Het indrukwekkende verhaal van Lily Ebert, een 98-jarige overlevende van de Holocaust als je nu zou sterven, wat heeft je leven dan betekend voor anderen? In de zomer van 2017 was het alsof alles op zijn plek viel. Ik hield een lezing in Den Haag en vertelde daarin over mijn leven. Na afloop kwam ik in contact met drie vrouwelijke statushouders. Ze vertelden over hun leven in Syrië. Een normaal leven, met werk, een man, kinderen. Van het ene op het andere moment was dat allemaal weg. Ze vertelden me drie verschillende ver halen, maar toen ik hen vroeg wat nu hun droom was, zeiden ze alle drie: een baan. En dat die heel moeilijk was te vinden.' MET DEZELFDE DAADKRACHT WAARMEE MORENO ooit uit de bus in Seattle stapte, dook ze nu in de materie rond vluchtelingen. maand kaas, pindakaas en melk mochten halen. Die armoede deerde haar niet, vertelt ze. Ze herinnert zich haar jeugd vooral als een fijne tijd waarin ze speelde op de Californische stranden, en kampe ren en vissen verkoos boven barbies. Dat geluk eindigde toen ze veertien was en haar ouders scheidden. Haar leven viel uit elkaar. Haar cijfers daalden, ze stopte met school en zocht troost bij een jongen van wie ze zwanger raakte. Op haar zeventiende werd zoon Armando geboren. Een jaar later kwam ineens de invloed van oma Delma om de hoek kijken. Christina woonde inmiddels in Seattle, en ze was net naar het uitkeringskantoor geweest. De baliemedewerkster had haar uitgelachen toen ze bekende dat ze advocaat wilde worden. In de bus naar huis voelde ze zich verschrikkelijk, tot ze plots een enorme daadkracht ervoer. 'Ik besefte: die vrouw weet niet wie ik ben en wat ik kan. Ik stapte uit, liep met de buggy de bibliotheek in en zocht op de computer naar een baantje.' Ze begon met een praktijkopleiding, vond werk bij een callcenter, maakte in de avonduren haar school af, studeerde rechten en liep stage bij het Joegoslavië Tribunaal in Den Haag. Na ruim tien jaar mocht ze zich internationaal strafrechtadvocaat noemen en in 2014 vond ze in die hoedanigheid een baan in Den Haag. 'Ik weet nog dat ik in die tijd een Instagrampost zag van een foto die vanuit een graf was gemaakt. De tekst luidde: NU IN DE BOEKWINKEL Hoe Lily na 75 jaar de familie vond van de soldaat die haar bevrijdde Waarom besloot je drie jaar later toch voor een andere carrière te gaan? •S www.lsamsterdam.nl 26

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 106