nog geen zinnig woord te zeggen 5 Donetsk zijn er Russische parachutisten geland. En ten noordwesten van Kiev nadert sluipenderwijs een gigantische Russische leger- colonne. Toch is het te vroeg om al een voorspelling te doen over de uit komst van het conflict, vindt De Kruif. ,,We zijn nu een week be zig. Dat lijkt misschien lang, maar echt: het zijn pas zeven dagen, hè." Blitzkrieg Volgens het journalistieke onderzoekscollectief Bellingcat loopt de aanval van de Russen allerminst volgens plan. Dat concludeert de Bulgaarse onder zoeksjournalist Christo Grozev, een van de dragende krachten, op basis van Bellingcats eigen data. Poetins plan was volgens Grozev een blitzkrieg: maximaal drie da gen om Kiev eronder te krijgen. ,,Nu werken ze aan een plan B, waarin ze het land niet snel kun- nen bezetten en het ook moeilijk is president Volodimir Zelenski te vervangen. Dat die colonne voor Kiev al twee dagen stilstaat, is een indicatie dat ze er nog niet uit zijn." Dat de wereld vol afschuw bombardementen op steden aan schouwt, deert Poetin niet, weet Grozev. Het Kremlin heeft maling aan de eigen reputatie. ,,Ze bom barderen nu de meest Russische stad van Oekraïne, Charkov. Tien tallen doden om de mensen tot onderdanigheid te dwingen. Hoe maakt ze niet uit." De strijdende partijen delen met graagte successen op het slagveld, zoals beelden van kapot geschoten legervoertuigen van de vijand, of cijfers over het aantal gedode soldaten. Zo vertelde pre sident Zelenski dat er bijna zes duizend Russen om het leven zijn gekomen. De Russische autoritei ten spreken zelf van 498 overle den militairen aan eigen zijde. En Bellingcat? Dat komt door onder meer het bestuderen van beelden op sociale media ongeveer in het midden uit, op zo'n drieduizend. De Kruif: ,,Je weet inderdaad niet welk cijfer je kunt vertrou wen. Bovendien is bodycounting, het tellen van overleden licha men, in oorlogen geen indicatie voor succes." Mentale veerkracht Twee factoren zijn volgens de oud-commandant veel bepalen- der. ,,Ten eerste de logistiek van het Oekraïense leger, dus hun De Russen bombarderen nu de meest Russische stad van Oekraïne vermogen om brandstof en muni tie aan te blijven voeren naar alle delen van het land. En ten tweede de wil van de Oekraïners om te blijven vechten. Mentale veer kracht is echt bepalend." Kan Poetin makkelijk nóg meer soldaten en materieel aanvoeren? Nee, stelt De Kruif. ,,Hij heeft naar schatting zo'n beetje de helft van de operationele capaciteit van het Russische leger ingezet. De andere helft inzetten, kost ten eerste heel veel tijd en inspan ning. Ten tweede vereist het een enorm goede logistiek. En ten derde: dan wordt Rusland op an dere plekken kwetsbaar." Als Oekraïne nog twee weken stand zou weten te houden kan dat grote gevolgen hebben, schat Bellingcat-onderzoeker Grozev. ,,Houden ze de grote steden tot dat de voorraadtekorten in het Russische leger gaan opspelen en ook tot het geld bij de Russen gaat ontbreken?" Tot nu toe OEKRAÏNE Russische opmars in Oekraïne RUSLAND GO DONDERDAG 3 MAART 2022 In heel veel plaatsen en op heel veel plekken in Oekraïne wordt zwaar gevochten, maar wie uitein delijk gaat winnen is nog koffiedik kijken. FOTO'S REUTERS, EPA dagen aan het vechten, hè' - Christo Grozev, Bellingcat De zevende dag van de oorlog in Oekraïne was er weer een met veel geweld. Verschillende steden had den zwaar te lijden onder Russische beschietingen. In het Oost-Oekraïense Charkov, de tweede stad van het land, vielen diverse doden en gewonden toen een universiteitsgebouw werd geraakt. Ook in het zuiden hiel den de Russen huis. Het leger van Poetin claimt de inname van de stad Cher- son, iets wat Oekraïne gis teravond pas wilde beves tigen. In Marioepol, een an der strategisch gelegen stad, is volgens de burge meester een hele woonwijk verwoest. Oekraïne meldde giste ren dat het aantal burger doden vooralsnog zo'n tweeduizend mensen be draagt. Volgens Lyudmyla Denisova, de ombuds vrouw van Oekraïne, zijn de afgelopen week al 21 kinderen om het leven gekomen. Nog 55 kinderen zijn gewond geraakt, meldt persbureau Reuters. De Algemene Vergade ring van de Verenigde Na ties heeft de Russische mi litaire operatie veroordeeld en Rusland opgeroepen zijn troepen direct weg te halen. Vijf landen stemden tegen: Rusland zelf, Be larus, Eritrea, Noord-Korea en Syrië. China onthield zich van stemming. Morgen zullen de onder handelingen tussen Rusland en Oekraïne in Belarus waarschijnlijk verdergaan. Giro555 organiseert maandag een speciale ac tie op radio en televisie waarbij geld wordt ingeza meld voor de slachtoffers in Oekraïne. Het tv-pro- gramma Samen in Actie voor Oekraïne wordt van 20:30 uur tot 23:00 uur uitgezonden op NPO 1, RTL 4 en SBS6. Het oorlogsgeweld in Oekraïne leidt voorlopig niet tot problemen met de voedselvoorziening in Ne derland verklaarde minister Henk Staghouwer (Land bouw) na spoedoverleg met Europese collega's. Diverse tv-netwerken hebben de Oekraïense co medyserie Servant of the People aangekocht. In de reeks uit 2016 speelt de Oekraïense president Volodimir Zelenski de hoofdrol. Hij was toen ac teur en komiek. Riwne Soemy# Chmelnitsi Charkov# Dnjepr Dnipro Loehansk ©Donetsk Rostov Marioepol Zuid- Oekraïne Odessa Cherson MelitopobBerdjansk ZWARTE ZEE Situatie 2 maart, 17.00 uur BELARUS POLEN Onder controle Russische troepen Onder controle pro-Russische rebellen Kerncentrale SLW HON ROEMENIË MOL 200km l1 BRON: ANP ZEIT STANDARD AL JAZEERA *Krim door Rusland geannexeerd sinds maart 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5