IÉ Gesprek Rusland en Oekraïne levert geen doorbraak op Oorlogsdag in Oekraïne van lange adem 5 0 sss- Defensie versterken is noodzakelijk, maar helpt weinig als de agressor de gaskraan kan dichtdraaien ,,We moeten er nog over besluiten. Maar in algemene zin moet je denken aan het ver sneld bouwen van windmolenparken op zee. Dat levert heel veel extra elektriciteit op. En we hebben nog zoveel daken in Eu ropa waar zonnepanelen op kunnen, ook dat moet versneld. Verder moeten we fors investeren in biogas. We zullen ook nog brandstoffen nodig hebben die lijken op fossiele brandstoffen zonder het te zijn." Dat duurt toch jaren? ,,Daarom is belangrijk dat we nu, op korte termijn, onze voorraden snel bijvullen, en daarbij zoveel mogelijk gebruikmaken van de andere leveranciers. Maar dat we voor lopig ook nog energie uit Rusland zullen krijgen - tenzij zij of wij de kraan dicht draaien - dat is ook duidelijk." ,,Ook daarvoor zullen we met een voorstel komen. Dat zijn we nu aan het uitwerken, dus daar kan ik weinig over zeggen. Maar ik vind wel dat we een gezamenlijke verant woordelijkheid hebben om mensen door deze moeilijke periode heen te helpen. En ik hoop dat we daar ook op Europees ni veau afspraken over kunnen maken. Dat is ons gelukt tijdens de coronapandemie, dus waarom zou ons dat hier niet lukken? Dat moet ons lukken!" ,,Het één kan niet zonder het ander. Het is absoluut noodzakelijk om onze defensie te versterken. Maar als degene die zich agres sief gedraagt je lam kan leggen door de gas kraan dicht te draaien, dan schiet je nog niks op." Voor de tweede keer kwamen dele gaties van Oekraïne en Rusland gis teren bij elkaar in Belarus om te praten over de Russische invasie. Oekraïne eist een onmiddellijk staakt-het-vuren en humanitaire corridors waardoor vluchtelingen weg kunnen. De Russen willen juist dat Oekraïne demilitariseert en zichzelf'neutraal' verklaart. Vol gens Oekraïne werd er alleen over eenstemming bereikt over het in stellen van de corridors. Wanneer die er komen, is nog onduidelijk. Begin volgende week volgt een derde gespreksronde. De Oekraïense president Zelen- ski riep zijn Russische ambtsge noot Poetin op direct met hem te praten. ,,Kom met me onderhande len. Waar ben je bang voor? Ik bijt niet. Woorden zijn belangrijker dan kogels." Tegelijkertijd vroeg hij Eu ropa de militaire steun aan zijn land op te voeren. Anders rukt Rusland, volgens hem, op naar de rest van Oost-Europa, tot aan de voormalige Berlijnse Muur: ,,Geloof me!" In een tv-toespraak stelde Poetin dat de operatie 'volgens plan ver loopt'. ,,We zijn in oorlog met neo nazi's.'' Ook beschuldigde hij Oe kraïne ervan duizenden buiten- landse burgers gegijzeld te houden en als menselijke schilden te ge bruiken. Volgens Poetin heeft het Oekraïense leger Russische krijgs gevangenen gemarteld en gedood. Ondertussen gaan de gevechten in Oekraïne door. Ook gisteren la gen de twee grootste steden van het land, Kiev en Charkov, onder vuur. In de regio Tsjernihiv, tussen Kiev en de Russische grens, vielen giste ren zeker 22 doden door luchtaan vallen, meldden Oekraïense red dingswerkers. Volgens de regionale gouverneur zijn twee scholen en enkele woningen geraakt. De mili taire Russische colonne die op en kele tientallen kilometers van Kiev staat, maakte geen progressie. Kuststrook In het zuiden veroverden de Russi sche troepen wel meer terrein. De havenstad Cherson (280.000 inwo ners) aan de Zwarte Zee viel als eer ste grote stad in Russische handen. Ook wordt gevochten om een an dere havenstad: Marioepol. Die ligt verderop aan de zuidkust. Russi sche troepen zouden