Omwonenden betonwapeningsbedrijf naar de rechter c De Schouwse Winkel is al dik 50 jaar in handen van familie De Roo 6 Ooit vertrokken de postbodes er voor hun bezorgronde, inmiddels is de Schouwse Winkel in Renesse al jaren de plek om cadeautjes én vliegers te kopen. Ronald en Tineke de Roo en hun dochter Kirsten genieten er elk jaar opnieuw van als de drukte in hun dorp weer losbarst. Dit weekend viel er een fijn voorproefje te beleven. „Ineens was het weer als vanouds. Maar alles zat dan ook mee.'' Het waren Ronalds moeder Nella en haar schoonzus, tante Saar, die zo'n 50 jaar geleden als eersten de deuren openden van de Schouwse Winkel aan de Lange Reke. Op die plek zat eerst het postkantoor. ,,Mijn vader was de postkantoor houder. Tegenwoordig kun je je daar niets meer bij voorstellen, maar in die tijd was het best wel groot. Met drie man nog, in ieder geval in de zomer." Toen er een nieuw postkantoor werd gebouwd, kwam het pand waar familie De Roo naast en boven woonde leeg te staan. ,,Mijn moe der zei voor de grap tegen haar broer: ik denk dat ik maar een win keltje ga beginnen." Hij vond dat zo'n gek idee nog niet en opperde meteen: ,,Doe dat dan met Saar." Gekkenhuis Toeristisch gezien was het Renesse van toen niet te vergelijken met nu, weet Ronald de Roo. ,,Het was zes weken per jaar gekkenhuis, maar dat was wel echt in de zomervakan tie. Mijn oom werkte bij de ge meente en mijn vader was postkan toorhouder. Die namen vrij en dan gingen we met Pasen gewoon met z'n allen op vakantie." Inmiddels is Pasen de aftrap van het nieuwe sei zoen en merk je ook nu al dat er veel vakantievierend volk op het dorp rondloopt. ,,Maar toen kon dat blijkbaar nog." Moeder Nella en tante Saar ver kochten een beetje van alles en nog wat. Ze zaten er gezellig met een kop thee aan tafel en hadden ver schillende spullen in de verkoop: wat lampen en kunstnijver- heidspulletjes. ,,Ik denk dat ze het ook een beetje voor de gezelligheid zijn begonnen." Maar in die zes we ken hoogseizoen kwamen er al snel cadeau-artikelen en souvenirs bij. Inmiddels is de Schouwse Win kel een zaak met een uitgebreid as sortiment aan speelgoed, cadeau tjes, woondecoratiespullen én vlie gers. Wat dat laatste betreft is de Renesser zaak een naam die wijd en zijd bekend is. Je kunt er terecht voor een kindervliegertje van een paar euro maar vooral ook voor het echte professionele spul. De Roo, zelf een bevlogen sportvliegeraar, staat bekend als dé Zeeuwse vlie gerspecialist. Trapezes Door de jaren heen breidde het as sortiment en het aantal vierkante meter winkelruimte beetje bij bé- tje uit. Waar ooit de woonkamer was, hangen nu sportvliegers, tra pezes en ander sportief spul. En op de plek waar de buurman ooit zijn schilderswinkel had, staat nu een uitgebreid speelgoedassortiment uitgestald. Het aanbod in de winkel is altijd een mix tussen wat de fami lie De Roo zelfleuk vindt en dat wat ze denken dat de klant graag wil. Daar zitten elk jaar weer nieuwe landelijke trends bij, vooral als het gaat om kindergadgets. Al laten Ro nald en Tineke zich niet gek maken. Even afkloppen, maar we hebben nog nooit afschuwelijke missers in de aankoop gehad ,,Even afkloppen, maar we hebben nog nooit afschuwelijke missers in de aankoop gehad." De Schouwse Winkel is waar schijnlijk de oudste winkel in Re- nesse die in handen van dezelfde familie is gebleven. Ronald en Ti