Nog geen oplossing voor wierprobleem Veerse Meer c Kinderen kleien in Visserijmuseum dat beetje moedeloos wacht op verhuizing 6 Met foam kleien is al jaren een geliefde bezigheid van dejeugd die het visserijmuseum van Breskens bezoekt. Tot nu toe kon dit alleen door een stenen spaarpot in de vorm van Bresko op te pimpen. Nu kunnen kinderen ook pinguïns maken. De rode pinguïns zijn een bekend fenomeen in het Breskense straatbeeld. Ze zijn ooit ontworpen door William Sweetlove. Kinderen kunnen in het museum nu spaar potten veranderen in pingu- ins. Isabelle (5) uit Roermond en Stella (4) uit het Belgische Ste- kene maken woensdagmiddag de mooiste Bresko's, met prachtige ogen en diamanten stickers als ex traatje. Wolf (9) laat de plastic ogen onaangeroerd liggen. ,,Ik maak de ogen zelf van klei, dat is veel creatiever." Hij is hier met zijn 'pepe', zijn grootvader. ,,Ik kom vaak in Breskens", vertelt hij. ,,Ik rijd van uit mijn woonplaats Lokeren vaak langs de kust in mijn oldtimer." Pepe heeft Breskens door de jaren heen zien veranderen. Het kan hem niet bekoren. ,,Al die flats zijn gewoon overgewaaid vanuit de Belgische kust. Zo jammer, alles lijkt steeds meer op Knokke." Robotvis De kinderen hadden gisteren meer aandacht voor Bresko, de be kende robotvis die in mei 2012 voor het eerst in actie is gekomen. De vis is een technisch hoog standje dat tot stand kwam via sa menwerking van studenten van de HZ, de jachtbouwers Maas en Meeusen, constructiebedrijfvan Vugt en Unitron. De felge kleurde vis kan radiografisch be stuurd worden en is al een aantal keren, met knipperende ogen en water spuwend, door de haven van Breskens gevaren. De naam 'Bresko' werd tien jaar geleden be dacht door de 4-jarige Manon Zijl stra. 'Bres' voor Breskens en Ko vond ze een stoere Breskense naam. Is er nog plaats voor Bresko wan neer het Visserijmuseum ver huist? Het museum maakt deel uit van het nieuwe havenplan en zou in het viscentrum moeten ko men. Net als de robotvis wachten bestuur, vrijwilligers en vooral de bezoekers van het Visserijmu seum op nieuws. Wanneer de nieuwbouw begint, staat in de sterren geschreven. ,,Er wordt vooral door bezoekers gevraagd wanneer we verhuizen en waar we naartoe gaan", aldus beheerster Ina. Voorzitter Adrie Bondewel van het Visserijmuseum wordt er een beetje moedeloos van. ,,Tien jaar geleden vroeg men mij om voor korte termijn voorzitter te wor- Het blijft maar weer wachten en hopen dat we toch ooit een nieuw onderkomen krijgen den. Als overbrugging tot aan de verhuizing. Nu moest er eind fe bruari 2022 weer een bijeenkomst zijn met nieuws over onze verhui zing. We hebben als bestuur niets gehoord. Het blijft maar weer wachten en hopen dat we toch ooit een nieuw onderkomen krij gen." Nettenbreiers Suzanne de Vries, woordvoerder van de gemeente Sluis, heeft wei nig nieuws. ,,Samen met het be stuur van het Visserijmuseum kij ken we naar hoe we invulling kun nen geven aan het museum. We voeren daarvoor regelmatig over leg met het bestuur. De komende periode gaan we afspraken omzet ten in verfijning van het ontwerp, met als doel een museum te reali seren waar Bressiaanders en be zoekers uit de regio en daarbuiten met veel plezier naartoe komen. De planning is afhankelijk van de ontwikkeling van het viscen- trum." Ondertussen gaan de vrijwilli gers en vooral de vaste klusploeg gewoon door met renovatie van de huidige locatie. ,,Deze winter is het