proberen de kuststrook in handen te krijgen. Ook werd gisteren gevochten om de stad Enerhodar, in het zuidoos ten. In die stad ligt de grootste kern centrale van Europa. De vluchtelingenstroom uit het land houdt ook aan. Premier Rutte stelde 'voorbereid te zijn op een grotere stroom' van vluchtelingen naar Nederland. Meer dan 3600 Nederlanders hebben zich gemeld bij het burgerinitiatief Onderdak Oekraïne om (een deel van) hun huis beschikbaar te stellen. Tot nu toe GO VRIJDAG 4 MAART 2022 Met aanvallen op Oe kraïense steden, Russische propaganda en inwoners op de vlucht ging gisteren weer een oorlogsdag voor bij. Mensen zochten een veilig heenkomen, maar dieren werden niet verge ten: uit een opvang in de buurt van de Oekraïense hoofdstad Kiev werden on der meer leeuwen en tij gers gered. De dieren gaan naar een dierentuin in het Poolse Poznan. Het Russische ministerie van Defensie bracht een video naar buiten over de vermeende voortgang van de strijd, waarin onder meer militaire voertuigen ergens in Oekraïne te zien zijn (foto rechtsonder). FOTO'S AP, REUTERS Rusland' Frans Timmer mans bij een demon stratie tegen de oor log, vorig weekend in Amsterdam. FOTO GETTY IMAGES Wat zegt u tegen huishoudens die nu wor den geconfronteerd met torenhoge ener gierekeningen? U heeft het over de energietransitie, is het niet belangrijker om snel nieuw wapentuig aan te schaffen? De tweede ronde van gesprek ken tussen Oekraïne en Rusland leverden gisteravond geen grote doorbraak op. Ondertussen ver overen de Russische troepen vooral in Zuid-Oekraïne steeds meer terrein. Cyril Rosman Rotterdam/Kiev In een kliniek in Moskou liggen op dit moment ne gen Nederlandse MS-pa- tiënten, die daar zijn voor stamceltransplantatie. Een zware behandeling, die in Rusland onder soepeler voorwaarden wordt gege ven dan in Nederland. Het is nog onduidelijk hoe ze terug moeten komen. Twaalf Nederlanders zouden al in Oekraïne zijn om zich aan te melden voor het vreemdelingenle gioen. Dat zegt een Neder lander die zich als bemid delaar heeft opgeworpen. Volgens deze Gert uit Lan- gebroek willen zeker veer tig Nederlanders naar Oe kraïne, niet alleen om te vechten, ook om te helpen. Onder die mensen ook de 40-jarige Joyce Koster uit Dordrecht, een ex-militair met twee zoons van 19 en een dochter van 15 jaar. ,,Ik heb ze uitgelegd dat ik slecht tegen onrecht kan. En dat ik wil doen wat ik kan." De Verenigde Naties verwachten dat de Russi sche invasie van Oekraïne zal leiden tot een uittocht van maximaal 10 miljoen vluchtelingen. Daarvan zouden er zo'n 4 miljoen naar de buurlanden trek ken, schat de VN. Metaalpensioenfonds PME gaat al zijn beleggin gen in Russische bedrijven verkopen. Eerder deden de fonds ABP en BpfBouw al een dergelijke toezegging. PME heeft ongeveer 16,5 miljoen euro belegd in Rus sische bedrijven, 0,03 pro cent van de totale waarde. Opnieuw hebben tien tallen Oekraïners zich ge meld bij het asielzoekers centrum in Ter Apel. In to taal ging het gisteren om 86 vluchtelingen, een kwart vroeg asiel aan. Het Russische oliecon cern Lukoil heeft opgeroe pen tot de onmiddellijke beëindiging van de oorlog in Oekraïne. De op één na grootste olieproducent van het land is daarmee een van de eerste grote Russi sche bedrijven die zich uit spreekt tegen de inval in het buurland. Voorwerpen uit de voortijdig beëindigde ten toonstelling over Russi sche avant-garde in de Hermitage Amsterdam gaan zo snel mogelijk te rug naar de Hermitage in Sint-Petersburg. Het Am sterdamse museum ver brak eerder de banden met het Russische museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5