M Andre had bezorgservice en brengt nu medicijnen en eten rond 7 Nederlandse verloskun digen en artsen bieden via videobellen hulp aan mensen in Oekraïne. Vanuit het gebombar deerde Charkov probeert Kristina Babenko vraag en aanbod te koppelen. „Veel mensen hier hebben medische steun nodig.'' Tientallen Nederlandse verloskundigen en artsen staan via Facebook, Face- Time en andere online kanalen paraat om men sen in Oekraïne bij te staan met me dische adviezen. ,,Mensen die in een schuilkelder zitten, kunnen niet naar een dokter. In de chaos die nu in het land heerst zijn vrouwen zwanger, worden baby's geboren. Wij willen iets voor ze doen'', zegt Marjon Kui pers, een van de initiatiefnemers. Meerdere ziekenhuizen zijn vol gens de Oekraïense overheid door het oorlogsgeweld verwoest. Het zie kenhuis van Tsjernihiv, een stad in het noorden, zou gisteren zijn ge raakt door twee kruisraketten. Dins dag sloeg een raket in vlakbij een zie kenhuis in Zjytomyr, een andere stad in het noorden, waarbij de ruiten aan diggelen gingen. Kinderziekenhuis Ohmadyt in Kiev is naar de kelder verplaatst om patiëntjes, hun ouders en het zorgpersoneel tegen het oor logsgeweld te beschermen. Ontlasten Via de Facebookgroepen Doctors On line Help en Midwife Online hebben zich tientallen Nederlandse artsen en verloskundigen aangemeld om men sen in Oekraïne te helpen. Patiënten verplegen die gewond raken bij een bombardement kan een arts op af stand niet, erkent Kuipers. ,,Maar op afstand kun je wel advies geven en mensen geruststellen. Zo hopen we te voorkomen dat de medische hulp die ter plaatse nog wel aanwezig is, wordt belast met huis-, tuin- en keu- kenvragen.'' Voor zwangeren is het extra be- We maken de beschikbare artsen voor hen zichtbaar langrijk dat ze bij iemand terecht kunnen, zegt Kuipers, die gespeciali seerd is in trauma's en als docent ver bonden is aan een Europees pro gramma om mensen in Oekraïne te trainen. ,,Stress tijdens de zwanger schap kan op latere leeftijd veel effect hebben bij het kind. Door corona hebben artsen en verloskundigen ervaring opgedaan met online con sulten. Die komt nu van pas.'' Bevalling Oekraïense zwangeren kunnen gratis terecht bij een verloskundige via In Partu, een onlineplatform waarbij 3500 Nederlandse verloskundigen zijn aangesloten. In geval van nood kunnen die zelfs assisteren bij een bevalling, zegt verloskundige Rosanne van der Sterre, oprichtster van In Partu. ,,We kunnen omstan ders adviseren wat ze moeten doen en de vrouw advies geven over bij voorbeeld de houding. Vanuit Neder land kunnen we niet de hartslag con troleren van de baby in de buik, of medicijnen voorschrijven voor hoge bloeddruk. Maar we kunnen wel vra gen beantwoorden van zwangeren die in een schuilkelder zitten en zich zorgen maken over hun baby of hun eigen gezondheid.'' De behoefte aan zulke hulp is groot, zegt Kristina Babenko, een Oe kraïense wetenschapper en goede vriendin van Kuipers. Vanuit een kantoorgebouw met schuilkelder in Charkov probeert zij landgenoten die medische assistentie nodig hebben in contact te brengen met de buiten landse hulpverleners. ,,Hoe bereiken we ze? Veel mensen spreken geen of slecht Engels.'' Tijdens onlineconsul- ten kan de vertaalfunctie van Face- book worden gebruikt, zegt Kuipers. ,,Die werkt fantastisch. Maar eerst moeten we zorgen dat mensen ons weten te vinden.'' Ook is in schuil kelders vaak geen of een slechte in ternetverbinding. Tot daadwerkelijke onlineconsul- ten is het nog niet gekomen. Babenko heeft inmiddels contact gelegd met een medische app. ,,Mensen met een smartphone gebruiken de app om een afspraak in te plannen bij hun huisarts. Via deze app gaan we de artsen zichtbaar maken die op af stand beschikbaar zijn.'' Voor de oorlog (lees: vorige week woensdag nog) had Andre Polon- ski een fijn lopende bezorgservice van zelfgemaakte voedselproduc ten in en rond Charkov, de tweede stad van Oekraïne. Deze week ging hij met een kistje appels een metrostation in om ze uit te delen aan de inwoners van de stad die daar schuilden tegen de Russische raketten. ,,Ik ben een service be gonnen om gratis eten en medicij nen te brengen naar kwetsbare mensen die het zelf niet meer kunnen halen vanwege de oorlog'', vertelt hij via spraakboodschappen via Telegram. God Dus rijdt hij, tussen de alsmaar klinkende luchtalarmen de stad (1,4 miljoen inwoners) door met groente en vlees. ,,De universiteit belde dat er een groep studenten al zes dagen vastzat op de campus. Er is wel eten in de stad, maar ze kon den het daar niet krijgen. Toen ben ik het maar gaan brengen.'' Het geld dat daarvoor nodig is, zamelt hij in via sociale media. ,,Het is eng om op straat te zijn, het lucht alarm gaat heel de tijd af. Maar ik probeer geen angst te hebben. Dit voelt als mijn opdracht en ik ver trouw op God.'' Die hulp van God kan Polonski goed gebruiken. De aanvallen op het oostelijke Charkov, dat maar Het is eng om op straat te zijn, het luchtalarm gaat heel de tijd af 40 kilometer van de Russische grens ligt, worden met de dag he viger. Dinsdag ontplofte er al een bom op het centrale plein van de stad. Gisteren werd het hoofdbu reau van de politie met raketten bestookt. Volgens de Staatshulp- dienst van Oekraïne werden bij die aanval ook woongebouwen ge troffen. Bij de aanvallen vielen vol gens de Oekraïners vier doden en negen gewonden. Dat brengt het aantal dodelijke slachtoffers van de afgelopen dagen op zeker 21. De Oekraïense president Zelen- ski noemt de aanval op de stad 'onverholen terreur'. De inwoners lopen op de toppen van hun tenen. Het continue geluid van alarmen, raketten en overkomende vliegtui gen is funest voor hun zenuwen. ,,Ze vliegen zo laag dat de ramen ervan trillen. Het is een vreselijk geluid, ik word er erg nerveus van'', vertelt Galyan Oleksiyenko dinsdagavond laat. Ze zit samen met haar man in hun appartement op acht hoog, net buiten het cen trum van de stad. De ramen zijn geblindeerd, er brandt weinig licht. Zodat Russische vliegtuigen het gebouw niet als doelwit kun nen zien. ,,We kunnen niets doen, behalve proberen in leven te blij ven.'' Gisteren meldde hun doch ter, die in Engeland woont, dat haar ouders nog veilig zijn. GO DONDERDAG 3 MAART 2022 Annemieke van Dongen Rotterdam Charkov In een schuilkelder in Kiev zorgt een bezorgde moeder voor haar te vroeg geboren baby's. foto epa Zwangere in schuilkelder krijgt advies uit Nederland - Kristina Babenko, wetenschapper ROTTERDAM CHARKOV Al dagen zuchten de inwoners van Charkov onder Russische bommen en granaten. Andre Polonski brengt tussen de lucht alarmen door eten rond, hoe hard de explosies ook zijn. ,,Het voelt als mijn opdracht.'' - Andre Polonski - Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7