keukenblok helemaal ver nieuwd", vertellen ze. ,,Er is een betere en vooral milieuvriendelij kere koelkast en diepvries geko men. Nodig voor het eten van onze vissen in de aquaria. We hebben de verlichting in de keuken en die boven de breitafel vernieuwd. Nu kunnen onze nettenbreiers meer boodschappennetjes breien." Iedereen lijkt het er over eens te zijn: de overmatige groei van wie ren zorgt voor een groot probleem in het Veerse meer. Boten kunnen niet bij de steigers komen en zwem mers moeten aan de kant blijven door al het groen bij de strandjes. Zowel de gemeenteraad van Noord-Beveland als het waterschap Scheldestromen bracht het onder werp onlangs ter sprake. In Wissenkerke sprak Jacqueline Dijkinga namens D66 haar zorg uit: ,,De boten liggen maanden stil en dat kan niet", aldus Dijkinga. ,,Dat is slecht voor het toerisme. En het vervelende is dat de Japanse kruis- kwal zich schuilhoudt in het wier en dat kwalletje kan gemeen ste ken. Daardoor kan je zelfs in het ziekenhuis belanden." Haar zorg over het dichtgroeien van de oevers werd raadsbreed ge deeld. Ook haar verzoek om eens uit te zoeken hoeveel het zou kos ten om als gemeente zelf maar de waterplanten te lijf te gaan kreeg steun. Alleen wilden de andere fracties nog niet zo ver gaan dat de gemeente het dan ook maar echt Ik zie graag dat het waterschap actie onderneemt en wel zo snel mogelijk moet doen. Ze willen eerst weleens weten hoe duur het is. Wethouder Adrie van de Maas deed de toezegging uit te zoeken hoeveel het gaat kosten om het wier te maaien. Daarnaast bespreekt hij dit met de provincie Zeeland en de andere gemeenten die grenzen aan het Veerse Meer. Misschien dat ze dan kunnen samenwerken aan een oplossing voor komend seizoen. Chris Koopman (Partij voor Zee land) vroeg in Middelburg om actie van het waterschap. Tijdens de al gemene ledenvergadering van Scheldestromen deed hij zijn be klag: ,,Dat groeit maar en geeft over last voor boten en voor zwemmers. We weten dat Rijkswaterstaat be zig is met een onderzoek, maar dat loopt al enkele jaren. Misschien kan het voor het zomerseizoen nog drastisch aangepakt worden. Ik zie graag dat het waterschap actie on derneemt en wel zo snel mogelijk." Het antwoord van dijkgraafToine Poppelaars bood geen duidelijk soelaas: ,,We hebben daarover over leg gehad in de gebruikersraad", gaf hij aan. ,,Daarin is gezegd dat het waterschap de strandjes schoon houdt, bijvoorbeeld bij Veere en Kamperland, dat Rijkswaterstaat zorgt dat de vaargeul beschikbaar blijft en dat enkele bedrijven heb ben gezegd het zelf op te gaan rui men. Voor hun zwemmers of hun jachthavens." Poppelaar erkende dat dit geen structurele oplossing is voor het probleem. ,,Maar op de korte termijn lijkt er voor sommige plekken wel een oplossing voor handen. Naar een structurele op lossing wordt nog gezocht." DONDERDAG 3 MAART 2022 VL Bresko krijgt er een pinguïn bij Wiima Vaik Breskens - Adrie Bondewel, voorzitter museum KORTGENE De wiergroei in het Veerse Meer is een groot probieem voor de recreatie. Daar zijn ze het ook over eens bij de gemeente Noord-Beveiand en het water schap. Maar ook daar komt (nog) geen opiossing vandaan. - Chris Koopman, PvZ - Willem Adriaansens Opperste concentratie in het Visserijmuseum in Breskens. isabeiia (5) uit Roermond (r) en Steiia (4) uit Viissingen iuisteren naar de tips van vrijwiiiigster Anita. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53