Omwonenden betonwapeningsbedrijf naar de rechter 7 c Anton Rottier bouwt transformatorstation na op schaal Anton Rottier uit Yerseke is gek op elektriciteitsmasten. Hij volgt de aanleg van de nieuwe lijn door Zuid-Beveland op de voet en geeft bouwer TenneT regelmatig ongevraagd advies. Arie Westeneng Yerseke f igenlijk had ik dol graag meegewerkt aan het project van de elektriciteits masten in Zuid- Beveland', vertelt de 62-jarige Yer- sekenaar Anton Rottier. Hij volgt de vorderingen dagelijks. Vlak bij zijn werk in Kruiningen loopt het tracé van de nieuwe hoogspan ningslijn en voor of na het werk gaat hij vaak even kijken. ,,Jammer dat je niet op de bouwplaatsen mag. Begrijpelijk, in verband met de veiligheid." Zijn interesse gaat verder dan al leen kijken. Op de tafel in zijn woonkamer staat een schaalmodel van een transformatorstation zoals die straks in Rilland zal staan. Rot tier bouwt een deel van dat tech nische bouwwerk na. Twee mo dellen van wisseltrafo's 38o/i5okV kwam hij tegen op Marktplaats. Ook de takelwagen kocht hij on line als bouwpakket. De rest van het bouwsel maakt hij zoveel mo gelijk zelf van hout. Kopie Rottier heeft er al veertig uur in zitten en hij is nog niet op de helft van wat hij voor ogen heeft. Er ko men onder meer nog twee koe lunits bij en een deel van de scha- keltuin. Het wordt uiteindelijk een bouwwerk van i,2o bij i meter. Rottier nuanceert: ,,Let op, het wordt een impressie van een deel van het grote trafostation in Ril land. Precies alles nabouwen kan niet. TenneT kan de bouwtekenin gen niet zomaar aan iedereen ge ven, veiligheid speelt een rol." Rottier is geboren en getogen in Yerseke. De interesse in techniek had hij al jong en daarom koos hij voor een technische opleiding. Op de Goese lts leerde hij eerst tim meren en metselen en later volgde hij nog extra cursussen. Hij begon met werken in de wegenbouw. La ter stapte hij over naar de PZEM. Het onderhoud van i5okV/5okV-transformatoren was daar een eerste belangrijke klus. Daar kwamen later zwaardere 38okV-transformatoren bij. Techniek Uiteindelijk ging hij toch weer te rug naar klussen in de wegen bouw. Maar zijn PZEM-tijd ver klaart wel Rottiers fascinatie voor het project met de nieuwe hoog spanningslijn. Als Rottier een spontane rondleiding geeft langs enkele bouwplaatsen vertelt hij honderduit. Over de gebruikte heitechniek voor de masten bij voorbeeld. Of over de overgangen Jammer dat je niet op de bouwplaatsen mag. Begrijpelijk - Anton Rottier, modelbouwer van i5okV- naar 38okV-leidingen en de schakelstations. Hij weet ook precies welke oude vakwerkmas- ten gaan verdwijnen en welke blij - ven staan en waar de lijn een stukje ondergronds gaat. ,,Alles komt bij elkaar", zegt hij. ,,Terrein- aanleg, wegenbouw, heiwerk, de bouw van de masten, het spannen van de geleiders, de elektrici teitsinstallaties, prachtig toch." Dat sommige mensen minder blij worden van de masten kan Rottier zich voorstellen. Hij voelt vooral mee met de boeren. Maar de nieuwe hoogspanningsleidin gen onder de grond leggen was geen optie, volgens Rottier. ,,Lei- dingen met 38o.ooo volt onder gronds aanleggen over meer dan 4o kilometer, dat is nog niet ver toond, het zou ook ontzettend duur zijn." Dat het huidige net werk zo vol is dat onderhoud nau welijks mogelijk is, is ook onwen selijk. ,,Er moest iets gebeuren, ik volg het al sinds de eerste plannen ruim tien jaar geleden. Binnenkort komen een Ten- neT-woordvoerder en enkele mensen van aannemerscombina tie Switch bij hem thuis op be zoek. ,,Ze wilden mijn transforma torstation wel eens zien." COLIJNSPLAAT Inwoners van Colijnsplaat willen dat de gemeente zich aan het eigen bestemmingsplan houdt. Ze klagen al jaren over geluids overlast van een betonwape- ningsbedrijf en zijn nu naar de rechter gestapt. Al twee jaar klagen buren bij de ge meente over geluidsoverlast. Rond rijdende heftrucks, kletterend me taal en schreeuwende werknemers zijn enkele voorbeelden. De omwo nenden vinden dat de gemeente moet ingrijpen, omdat het bedrijf niet past in het bestemmingsplan. In de afgelopen jaren zijn door de omwonenden al ruim 3oo meldin gen over geluidsoverlast gedaan. Die zijn gedaan bij de RUD, de or ganisatie die toezicht en handha ving op milieugebied regelt voor de gemeente. Ook zijn verschillende handhavingsverzoeken gedaan. Maar dat heeft tot nu toe geen effect gehad. ,,De gemeente heeft heel veel weerstand om hier iets aan te doen", zegt advocaat Marcha Jonk man. ,,Alle verzoeken en klachten worden afgewimpeld." En dat ter wijl het bedrijf volgens Jonkman gewoon niet past binnen het be stemmingsplan. ,,Wij hebben daar onderzoek naar gedaan." Hoeveel geluid mag? Alle gemeenten hanteren bij het opstellen van bestemmingsplan- nen dezelfde normen voor geluid en bijvoorbeeld geur. Hoe dichter een bedrijf bij woonhuizen staat, hoe minder hinder het bedrijfvoor de omgeving mag opleveren. Daar voor heeft de VNG een lange lijst met soorten bedrijven opgesteld en deze verdeeld in categorieën. In het bestemmingsplan in Colijnsplaat staat dat bedrijven moeten vallen in categorie 3.2. Dat zijn bedrijven die relatief weinig overlast opleveren en daarbij moet de afstand tot wo ningen minimaal ïoo meter zijn. Volgens de gemeente past het be- tonwapeningsbedrijf daar binnen. Maar dat klopt niet, zegt advocaat Jonkman. ,,Ons onderzoek wijst uit dat het hier gaat om categorie 4.2 De gemeente heeft heel veel weerstand om hier iets aan te doen - Marcha Jonkman, advocaat omdat het een metaalbewerkings- bedrijf is in de open lucht." Als het bedrijf helemaal overkapt zou zijn, zou het misschien wel onder het bestemmingsplan kunnen vallen, legt Jonkman uit. ,,Maar dat is hier niet het geval." De gemeente beroept zich op het feit dat het bedrijf heeft aangegeven daar tijdelijk te zitten. Maar dat maakt niet uit, volgens Jonkman. Als de gemeente wil dat het bedrijf daar blijft zitten, moet een officiële procedure worden gevolgd om het bestemmingsplan te wijzigen. Of alle activiteiten moeten naar bin nen worden verplaatst, waardoor de geluidsoverlast voor omwonen den weg is. De gemeente Noord-Beveland is om commentaar gevraagd, maar ze wil op dit moment niet reageren op de kwestie, omdat de zaak bij de rechter ligt. Wanneer de rechtszaak dient, is nog niet bekend. - Melita Lanting Anton Rottier bij zijn impressie van een deel van het grote trafostation dat straks in Rilland zal staan. Links staat een hefset en transport module. FOTO MARCELLE DAVIDSE BE DONDERDAG 3 MAART 2022 'Hoogspanning fascinerend'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52