c Gemeente Hulst geeft inwoners de kans gratis te leren reanimeren 16 „Welkom op de cursus tot held!" Omdat het goed is dat zo veel mogelijk burgers weten wat ze moeten doen in een medische noodsituatie, geeft de gemeente Hulst inwoners de kans gratis te 'leren reanimeren'. Hoe geefje in het geval van een hartstilstand borstcompressies? Hoe werkt een AED? Ver slaggeefster Sheila van Doorsselaer, geen held en ook nog eens onhandig, schoof voor de cur sus aan bij EHBO-vereniging Sint Christoffel in Hulst. Ze stapte terug buiten met basisvaardigheden, noodzakelijke kennis en wat meer zelfvertrouwen voor als er een keer écht iets aan de hand is. ,,Een held ben ik nog steeds niet, maar ik kan nu in een noodgeval echt helpen, in plaats van alleen gillen." Viezig en eng Een reanimatiecursus stond altijd al op mijn lijst van dingen die ik van mezelf een keer moest doen, maar het kwam er nooit van. Druk druk druk. Bovendien, dat mond-op- mond beademen en het idee een borstkas zo ver te moeten induwen, ik vond het maar viezig en eng. Daar bij vond ik dat die 'schokapparaten' maar beter bediend konden worden door mensen die beter technisch on derlegd zijn. Zal je net zien dat ik 'm niet aan de praat krijg. Dus vandaar. Maar verantwoordelijkheidsgevoel won het uiteindelijk van afkeer en angst. Plus, als je je kinderen leert naar een ander om te zien, dan moet je zelf wel het goede voorbeeld ge ven. In elkaar zakken Met die geste van de gemeente, krij gen Hulstenaren de cursus Leren Re animeren gewoon in de schoot ge worpen. Het enige wat je moet doen, is inschrijven en komen opdagen. Als zo veel mogelijk mensen die cursus volgen, wordt de kans dat een slacht offer een hartstilstand overleeft, steeds groter. En je zou zelf maar eens in elkaar zakken. Of een ge liefde. In 2015 bood Hulst voor het eerst die cursus aan. In totaal 240 mensen schreven zich in en ook deze ronde oogstte veel respons. In dorpshuizen in Hulst, Klooster- zande, Clinge, Graauw, Lamswaarde, Nieuw Namen, Sint Jansteen en Vo gelwaarde zijn de cursussen nu in volle gang. Driehonderd reanimaties Samen met nog tien andere cursis ten, volg ik de cursus in 't Kruispunt in Hulst. Met mijn 45 lentes ben ik (tot mijn verbazing) de jongste, de rest is behoorlijk ouder. De één volgde ooit een EHBO-cursus maar Beademen! Je vergeet te beademen! liet het versloffen of doet vrijwilli gerswerk met ouderen, anderen zijn zelf hartpatiënt of, zoals ik: willen gewoon weten wat te doen. We zijn in de capabele handen van Rosema- rie van Vlierberghe (al 42 jaar EH- BO'er) en Freddy Krieckaart (tien jaar ervaring). Ze vertellen ons dat er in Nederland per week zo'n driehon derd reanimaties plaatsvinden en dat direct handelen levensreddend kan zijn. Het biedt een overlevingskans van 24 procent. We vinden dit wei nig. Van Vlierberghe relativeert: ,,Elk mens is er toch eentje." Misselijk Na filmpjes en de nodige uitleg, be gint de praktijk. Vier poppen, ze he ten allemaal Anne, worden op de grond gelegd en daar gaan we dan. Handen op het centrum van de borst en dertig keer pompen. En dat kost potverdorie flink wat kracht. De borst moet ver worden ingedrukt. Krieckaart: ,,In het echt zul je het ho ren kraken. Dat zijn de ribben die breken. Dat is normaal!" Ik word spontaan een beetje misselijk. Stayin' alive! Het juiste ritme te pakken krijgen voor borstcompressies, is ook nog niet zo simpel. Krieckaart: ,,Doe het op het ritme van Stayin' Alive. Dan zit je goed!" Spontaan zet de hele zaal het op een zingen: ,,Hah, hah, hah, hah! Stayin' alive! Stayin' alive!" Leuk en toepasselijk, maar ik raak daar door de tel kwijt. Van Vlierberghe: „Beademen! Je vergeet te beademen!" Anne af lebberen, hoeft niet De overlevingskans is 24 procent. Maar elk mens is er toch eentje Dat beademen gebeurt nog even vol gens het coronaprotocol. Met een mondfilter. We hoeven dus niet Anne af te lebberen. Het toedienen van twee korte ademstoten, lijkt sim pel, maar ik weet het te verpesten. Anne piept. Ik blaas te hard. Van Vlierberghe: ,,Je moet haar schoenen niet uitblazen!" Zo'n pop beademen, is één ding. Maar een vreemde? Waar je niet van weet wat-ie onder de le den heeft? Of heeft overgegeven? De instructeurs maken het niet mooier dan het is. ,,Ben je er vies van? Dan geen beademing, de borstcompres- sies zijn het belangrijkste." Die begin ik inmiddels onder de knie te krijgen. Na de koffie doen we AED-les, die schokkast, de automatische externe defibrillator. Die levensreddende ap paraten zijn tegenwoordig op steeds meer plekken te vinden, maar dan moet je wel weten hoe ze werken. Nu kunnen die dingen zelf 'praten', ze vertellen je precies wat je moet doen, maar het is goed ermee te oefenen zonder dat je stijf staat van de stress. Van Vlierberghe: ,,Er zijn tig verschil lende uitvoeringen in omloop. Dat maakt het helaas niet eenvoudiger." Voor iemand als ik die volstrekt niet technisch is, is het een indrukwek kend machien maar, na meekijken en oefenen met drie verschillende mo dellen, krijg ik er zowaar vertrouwen in dat zelfs ik een AED kan bedienen. En dan kan echt iedereen het. Boven dien waren we nu met zijn drieën aan het reanimeren. Eentje de com- pressies, eentje de beademing en eentje bediende de AED. We vonden dat veel fijner. Je coacht elkaar. Hélpen, in plaats van gillen Na drie uur intensief pompen, be ademen en AED's uitproberen, is ie dereen behoorlijk moe. Ik in ieder ge val wel. Mijn knieën doen zeer, ook al lag er bij het reanimeren een kussen tje onder. Mijn buurvrouw heeft een blauwe plek op haar hand van fana tiek reanimeren. Bij de afsluiting van de les, vertellen Van Vlierberghe en Krieckaart over reanimaties die ze uitvoerden. We zijn er stil van. Zij zijn de helden. Ik hoop het echt niet, maar zou ik ooit moeten reanimeren, dan is het een geruststelling dat ik nu iemand kan helpen. In ieder geval een hoop meer dan hulpeloos gillen. DONDERDAG 3 MAART 2022 GO 'Als je wat hoort kraken, dat zijn de ribben die breken' Hulst Sheila van Doorsselaer Borstcompressies vallen nog niet mee om goed uit te voeren. Het kost Sheila van Doorsselaer behoor lijk wat kracht. foto anne HANA - Rosemarie van Vlierberghe - Rosemarie van Vlierberghe, cursusleidster EHBO Hulst Wie ook wil leren reanimeren: con tacteer je lokale EHBO-vereniging. De meeste verzekeringen vergoeden (deels) de kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 44