neke namen de boel van Ronalds ouders over. Tante Saar stapte er al eerder uit. Dochter Kirsten is van plan de zaak op een gegeven mo ment van haar ouders over te ne men. Als ze haar eigen pa en ma tenminste krijgt weggejaagd. Moe der Nella overleed in december, maar sjouwde nog tot op hoge leef tijd in de zaak rond. ,,En mijn vader was nog erger. Die was hier écht niet weg te slaan." Al twee jaar klagen buren bij de ge meente over geluidsoverlast. Rond rijdende heftrucks, kletterend me taal en schreeuwende werknemers zij n enkele voorbeelden. De omwo nenden vinden dat de gemeente moet ingrijpen, omdat het bedrijf niet past in het bestemmingsplan. In de afgelopen jaren zijn door de omwonenden al ruim 300 meldin gen over geluidsoverlast gedaan. Die zijn gedaan bij de RUD, de or ganisatie die toezicht en handha ving op milieugebied regelt voor de gemeente. Ook zijn verschillende handhavingsverzoeken gedaan. Maar dat heeft tot nu toe geen effect gehad. ,,De gemeente heeft heel veel weerstand om hier iets aan te doen", zegt advocaat Marcha Jonk man. ,,Alle verzoeken en klachten worden afgewimpeld." En dat ter wijl het bedrijf volgens Jonkman gewoon niet past binnen het be stemmingsplan. ,,Wij hebben daar onderzoek naar gedaan." Hoeveel geluid mag? Alle gemeenten hanteren bij het opstellen van bestemmingsplan- nen dezelfde normen voor geluid en bijvoorbeeld geur. Hoe dichter een bedrijf bij woonhuizen staat, hoe minder hinder het bedrijf voor de omgeving mag opleveren. Daar voor heeft de VNG een lange lijst met soorten bedrijven opgesteld en deze verdeeld in categorieën. In het De gemeente heeft heel veel weerstand om hier iets aan te doen bestemmingsplan in Colijnsplaat staat dat bedrijven moeten vallen in categorie 3.2. Dat zijn bedrijven die relatief weinig overlast opleveren en daarbij moet de afstand tot wo ningen minimaal 100 meter zijn. Volgens de gemeente past het be tonwapeningsbedrijf daar binnen. Maar dat klopt niet, zegt advocaat Jonkman. ,,Ons onderzoek wijst uit dat het hier gaat om categorie 4.2 omdat het een metaalbewerkings- bedrijf is in de open lucht." Als het bedrijf helemaal overkapt zou zijn, zou het misschien wel onder het bestemmingsplan kunnen vallen, legt Jonkman uit. ,,Maar dat is hier niet het geval." De gemeente beroept zich op het feit dat het bedrijf heeft aangegeven daar tijdelijk te zitten. Maar dat maakt niet uit, volgens Jonkman. Als de gemeente wil dat het bedrijf daar blijft zitten, moet een officiële procedure worden gevolgd om het bestemmingsplan te wijzigen. Of alle activiteiten moeten naar bin nen worden verplaatst, waardoor de geluidsoverlast voor omwonen den weg is. De gemeente Noord-Beveland is om commentaar gevraagd, maar ze wil op dit moment niet reageren op de kwestie, omdat de zaak bij de rechter ligt. Wanneer de rechtszaak dient, is nog niet bekend. DONDERDAG 3 MAART 2022 SD 'Genieten van de drukte' Esme Soesman Renesse - Ronald de Roo COLIJNSPLAAT Inwoners van Colijnsplaat willen dat de gemeente zich aan het eigen bestemmingsplan houdt. Ze klagen al jaren over geluids overlast van een betonwape- ningsbedrijf en zijn nu naar de rechter gestapt. - Marcha Jonkman, advocaat - Melita Lanting Tineke en Ronald de Roo voor de Schouwse Winkel. Tot vorig jaar had Tineke ook nog een drogisterij op het dorp maar daar is ze mee gestopt. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49