Christina Moreno Wat doet She Matters Ze ontdekte dat van alle vrouwe lijke vluchtelingen slechts vier procent een baan vindt - en dan vaak als schoonmaker of taxi chauffeur. Moreno besloot in haar vrije tijd voor deze vrouwen een programma samen te stellen: She Matters werd geboren. Omdat haar project steeds meer tijd opslokte, nam ze ontslag als strafrecht advocaat, verkocht haar spullen en huurde een kamertje bij een ouder echtpaar; haar zoon woonde inmiddels in Duitsland waar hij werkte in het leger. 'Ik weet nog dat ik daar in mijn eentje zat, tussen een paar dozen en dacht: what the hell am I doing? Dit is niet mijn land, ik spreek de taal niet, ik weet niet wanneer ik iets ga verdienen, al mijn spaargeld zit in She Matters. Toch moest ik door. Alles om maar niet op mijn sterf bed te denken: hoe zou het leven zijn gelopen als ik She Matters wel een kans had gegeven?' Inmiddels heeft ze een imposante lijst van klanten en is ze haar team aan het uitbreiden. 'Mijn doel is dat She Matters uiteindelijk niet meer nodig is. Al ben ik bang dat dat niet in dit leven gaat gebeuren.' Ze praat liefdevol over de vrouwen, noemt ze vaak 'my women'. 'Net als mijn oma Delma zijn dit sterke vrouwen. Als ze een baan hebben, moet ik mezelf toespreken: back off Christina, stop met moederen, laat ze gaan. Als ze mij hun verhaal vertellen, zeg ik nooit dat ik begrijp waar ze doorheen zijn gegaan. Want dat kan ik niet. Maar ik weet wél hoe het is om vrouw te zijn, te worstelen, een beter leven te willen voor je kind. En hoe het is die kans niet te krijgen, niet gezien te worden.' 'Ik heb moeten leren dingen los te laten. Want dat kon ik niet: me zorgen maken was mijn tweede natuur, op gedaan in de tijd dat ik met een baby van twintig dollar in de week moest rondkomen. Ik luister nog steeds naar de verhalen, maar met hulp van een coach kan ik nu beter mijn grenzen bewaken, ook als ondernemer. Dat betekent ook dat ik beter voor mezelf leer zorgen, op tijd eet, niet tot laat doorwerk. Ik heb sinds kort een vriend die af en toe vraagt of ik wel heb gegeten, dat scheelt ook. Laatst nam hij me mee naar een bed and breakfast. Dat heb ik in jaren niet gedaan, maar nu doe ik dat gewoon. Omdat ik eindelijk een beetje kan genieten van wat ik al heb bereikt.' REGELMATIG KRIJGT ZE DE VRAAG waarom er geen He Matters bestaat: hoort iedereen niet zo'n kans te krijgen? 'Natuurlijk, maar ik wil vanuit mijn eigen ervaringen kunnen werken. Daarom focus ik op vrouwen. Ik vind dat iedereen vanaf dezelfde startlijn moet kunnen beginnen, en mijn vrouwen beginnen met tien stappen achterstand. Ik help ze naar die start. Bovendien is de vrouw het hart van de familie. Laatst belde een moeder om te vertellen dat ze de baan als administratief professional had gekregen, de baan waar we samen zo hard voor hadden gewerkt. Haar zoontje kwam ook even in beeld. Ik dacht: zijn leven verandert nu ook. Hij ziet straks zijn moeder naar haar werk gaan, hij ziet haar opbloeien, haar creativiteit gebruiken, nieuwe vrienden krijgen. Die vrouw is nu zes maanden aan het werk en she is flying. Als mijn oma Delma geen goede dag had, had niemand een goede dag. Daar geloof ik nog steeds in. De impact die een werkende vrouw op haar gezin heeft, en op de generaties daarna - dat is waar alles om draait. Ze voelt zich gezien. Misschien was alles anders gelopen als die vrouw bij het uitkeringskantoor had gezegd: ik geloof in je, ik ga je helpen. Dan was ik nog steeds een worstelende jonge moeder geweest, maar ik had me gesteund gevoeld, minder alleen. Daarom zeg ik altijd tegen mijn vrouwen dat ik naast hen sta; het kost me niks, vijf seconden. En bij het uitspreken van die woorden zie ik ze al veranderen. Dat is goud.' MEZZA 27 Hoe ga je om met de verhalen van de vrouwen? GEBOREN 7 februari 1981, Warren Air Force Base in Cheyenne, Wyoming MOEDER van Armando (23) STUDIE Internationaal Recht aan de University of Idaho WERKTE als internatio naal strafrechtadvocaat in Den Haag CEO van She Matters sinds augustus 2017 She Matters koppelt hoogopgeleide vrouwe lijke statushouders en migranten aan bedrijven, helpt ze met hun CV en sollicitatiegesprekken, net zolang tot ze een baan hebben. Daarnaast verzorgt She Matters het Lotus Flower Programme: negen weken werken de vrouwen bij een bedrijf als Nike en Salesforce. Ze leren praktische vaardig heden, en werken aan hun netwerk en zelfvertrouwen. She Matters richt zich op vrouwelijke ingenieurs, IT'ers en business profes sionals.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 107