c Hoe een liberaal en een 'refo' elkaar vonden in de Vlissingse politiek 12 Het is alles behalve logisch: een liberaal en een 'refo' die samen optrekken in de plaatselijke politiek. Maar in Vlissingen werkt het. Tussen Tamara Vork en Lilian Janse is zelfs een bijzondere vriendschap ontstaan. Het was die keer bij een ondernemersbijeen komst in Hotel Arion aan de boulevard van Vlissingen, nog niet eens zo heel lang na de verkiezingen, dat Tamara Vork alleen aan een tafeltje zat en iets verderop Lilian Janse, ook alleen aan een tafeltje. Kom erbij zit ten, wenkte Vork, om er gelijk aan toe te voegen: ,,Ik vind jou helemaal geen SGP'er." Mooi, reageerde Janse. ,,Want ik vind jou helemaal geen VVD'er." Zo begon het, een jaar of acht gele den. Het contact kwam als geroepen, want als kersverse raadsleden had den Vork en Janse het hard te halen in Vlissingen. ,,De eerste weken zat ik echt in die raadszaal van wat is dit al lemaal?", vertelt Vork. ,,Alles lag al vast. Als oppositie had je gewoon niks in te brengen." Laat staan als kleine fractie in een geweld aan partijen. ,,Je bent gewoon te klein om een stem te maken", merkte Janse. ,,Maar ik zat recht te genover Tamara en had al gauw door dat we best vaak op één lijn lagen. Dan appten we even: maak jij 'm af? Even een knipoog, even een felle blik en we stonden niet meer alleen." Nollebos Zo ging dat steeds vaker. Vork en Janse togen samen naar de heftige vergaderingen over het Nollebos, gingen samen in gesprek met voor- en tegenstanders van een vakantie park en bezochten samen ledenver gaderingen van andere partijen om te peilen hoe daar over dingen werd ge dacht. ,,In de raad spraken we dan af: doe jij die vraag, dan doe ik die", ver telt Vork. ,,We werden echt een duo." Terwijl dat dus helemaal niet zo vanzelfsprekend is. Vork is een libe raal, Janse komt van reformatorische huize. Om hen heen werden dan ook heel wat wenkbrauwen gefronst. ,,Jullie doen wel heel veel samen, zei den ze dan", lacht Vork. „Gelukkig vond mijn fractievoorzitter het best. Anders had het nooit gekund." Abortuskliniek Zakelijk mochten ze dan op één lijn liggen, op ethisch vlak was dat an ders. Toen Janse probeerde de posters van Second Love uit bushokjes te we ren, stemde Vork vrolijk tegen. Mocht ooit iemand het initiatief ne men tot een abortuskliniek in Vlis- Maar wie stond er bijna wekelijks aan mijn bed? Lilian singen, dan krijgt die van Vork alle ruimte. ,,Maar ik zal daar dwars voor gaan liggen", stelt Janse. ,,Maar de meeste grote ethische thema's ko men lokaal niet aan de orde." Zwarte pakken En zo stringent zijn ze allebei nu ook weer niet. Vork werkt in het onder wijs en is gewend aan klassen met 'alle mogelijke geloven' in één lokaal. Anderzijds is Janse niet zo orthodox als je van een SGP'er zou verwachten. ,,Ik ben opgevoed met een brede blik naar buiten. Ik ben gewend me te be wegen tussen zwarte pakken; al heeft mijn vader me vooral geleerd ook te luisteren naar de ander." Die houding heeft Janse ver ge bracht. Tot in de geschiedenisboeken, want zij werd het eerste vrouwelijke SGP-gemeenteraadslid van Neder land. ,,Daarmee heeft ze écht een lans gebroken", stelt Vork. ,,Ik ben daar ongelofelijk trots op. Als docent heb ik mijn leerlingen ook altijd aange moedigd alle kansen te pakken. En Lilian deed het toch maar, tussen al die mannen." In 2019 werd Vork ziek. Zo ziek, dat ze met ernstige uitvalsverschijnselen in het Erasmus belandde. ,,Een heel heftige tijd", zegt ze zacht. Ze praat er liever niet over. ,,Maar wie stond er bijna wekelijks aan mijn bed? Lilian. Ik kreeg veel steun van mensen om mij heen hoor, mijn man kwam elke avond, alle steun was hartverwar mend. Maar dat Lilian steeds naar Rotterdam reed, dat heeft echt heel veel voor mij betekend." Ook Janse wordt stil bij de ge dachte aan deze periode. Ook voor haar was het heftig. Ze was haar ma tje kwijt in de Vlissingse raadszaal. ,,Dat was eenzaam", zegt ze daarover. ,,In die tijd werd het stadsarchief weggehaald. Echt iets waar we samen een blok tegen hadden kunnen vor men. Nu voelde ik me eenzaam. Maar Even een knipoog, even een felle blik en we stonden niet meer alleen vooral was ik bezorgd om haar als vriendin. Ik was bang. Ik heb elke dag voor haar gebeden." Rolstoel Hoe ze het voor elkaar kreeg, heeft nog geen arts kunnen verklaren, maar Vork heeft zich uit haar rolstoel weten te vechten. Zelfs uit de rolla- tor. Een jaar is ze uit de running ge weest, het gaat nu goed met haar. Zo dra het kon, ging ze weer naar de raad. Het duo was terug. De gezamenlijke strijd was weer snel opgepakt. Zo hebben ze uitein delijk toch aardig wat invloed kun- nen uitoefenen, vinden ze. ,,Van mijn vader heb ik altijd geleerd: kom met goede ideeën en zorg dat je ermee in de pers komt", verklapt Janse. ,,En dat is ons gelukt. De mensen weten ons nu in elk geval goed te vinden." ,,En ik weet zéker", vult Vork aan, ,,dat het Muzeeum zou zijn wegbe- zuinigd als wij er niet samen keihard voor hadden geknokt. Vlissingen is inderdaad een pittige stad gebleken. Veel schreeuwers aan de kant, ieder een een eigen mening. Nog altijd an archistisch, dus never a dull moment. Gelukkig maar!" De een stopt Toch heeft Vork besloten te stoppen. Het is tijd voor vernieuwing, vindt zij. ,,En tijd voor nieuwe dingen. Ik heb dit nu acht jaar gedaan. Acht in tensieve jaren, want het zijn niet zo maar een paar avondjes die je kwijt bent. Ik vind het mooi geweest." Jam mer, vindt haar compagnon. ,,Ik voelde het eerlijk gezegd al aanko men. En ja, ik baalde." Janse daaren tegen hangt weer op alle verkiezings borden in de stad: zij dénkt er niet aan om te stoppen. ,,Ik vind het veel te leuk, ik kan niet stoppen. En SGP'ers mogen sterven in het harnas, dat scheelt." Het politieke duo mag na de verkiezingen op 17 maart ten einde zijn, de vriendschap blijft. ,,We blijven elkaar steunen en volgen", zegt Vork. En dat gaat nooit over, denkt Janse. ,,Deze vriendschap is een Godsgeschenk." VRIJDAG 4 MAART 2022 GO 'Onze vriendschap is een Godsgeschenk' Wendy Wagenmakers Vlissingen Lilian Janse (l) en Tamara Vork mogen op ethisch vlak dan lijnrecht tegenover el kaar staan, de raads leden laten zien dat dat in de lokale poli tiek niets uitmaakt. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Tamara Vork - Lilian Janse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40