Jonge Russen zien hun toekomst in duigen vallen 8 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND De woede over de oorlog in Oekraïne raakt ook Russische onder nemers in Nederland. Ze worden overspoeld met negatieve reacties, met name online. ,,Rot op, schrijven ze. Maar wat kan ik er aan doen? Ik vind het vreselijk wat daar gebeurt." cht onder de indruk lijkt Olga Chamova niet van alle consternatie. De eigenaar van de Russische specialitei tenwinkel Vjatka, gevestigd net buiten het stadscentrum van Gro ningen, vertelt doodgemoedereerd over de 'rare figuren' die afgelopen week haar winkel binnenstapten, om haar te vertellen wat ze van de hele situatie in Oekraïne vinden. Of over de mailtjes die achter el kaar binnenstromen. ,,'Rot op met je Russische producten', schrijven ze, en 'Poetin moordenaar'. Ik lees het maar niet meer. Je kunt met el kaar van mening verschillen, maar als je zulke dingen schrijft, ben je gek." Laat er geen misverstand over bestaan. Ook Chamova, opge groeid zo'n duizend kilometer ten noordoosten van Moskou, vindt het 'hartverscheurend' wat er in Oekraïne gebeurt. ,,Ik snap dat er woede is, oorlog is nooit goed. Het is vreselijk dat het zover is geko men." De ondernemer heeft veel lof voor de Groningse politie. ,,Af- gelopen week zijn een paar agen- ten de winkel binnengelopen, om te vragen hoe het gaat. Ze hebben toen ook gezegd dat ze de boel hier wat vaker in de gaten houden, de komende tijd. Dat vind ik heel fijn." Een woordvoerder van de politie Noord-Nederland kan dat overigens niet bevestigen. Hij wil niet op de concrete situatie ingaan. Nietwelkom Chamova is niet de enige die last heeft van negatieve reacties. Een Russische ondernemer uit de Randstad, die niet met zijn naam in de krant wil, vertelt dat hij con stant commentaar krijgt. Hij toont een aantal Google Reviews die binnenkomen op zijn adres. 'Ga terug naar je eigen land, je bent hier niet meer welkom!', schrijft een internetgebruiker. Een andere 'recensent' heeft een foto geplaatst met een foto waarop de gezichten van Hitler en Poetin aan elkaar zijn gefotoshopt. ,,Ik heb een deel van de reviews gerapporteerd. Wat kan ik eraan doen? Ik vind het vreselijk wat er gebeurt, wil dat het vandaag op houdt. Verder wil ik er niks meer over zeggen." Een week na het begin van de oorlog is de jacht losgebarsten op alles wat Russisch is. Het Westen probeert Poetin en zijn oligar- chenkliek in het hart te raken, bij hun via corruptie verkregen ver mogen dus. Dat het Europa en de VS menens is, kan niemand ont gaan. Zelfs oliereuzen BP en Shell, die decennialang goud geld ver dienden aan Rusland, maken een forse terugtrekkende beweging. In het zog van deze mokerslagen heeft iedereen in Nederland die Ga terug naar je eigen land, je bent hier niet meer welkom! een connectie heeft met Rusland, inmiddels iets uit te leggen. Dat geldt voor voetbalclub Vitesse (ei gendom van een Rus), groente producent HAK (in 2021 overgeno men door een Russische partij) en voor de winkels van de Holland Barrett (eigenaar van miljardair Mikhail Fridman). Voor het Russi sche consulaat in Maastricht, dat dinsdag beklad werd in de kleuren van de Oekraïense vlag. En dus ook voor Olga Chamova, een vriendelijke mid-veertiger die vanuit haar winkel vlakbij de Gro ningse Turfsingel kaviaar, sau namutsen, en matroesjkapoppen verkoopt - ook online. Van teruglopende klandizie zegt ze nog weinig te merken. ,,Mijn winkel bestaat al twintig jaar, en is heel goed geïntegreerd in de Gro ningse samenleving. Over het al gemeen zijn mensen heel meele vend." Amerikanen Tegelijk weet ze wel dat haar visie op de gebeurtenissen anders is dan die van de gemiddelde Europeaan. ,,Het Russische standpunt is lastig te begrijpen, als je niet