Topdag voor rondje in het reuzenrad Nederlandse bende zat met tentakels diep in rode-dieselfraude Kamer: Help burger nu energie zo duur is 10 De Tweede Kamer wil dat de extra miljarden die de Neder landse overheid nu verdient door de hoge gasprijs, worden ingezet ter compensatie van de hoge energierekeningen van burgers. Nederland loopt op een 'wrange' manier binnen door de oorlog in Oekraïne. Nu de gasprijs omhoog is gescho ten schatten vooraanstaande eco nomen dat de inkomsten al gauw 5 miljard euro hoger kunnen uitval len. Dat berekenden de economen op verzoek van deze krant. VVD-fractievoorzitter Sophie Hermans laat weten dat de VVD 'de stijging van de energierekening voor mensen zoveel mogelijk wil beperken'. ,,We gaan hier zeker naar kijken.'' Daarmee doelt Her mans op de mogelijkheden de extra gasinkomsten in te zetten om bur gers tegemoet te komen bij hun energierekening. Eind vorig jaar kwam het toen nog demissionaire kabinet met zo'n 400 euro over de brug. Maar afgelo pen maand bleek dat een huishou den met een gemiddeld verbruik jaarlijks ruim 1300 euro meer aan gas en licht kwijt is dan verwacht, zo berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Toch zegt het kabinet pas in het voorjaar te kijken naar compensatie. Politieke partijen in de Tweede Kamer vin den dat dit veel te lang duurt, omdat mensen nu al worden geconfron teerd met veel hogere lasten. Geen geduld Ook de SP wil de extra gasinkom- sten gebruiken om de hoge ener gierekening te matigen. ,,Dat is een veel beter idee dan dat mensen nog even geduld moeten hebben'', zei Tweede Kamerlid Renske Leijten, die hiermee verwees naar het kabi net, dat de beslissing pas op zijn vroegst in april of mei wil nemen. Ook PvdA-leider Lilianne Plou- men vindt dat het kabinet het niet kan maken om mensen die de ener gierekening niet kunnen betalen, nog langer te laten wachten. Kamerlid Pieter Omtzigt vindt dat het kabinet tot dusver de ver keerde doelgroep heeft gecompen seerd. ,,De verlichting van de ener giebelasting is volledig gericht op elektriciteit. De mensen die het zwaarst te lijden hebben, zijn juist de mensen in een tochtige, gasge stookte huurwoning", stelt het van het CDA afgesplitste Kamerlid. ,,Met de huidige maatregelen komt het voordeel terecht bij de Tesla-rij- der die relatief veel elektriciteit ge bruikt.'' Omtzigt wil mensen met lage en middeninkomens die in problemen komen, compenseren: 'met een forse huurkorting voor mensen die in een tochtig huis wo nen, met E-, F- ofG-label'. Benzineprijs Door de onrust op de oliemarkt vanwege de oorlog in Oekraïne blijft ook de benzineprijs stijgen. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers gaan de advies prijzen voor tanken aan de pomp vandaag opnieuw omhoog: voor benzine (Euro95/Ei0) met 2 tot 6 cent, en voor diesel met 2 tot 8 cent. Gisteren liepen de prijzen ook al fors op, daardoor kwam de advies prijs voor Euro95 al op het record bedrag van 2,31 euro per liter. Voor diesel ging het om 2,012 euro, ook een record. De prijzen worden extra opgedreven door de Russische aan val gisteren op de kerncentrale van Zaporizja in Oekraïne, waarbij brand uitbrak. Met deze dieselfraude zouden miljoenen zijn gemoeid, blijkt uit onderzoek van Platform Investico in samenwerking met deze krant voor onder andere De Groene Am sterdammer. Het netwerk ontwikkelde in enkele jaren een groot web aan be drijven, van onder meer make laarskantoren en financiële hol dings, in België. Bij de Neder landse politie waren de crimine len al jaren in beeld, maar ze wer den niet de grens over gevolgd. In België waren opsporingsdiensten niet op de hoogte van het crimi nele verleden van het netwerk. De Nederlanders zijn volgens het Belgische handelsregister di recteuren van een pompstation dat betrokken is bij een groot schalige ontkleuringsoperatie van rode diesel in het Belgisch-Lim burgse dorpje Ham. Half februari stonden Belgische fraudeurs te recht die daar op heterdaad waren betrapt. Ze onttrokken de rode kleur die aan diesel wordt toege voegd vanwege de lagere accijns - rode diesel is goedkoper bij in koop - om vervolgens door te ver kopen als normale, 'witte' diesel. De Belgische belastingdienst, de Federale Overheidsdienst Fi nanciën (FOD) denkt voldoende bewijs te hebben om bijna 30 mil joen euro aan ontdoken belasting terug te vorderen. Inclusief een boete kan het bedrag oplopen tot ruim 80 miljoen euro. Familieleden van de betrokken families g. en G. zijn al jaren bij de politie in beeld. Een van de zoons van de familie G. is vorig jaar in België veroordeeld wegens een drugsdelict. Hij werd de afgelopen jaren ook in Nederland aangehou den voor zware mishandeling en wapenbezit. In de afgelopen vijf tien jaar was een lid van de familie g. betrokken bij drugsproductie, C Claim tegen crimineel netwerk kan oplopen tot wel 80 miljoen euro opzetheling, diefstal, wapenbezit en mishandeling, zo blijkt uit po litiedocumentatie. Een Utrechtse bron uit het criminele circuit kent de familie g. als een familie die 'groot in de hokken' zat, jargon voor wietplantages. Rook De familie g. werd daarnaaast ge schouwd in de Utrechtse 'crimi- nele-familieaanpak', waarin cri minele netwerken in verband werden gebracht met internatio nale drugshandel, liquidaties, witwassen, afpersing en intimi datie. ,,Overal was rook, maar wel oude rook'', zegt een politiebron die anoniem wil blijven daarover. ZATERDAG 5 MAART 2022 GO LEEUWARDEN FOTO AS MEDIA Inwoners van Leeuwarden wachten op de zonovergo ten Lange Marktstraat ge duldig op hun beurt voor rondje in het reuzenrad. Ter ere van de start van het cul turele programma Arcadia was de attractie donderdag en gisteren gratis. Tijdens de rondgang was een audio- presentatie te horen over de evenementen die de komen den maanden in de Friese hoofdstad en de omgeving plaatsvinden. 'Gasmiljarden fijn voor compensatie' Marcia Nieuwenhuis Den Haag VVD-fractievoorzitter Sophie Hermans. foto anp Een Nederlands crimineel netwerk kocht de afgelopen vier jaar vier pompstations in Vlaanderen, waarvan zeker één betrokken is bij grootschalige dieselfraude in België. Yelle Tieleman Ham/Utrecht C Bijlage Z: Schatrijk met schim mig imperium van pompstations

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10