H 'Komt er ook oorlog in Nederland?' 9 JEUGDJOURNAAL REPORTAGETEAM MAAKT BERICHTEN VAN HET FRONT 'BEHAPBAAR VOOR KINDEREN' Namens het NOS Jeugdjournaal doet Noortje Deutekom aan de Pools/Oekraïense grens verslag van de oorlog en vluchtelingenstroom. Hoe vertel je aan kinderen wat daar gebeurt? e is net aangekomen in Przemysl, een Poolse plaats bij de grensover gang met Oekraïne. Sa men met cameraman Mike Versteegh en tolk Khrystyna Dzhumaryk maakt Noortje Deute kom (33) hier een reportage over, zo als ze het zelf zegt, 'een uitgifte- punt'.,,Een plek waar alles wordt verzameld voor de vluchtelingen. Kleding, schoenen, kinderwagens, maxicosi's, eten en speelgoed, zoals knuffels. De hele dag door brengen Polen spullen naar deze plek. Hier zijn ook artsen. Als vluchtelingen bij Medyka de grens overkomen, wor den ze zo snel mogelijk hiernaartoe gebracht", vertelt Noortje Deute kom die sinds zondag in Polen is. ,,We zijn de eerste dag naar de grensovergang gegaan. Daar zag je mensen druppelsgewijs binnen ko men. De duizenden vluchtelingen waren nog aan de andere kant van de grens. Het probleem is dat ze worden tegengehouden vanwege het vele papierwerk. Daar is de chaos. Als je de beelden ziet van al die mensen daar, dan voel je: er is heel veel mis. Eenmaal over de grens zijn vooral kinderen opgelucht, maar zo vermoeid. Het leven is er uit, zo uitgeput zijn ze. Je ziet geen kind nog jengelen of huilen. Ze zijn op." ,Dat gegeven reist voortdurend mee in mijn hoofd. Je probeert vaak het persoonlijke verhaal van een kind te vertellen. We hebben een reportage gemaakt over Victoria, een meisje dat met haar moeder op het station was en doorreist naar Duitsland. Dan duik je in de belevingswereld van haar. Wat is het voor een meisje? Wat heeft ze bij zich? Wat doet ze graag? ,,We hebben hier nog geen situatie meegemaakt waarvan ik dacht: dit kunnen we niet aan de kinderen la ten zien. Wat hier gebeurt, is alle maal behapbaar voor kinderen die het jeugdjournaal kijken. Maar we doen zeker aan maatvoering. Na tuurlijk vertellen we sowieso wat de kinderen onderweg moesten door staan, hoe ze aankomen, welke leed ze hebben geleden. Maar we kiezen ook voor een beetje feelgood. De kant van de liefde, noemen we dat. Dan laten we zien dat er ook mooie din- Kijkersvragen gen gebeuren. Vertellen we wat er wordt georganiseerd. Dat mensen elkaar zó aan het helpen zijn. Dat Polen spullen komen brengen, dat ze Oekraïners in huis halen, een slaapplek bieden." ,,Een van de grootste uitdagingen. In Nederland houd je er al rekening mee dat je kinderen op hun gemak stelt voor een interview. Hier zijn we afhankelijk van een tolk die dat al heel goed doet. Onze benadering is nóg rustiger. We nemen de tijd. En op de een of andere manier blij ken kinderen hun verhaal toch wel te willen vertellen." „De kinderen die na zo'n lange reis verloren op stoeltjes zitten, op bedjes liggen. Die alles over zich heen laten komen, totaal uit geput zijn. Ik zag een broer en zus naast elkaar op het station. De jon gen in een rolstoel, fysiek en men taal beperkt. Dat was een moment dat ik dacht: hoe moet dat verder?" ,,Het was op een plek waar we niet mochten filmen. Op bepaalde plekken is besloten weinig of geen De kinderen hier zijn totaal uitgeput en laten alles over zich heen komen media toe te laten en dat is begrijpe lijk. Er zijn hier ontzettend veel ca meraploegen en mensen kunnen to taal overvraagd worden, maar ze moeten ook rust krijgen." ,,Dat is het gekke: als journalist ben je heel erg bezig met denken in shots en quotes. Ik probeer dus af en toe, zoals gisteren, heel even in m'n een tje een rondje te lopen en als mens alles in me op te nemen. Er gebeurt zoveel in je hoofd. Die indrukken, we worden allemaal wakker 's nachts omdat het ons aangrijpt. En als wij s avonds aan de dis zitten, een uurtje hier verderop in ons warme hotel met een biertje erbij, dan voelt dat heel gek. Dan zeggen we toch iedere keer tegen elkaar: wat een enorm contrast is dit toch." „Wat mooi is: ouders vinden het fijn vinden hoe we het uit leggen aan de kinderen. In Hilver sum op de redactie wordt daar ont zettend veel aandacht aan besteed. We zagen het bij de corona crisis ook: ouders zijn blij dat er een organisatie is die het voor de kinderen behapbaar maakt." GO DONDERDAG 3 MAART 2022 Noortje Deutekom doet voor het Jeugdjournaal op verschillende locaties verslag van de oorlog aan de grens van Polen met Oekraïne. fotos nos jeugdjournaal 'We laten zien dat er ook mooie dingen gebeuren' Dennis Jansen Hilversum Wat trof je aan? Je was bij de chaos op een trein station, interviewde gezinnen na hun lange reis naar de grens. Hoe zeer hou je er rekening mee dat je verhalen vertelt aan kinderen?, Houden jullie ook beelden weg? De redactie van het NOS Jeugdjournaal heeft sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne ruim zevenduizend reac ties en vragen binnenge kregen van kijkers. „Vra gen als: Komt er ook oor log in Nederland? Breekt er een derde wereldoor- log aan? Gaat Rusland kernbommen gebruiken? Wanneer is het afgelo pen? Oorlog is een nieuwsonderwerp dat kin deren zeer na aan het hart gaat", stelt Jochem Nuhn, de eindredacteur. ,,De ochtend- en avond journaals en de losse on derwerpen op de site en in de app worden volop bekeken en teruggeke ken. Op ons YouTubeka- naal zijn veel items over dit onderwerp meer dan een half miljoen keer be keken. Dat is uitzonderlijk op zo'n korte termijn". Hij benadrukt dat het Jeugd journaal een nieuwspro gramma is voor kinderen. ,,Geen kinderprogramma met nieuws. De kerndoel groep is kinderen van 9-12 jaar, maar we houden re kening met jongere kinde ren. We vertellen zo hel der en eerlijk mogelijk. Ja, er is veel ellende, maar daarbinnen is er nieuws over hulp, hoop of steun. Ook bieden we in de uit zending ruimte voor reac ties van kinderen. We we ten van experts dat dat kijkende kinderen helpt. Het maakt duidelijk dat ze niet de enige zijn die hier van schrikken.'' Hoe lastig werken is het als je de taal niet spreekt? Wat greep jou het meeste aan? Zit dat in een reportage? Hoe ervaar jij zelf de omstandighe den? Hoe zijn de reacties? - Noortje Deutekom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9