER SCHAAF (33) moesten hun verwachtingen de afgelopen twee jaar ook flink bijstellen. Hun bruiloft was heel anders dan ze droomden toen hij in oktober 2019 voor haar op de knieën ging. Ze trouwden 28 mei 2021, met slechts dertig gasten en zonder diner en feest. En dan was er nog de angst dat hun naasten op het laatste moment corona zouden krijgen en er niet bij konden zijn. 'Op de ochtend van de bruiloft wisten we pas dat het door kon gaan, met onze ouders en getuigen erbij,' vertelt Jorbert. Zijn vrouw werd er behoorlijk somber van en overwoog de hele boel af te blazen. 'Ze fantaseerde als klein meisje al van een grote bruiloft met al haar familie en vrienden.' Zelf lukte het hem iets beter om zijn verwachtingen bij te stellen. 'Ik ben wat praktischer ingesteld en keek vooral naar wat er wel kon.' Uiteindelijk werd het een prachtige dag, met een ceremonie in een kasteel, een take-away lunch en een borrel in de zon. Omdat het toch niet als een volwaardige bruiloft voelde, doen ze de bruiloft nog eens over in april. In de hoop dat ze nu wel met een groot gezelschap de dansvloer op kunnen. 'De vooruit zichten zijn gunstig. Voor het eerst durven we heel voorzichtig voorpret te hebben.' NU HET LEVEN LANGZAAM WEER NORMAAL WORDT, rijst de vraag: hebben de laatste twee jaar ons geleerd beter met tegen slagen om te gaan? Beseffen we door de pandemie beter dat het leven niet zo maakbaar is als we hoopten en dat teleurstellingen ook bij het leven horen? Damiaan Denys, psychiater in het AMC en hoogleraar aan de VU, heeft er een hard hoofd in. 'Ik geloof niet dat we gehard uit deze crisis komen. Ik vrees eerder dat we er bedroevend weinig van hebben geleerd.' Volgens hem heeft de coronacrisis blootgelegd hoe mentaal kwetsbaar veel Nederlanders zijn. 'Onze weerbaarheid is laag. We vinden het moeilijk te accepteren dat het leven niet altijd maakbaar is, dat we niet naar het café kunnen op het moment dat wij dat willen.' Het zou ons helpen als we het leven leren accepteren zoals het is, in plaats van het zoveel mogelijk proberen te controleren. Hij heeft ook goed nieuws: Denys verwacht niet dat we lang in onze somberheid blijven hangen. We hebben een kort geheugen als het om crisissen gaat. 'We zijn ook flexi bel: na een natuurramp of terroristi- 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 110