uit Rusland komt. Wij kijken bijvoorbeeld echt anders naar de rol van de Amerikanen. Maar dat geeft niet. Er komen hier mensen van allerlei nationaliteiten, met allerlei ver schillende talen. Ik ga graag in ge sprek, op een rustige manier." Een uurtje na het gesprek mailt Chamova nog een keer. Dat ze het hartverscheurend vindt wat er met de mensen in Oekraïne ge beurt, ofwe dat alsjeblieft willen opschrijven. Met zijn ouders praat Maxim (17) uit Moskou al dagen over dezelfde vraag: kan hij nog in Nederland gaan studeren? Maxim, een jongen die graag zijn eigen videogames bouwt, is na een lang proces toege laten tot de opleiding tot game de signer aan de Hanzehogeschool Groningen. In de komende maan den moet hij de middelbare school in Moskou afronden. Met zijn di ploma kan hij dan zijn visum aan- vragen om in september aan zijn studie te beginnen. Maar na de Russische aanval op Oekraïne hebben enkele Europese landen al gezegd geen visa meer uit te geven aan Russische burgers. De Belgische minister van immigratie stelt voor in de hele EU visaproce- dures stop te zetten. Voor toelating tot een Russische universiteit is het nu te laat. Als Maxim in juli, als hij 18 wordt, niet kan laten zien dat hij gaat studeren, moet hij het Russi sche leger in. ,,Mijn ouders zijn doodsbang", vertelt Maxim vanuit Moskou. De stad begint de effecten van internationale sancties te voe len. De week begon met rijen voor geldautomaten. Buitenlandse be- drijven trekken zich terug en de roebel is inmiddels 30 procent min der waard. Vooral jonge Russen willen weg. Google signaleert een piek in gebruik van het zoekwoord 'emigratie' in Rusland, vooral in steden als Sint Petersburg en Mos kou. Maar vertrekken is een hele opgave. Naar Spanje Het lukte Tanya, een 35-jarige soci- ale-mediamanager en moeder van een zoon van 7, nog net om met haar partner in Spanje te komen. Ze had al plannen om daarheen te ver huizen, omdat Rusland geen fijne plek is voor een gezin met twee moeders. Afgelopen weekend is ze op stel en sprong vertrokken met niet meer dan een paar tassen. Ze kon nog terecht in een vliegtuig naar Qatar, nu het Europese lucht ruim grotendeels gesloten is voor vliegtuigen uit Rusland. Zo kon ze toch naar Barcelona rei zen. Voor nu heeft ze een toeristen visum, maar ook zij vreest dat Eu ropa haar niet meer voor langere tijd welkom zal heten, omdat ze Russisch is, ook al heeft ze een bloedhekel aan Poetin en kan ze nog steeds niet geloven dat hij de aanval heeft geopend op 'broeders en zusters'. ,,We moeten over twee, drie maanden een besluit nemen. We denken dat het beter is om hier te blijven, want als mijn zoon ouder wordt, moet hij ook in het leger. Nóóit!" Tanya's vrienden willen ook weg, vertelt ze. Maar makkelijk is dat niet. Dollars en euro's zijn niet meer te krijgen, en veel Russi sche rekeningen zijn in het buiten land geblokkeerd. Niet iedereen kan op afstand blijven werken, zo als zij, en een visum heeft lang niet iedereen. ,,Ze zijn bang om hun fa milie achter te laten en weten niet hoe het moet zonder geld." Maxim probeert maar niet te veel na te denken. ,,Ik kan het me echt heel moeilijk voorstellen, ik in het leger met een wapen. Ik kan nog geen vlieg doodmaken, laat staan een mens." DONDERDAG 3 MAART 2022 GO Poetin-haat treft Russische middenstanders in Nederland Sander van Mersbergen Groningen MM - Reviewer via Google G Olga Chamova in haar specia liteitenwinkel Vjatka. 'Vreselijk dat het zover is gekomen.' FOTO CORNE SPARIDAENS MOSKOU Moskou begint het effect van zware internationale sancties te voelen. Jonge Russen zien hun toekomst in duigen vallen, vre zen de dienstplicht en proberen weg te komen. - Karlijn van Houwelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8