Meevechten mag, maar kan strafbaar zijn 4 dgn Duitsland**" Veel Europeanen melden zich c Over de uitkomst van de oorlog in Oekraïne is 4 RUSLAND De Russen lijken terrein te winnen, ondanks het felle verzet van de Oekraïners. Wie aan het langste eind zal trekken in deze oorlog is volgens oud-commandant Mart de Kruif nog niet te voorspellen. De eerste Europeanen melden zich in Oekraïne om met een 'vreemdelingenlegioen' te vechten tegen de Russen. Maar mag dat eigenlijk wel? De lijn is dun. Ralf Sirén trok afgelopen weekend de deur van zijn huis in Rotterdam achter zich dicht, vloog naar War schau en kreeg daar een lift naar de Oekraïense stad Lviv. Dinsdag avond laat postte de Fin, reservist in het leger van dat land, een foto van zichzelf in uniform: ,,Ik ben nu offi cieel onderdeel van het vreemde lingenlegioen van het Oekraïense leger. Samen met een Noor en een Amerikaan." En: „Iedereen kan zien dat wat Rusland doet verkeerd is. Ik kan niet gewoon toekijken." Dat Sirén in Oekraïne is, lijkt te kloppen. Of hij en zijn medelegio nairs ook daadwerkelijk gaan vech ten, moet nog blijken. Feit is dat Oekraïne een oproep aan Europea nen heeft gedaan om te komen hel pen in de strijd. Op de Facebookpa- gina van de Oekraïense ambassade in Nederland staat zelfs een aan meldformulier. Volgens een woord voerder hebben zich 'al tientallen Nederlanders' gemeld. Concreter willen ze daar niet over worden. De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Kuleba zei gisteren dat al duizend vrijwilli gers uit zestien verschillende lan den zich bij zijn regering hebben gemeld. Ook Kacper Rekawek, on derzoeker aan het Studiecentrum voor Extremisme aan de Universi- teit van Oslo, ziet Europeanen naar Oekraïne trekken. ,,Maar ik zie ook veel gebakken lucht, mensen waar van het maar de vraag is of ze ook echt gaan. Vooralsnog lijken er vooral veel Oekraïners die elders in Europa wonen terug te keren naar huis om te vechten." De Nederlandse minister van Defensie Kajsa Ollongren raadde eerder deze week Nederlanders af om naar Oekraïne te gaan en mee te vechten. ,,Het reisadvies is rood." Maar het is niet per se verboden. Vijand Het Openbaar Ministerie (OM) laat weten dat dienst nemen in een vreemde krijgsmacht 'mag'. ,,Maar het is verboden als men dienst neemt bij de vijand in een oorlog waar Nederland partij bij is." Ne derlanders die dus officieel onder deel uitmaken van het Oekraïense leger, zoals het vreemdelingenlegi oen waarschijnlijk is, en vechten te gen de Russen, zijn niet direct strafbaar. Maar het OM stelt ook dat 'bur gers die deelnemen aan het gevecht zonder in dienst te treden van een krijgsmacht, strafbaar kunnen zijn voor het plegen van geweldsmis drijven'. Dus naar Oekraïne gaan en jezelf aansluiten bij de eerste de beste burgermilitie door een gele band om je arm te doen, is een slecht idee. Het is ook een grijs gebied. Zo trok Brabander Devin P. in 2016 naar Noord-Syrië, sloot zich daar aan bij de Koerdische militie YPG en deed mee aan de strijd tégen ter reurgroep IS. Toch werd hij na te rugkeer aangehouden. Hij kreeg een taakstraf van 240 uur. Het moreel bij delen van het Russische leger daalt, omdat ze niet hadden verwacht dat de weerstand zo groot zou zijn. Een aantal een heden zou zich massaal hebben overgegeven of hun eigen voor tuigen hebben gesaboteerd om gevechten te vermijden. De afzender van deze inside information: het Amerikaanse ministerie van Defensie. Mocht het kloppen, dan kan dat goed nieuws zijn voor het Oekraïense volk, dat zich al een week lang manmoedig verzet tegen de Rus sische invasie. Maar of het klopt? Het is niet te controleren. ,,Het is ontzettend moeilijk om een goed gedetailleerd beeld te krijgen van de oorlog daar", be vestigt Mart de Kruif, voormalig commandant van de Landstrijd krachten. ,,Je kunt hooguit een overkoepelend beeld schetsen. En dan zie je dat de Russen drie grote doelen voor ogen hebben. Ze wil len Kiev in handen krijgen, ze willen ten oosten van de Dnjepr de Oekraïense troepen omsinge len, en ze willen controle over de zuidelijke kustlijn van Oekraïne." Het valt niet te ontkennen dat de Russen de afgelopen week op alle drie de fronten terreinwinst hebben geboekt. Het leger van Poetin claimt in het zuiden Cher- son te hebben ingenomen - iets dat door Oekraïne vooralsnog wordt ontkend. Delen van Mari- oepol, een andere zuidelijke stad, worden volgens de Oekraïners door Russische raketten en vlieg tuigen met de grond gelijk ge maakt. En in het oosten wordt Charkov hevig beschoten. Ook De wil om te blijven vechten en de mentale veerkracht is echt bepalend www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 Marioepol Voor moor: Vakantiepark Texel 3 dgn Nijmegendiner DONDERDAG 3 MAART 2022 GO 'Ze zijn er pas zeven Cyril Rosman Rotterdam Chris van Mersbergen Bob van Huët Rotterdam/Kiev - Mart de Kruif, ex-commandant Prijs p.p. bij hotels o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reservedngskosten en toeristenbelasting Net over de grens bij Düsseldorf, Moers en Duisburg. Tip: Klooster Xanten! 3 nachten incl. ontbijt in 4* Hotel Damfmühle (7,8) Gratis parkeren, gebruik wifi en sauna Gratis annuleren tot 1 dag voor aankomst! Aankomsten t/m augustus en betaal pas bij aankomst Weekend, midweek of hele week 4* Fletcher Parkhotel Val Monle (8,0) Prijs per 4-pers. appartement 2 nachten incl. ontbijt en zwembad Toegang zwemparadijs m q I lx een 2-gangen diner «q In badplaats De Koog O w H g Gratis wifi en parkeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4