Vlissingen en Terneuzen krijgen minisail cadeau Luisteren naar verhalen in het bos op je smartphone 6 Vanaf dit weekend wordt er letterlijk getimmerd aan de komst van de grensoverschrijdende klankwandeling Bos-Grens, die door het bos voert. Kunstcollectief Hrins heeft een ambitieus en veelomvattend plan: het combineren van natuur, geluids kunst, architectuur en grenzeloos erfgoed. Hoe? Met een speelse klankwandeling die Bos-Grens heet. De wandeling gaat door de Waterwinbossen bij Clinge en Sint Jansteen en het Stropers- bos, waar de grens tussen Neder land en België ook dwars door heen loopt. De afgelopen tijd zijn er meters gemaakt. ,,We zijn be hoorlijk hard aan het werk, voor de laatste sprint", zegt Tamara Esse ling namens het collectief. Vanaf morgen wordt de eerste basis ge legd voor de houten banken en in stallaties die onderweg te zien zul len zijn. Landsgrenzen De drie initiatiefnemers van Hrins komen uit het Oost-Zeeuws- Vlaamse grensdorp Clinge en het aangrenzende De Klinge. Tamara Esseling en Lars Senders wonen in Clinge en Kris Drieghe groeide op net over de grens. Het drietal vond elkaar een paar jaar geleden met hetzelfde idee: landsgrenzen ver smelten. Ze hebben allemaal een andere expertise. Tamara ontwik kelt in opdracht culturele evene menten en sociaal artistieke pro jecten, Kris is architect en bouwer van installaties en Lars is compo nist, muzikant en theatermaker. Eerder verzamelde het drietal al uiteenlopende verhalen van men sen uit de grensstreek. Die worden opgeslagen in een databank en tien verhalen zijn voorzien van muziek door Muziekvereniging de Clingse Bossen, waar Lars deel van uitmaakt. De fragmenten zijn tij dens de klankwandeling te beluis teren met je telefoon, via een app waar bedrijf Wittig de laatste hand aan legt. Studenten van Scalda ontwierpen een systeem voor mensen zonder smartphone. ,,Die kastjes komen in museum Klingspoor te liggen." Een frag ment begint vanzelf te spelen, als je bij één van de tien punten met een bank of installatie komt. Er zijn een tiental kastjes in produc tie gebracht, Hrins vermoedt dat bijna iedereen wel een smartp- hone heeft. ,,Maar als het nodig is, kunnen we snel schakelen om kastjes bij te laten maken. De stu denten staan er klaar voor." De route ligt ook al vast en meet zo'n 6,5 kilometer. ,,Het voordeel is dat er geen kop of staart is, je kunt ook een stukje van de wandeling doen. Als het nodig is, kunnen we snel schakelen om kastjes bij te laten maken De app onthoudt waar je al ge weest bent." Voor wie de fragmen ten nog eens terug wil horen, komt er een cd en een bijbehorend boekwerk. Morgen wordt het eerste bouw- moment gehouden van 10.00 tot 16.00 uur, bij creatieve vrijhaven de Clinch in Clinge. ,,Dan gaan we bouwen aan modulaire grens- krukjes." Die bestaan uit twee stukjes stammen, van dennenbo men die aangetast zijn door kever tje de letterzetter. De stammen worden aan elkaar bevestigd en de krukjes worden vervolgens ge bruikt om banken en installaties mee te bouwen. ,,Het is een basi selement en van daaruit kun je stapelen en vormgeven. Dat doen we samen in het proces met de deelnemers." Het is de prelude op een bouwkamp, dat van 11 tot 22 april gehouden wordt en ook in ternationale creatievelingen trekt. Die twee weken wordt alles op zijn plek gezet in het bos en gereed gemaakt voor de eerste klankwan deling, die 22 april van start gaat. De jaarlijkse Tall Ships Races voe ren dit jaar door Zeeland. Tientallen grote zeilschepen, waaronder vier en zelfs vijfmasters varen half juli van het Deens Esbjerg naar Harlin- gen. De tweede race gaat van Ant werpen naar Aalborg, Denemar ken. De tocht van de Friese haven naar de start van de tweede race in Antwerpen voert langs de Zeeuwse havensteden die de deelnemers van harte heeft uitgenodigd. Liggeld hoeven ze niet te betalen. Wethouder Jack Begijn van Ter- neuzen wil het bezoek van de im posante zeilschepen op 20 en 21 juli aangrijpen om er een nautisch feestje voor de stad van te maken. ,,Een minisail. Denk aan vier grote zeilschepen in de Veerhaven aan de Westerschelde en vier kleinere zeilschepen in de binnenstad. Je zou het kunnen combineren met foodtrucks en muziek. Bedrijven en scholen kunnen de schepen bezoe ken en het valt op 21 juli mooi sa men met de Belgische Nationale Feestdag." Vlissingen en Terneuzen grepen de kans die de passerende zeilsche pen boden met beide handen aan. Voor Terneuzen is het mooi een derde zomerfeest in de stad na de Havenfeesten en festival De Bal lade. Vlissingen heeft al ervaring met Sails, zowel grote als kleine varian ten. ,,Een gewone sail, dan moet je al snel denken dat je daar als ge meente zo'n vier miljoen aan kwijt bent om die schepen hier te krij gen", weet de Vlissingse wethouder Rens Reijnierse. ,,Nu niet, hier be talen we niks voor. Zoveel bezoe kers als bij een grote sail hoeft van mij ook niet." Een naam voor de kleine sail heb ben de steden nog niet. Reijnierse: ,,We hebben bij wijze van spreken net gezegd dat we wel zwanger wil len worden. Een naam voor het Je zou het kunnen combineren met foodtrucks en muziek kindje hebben we nog niet. Daar zullen we zo rond juni op terugko men. Veel is nog onzeker. We we ten bijvoorbeeld nog niet hoe er wordt omgegaan met de Russische tall ships als de Mir. Ik durfdaarom nog geen aantallen te noemen." Er worden door de gemeenten geen contracten getekend met de deelnemende schepen. Vlissingen en Terneuzen werken daarom sa men aan de komst van de tall ships om de kans op succes te vergroten. ,,We hebben een club opgericht die bedrijven en scholen probeert te interesseren voor een bezoek aan de schepen", zegt Reijnierse. ,,Denk maar aan een personeelsfeest op een tall ship of bezoeken van scho len. Die schepen zijn meestal wel te huur en zo verdienen ze de kost." Hoe meer deals deelnemende sche pen in Terneuzen en Vlissingen kunnen sluiten hoe groter de zeker heid. VRIJDAG 4 MAART 2022 VL Klankwandeling in de maak Houtbewerker Steven Gauwberg heeft namens kunstcollectief Hrins het voorwerk gedaan, voor het bouwmoment van morgen. Er is ook een mal gemaakt voor de boomstammen, zodat ze goed aan elkaar verbonden kunnen worden. foto tamara esseling Sophie Stockman Clinge - Tamara Esseling, Hrins Aanmelden voor het eerste bouwmoment via info@hrins.eu. Info op hrins.eu. Op 19 maart en 2 april zijn nog twee bouwmomenten. TERNEUZEN Vlissingen en Terneuzen zeggen geen nee tegen de tientallen passerende tall ships. De steden halen er een gratis sailtje mee binnen. - Jack Begijn, wethouder - Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53