Als tienermoeder kreeg ze te horen dat ze nooit iets zou bereiken. Nu runt CHRISTINA MORENO (41) She Matters, een bedrijf dat vrouwelijke statushouders aan werk helpt. 'Als de moeder een fijne baan heeft worden haar kinderen ook gelukkiger.' et verhaal van She Matters begint bij Delma Rocha, de oma van Christina Moreno. Een vrouw die met één blik de stoerste mannen uit haar familie op hun plaats wist te zetten. De kleine Christina keek bewonderend toe als van het land. Ze vertelt hoe ze zich thuis voelt tussen al die entrepreneurs. Want, zo benadrukt ze meerdere keren: She Matters is niet alleen een stichting. Het is ook een BV en Moreno is CEO ('Ilóve that title'). Ze wil zelfstandig zijn, niet afeankelijk van subsidies of donaties; haar geld verdient ze door bemiddelingskosten te vragen aan de bedrijven waaraan ze de vrouwen koppelt. In haar kantoor laat ze foto's zien van vrouwen die het programma hebben doorlopen. Ze komen voornamelijk uit Syrië ('De Univer siteit van Damascus was tot de burgeroorlog uitbrak de beste van de wereld'), anderen uit Iran, Afghanistan en Eritrea. Opvallend is hoe de vrouwen de camera in kijken: zelfoewust, vol vertrouwen. Moreno laat hen bewust fotograferen op de dag dat ze hun diploma in ontvangst nemen. Ze wil in haar media-uitingen geen plaatjes laten zien van vluchtelingen in een kamp. 'Dat verhaal is er ook, maar ik wil een ander verhaal vertellen. Het verhaal van sterke vrouwen, over wie ze echt zijn en waar ze allemaal toe in staat zijn.' haar oma zich klaarmaakte voor de werkdag: Oil of Olaz op het gezicht, rollers in het haar, lipstick, de geur van hairspray. Als je je zo mooi maakt, moest oma wel de baas zijn van een groot bedrijf, dacht Christina zittend op het bed in de grootouderlijke slaapkamer. Veel later begreep ze dat zij in een pistachenootjesfabriek de goede nootjes van de slechte moest scheiden. 'Maar ze was trots op haar baan en het geld dat ze verdiende. Als ze haar loon kreeg, stak ze de brieves in haar beha en gingen we samen op pad. Ze liet me zo zien hoe belangrijk een baan is. Wat voor impact het heeft als een vrouw werk heeft.' De impact maakt Moreno nu met haar bedrijf She Matters, een bureau waarmee ze vrouwelijke, hoogopgeleide status houders aan een baan helpt. 'Het moment waarop een vrouw hoort dat ze een baan heeft, blijft geweldig. Ik zorg altijd dat ik videobel zodat ik hun reactie kan zien.' Moreno - gulle lach, grote bos krullen, energieke tred - laat trots zien waar haar bedrijf is gevestigd: in het Cambridge Innovation Center in het Groot Handels gebouw Rotterdam, het grootste bedrijfsverzamelgebouw Californië als vierde generatie Mexicaans-Amerikaanse en de middelste in een gezin van vijf kinderen. Vader werkte voor de luchtmacht, moeder was thuis met de kinderen. De Moreno's kregen foodstamps waarmee ze eens in de MEZZA 25 'IK GELOOF IN JE, ZEG IK, IK GA JE HELPEN' CHRISTINA MORENO GROEIDE OP IN HET ZUIDEN van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 105