c Speler van Beach Soccer Zeeland maakt zich op voor de strijd 15 Trainers verlengen Trainer Edwin Coppoolse heeft zijn contract verlengd bij korfbalvereni ging TOP Ar- nemuiden. Ook assistent Leon van Belzen gaat een jaar door. Coppoolse nam eind 2019 het roer over van Kees-Jan Oppe. In Souburg gaat eersteklasser Fortis door met Sjaak Baas en Leonard Deb- baut, die sinds november voor de groep staan. Tolhoek lijdt nederlaag Danique Tol- hoek uit Kapelle heeft woensdag tijdens een oe feninterland in aanloop naar de EK-kwalificatie een ruime ne derlaag geleden. De speelster van Ajax speelde met Neder land O17 een oefenduel tegen leeftijdsgeno ten uit Spanje, maar ging met 5-2 onderuit. Tolhoek werd na iets meer dan een uur spelen gewisseld. Beach Soccer Zeeland zet hulpactie op voor Oleh dit ontzettend goed, waarna is hij blijven hangen.'' ,,Het is een heel fijne jongen, die in alle opzichten leeft voor zijn sport. Hij is meerdere keren speciaal voor ons overgevlogen, ook is hij in ternational van Oekraïne geworden. We proberen hem nu vanuit Neder land financieel te steunen door geld in te zamelen. Dat is het minste wat we voor onze vriend kunnen doen.'' Meer informatie over de actie is te vinden op de Facebookpagina van Beach Soccer Zeeland. Veli Eryürük uit Terneuzen heeft een hulpactie opgezet voor zijn Oekrainse voetbalvriend Oleh Shchytnik. De trainer van Beach Soccer Zeeland leerde hem vier jaar geleden kennen. ,,In 2018 or ganiseerden we met Beach Soccer Zeeland de Moio Beach Soccer Cup. Voor dat toernooi werden we door Oleh benaderd met de vraag of hij met ons mocht meedoen. Hij is toen voor het toernooi een weekend overgevlogen uit Oekraïne. Van beide kanten beviel De Oekraïner Oleh Shchytnik speelt al vier jaar voor Beach Soccer Zeeland, maar hij heeft nu andere zaken aan zijn hoofd. De oorlog in zijn land. Met zijn moeder is hij Kiev ontvlucht en maakt zich nu in Dnipro met vrienden op voor mogelijk de strijd van hun leven. Bas Dingenouts Dnipro Het is 24 februari als in het apparte ment van Oleh Shchytnik om vijf uur de wekker gaat. De hoogste tijd om op te staan, want voor de 23-jarige profes sioneel beachvoetballer van onder an dere Beach Soccer Zeeland wacht weer een dag vol met trainingen. Natuurlijk ging Oleh de avond ervoor naar bed met zijn gedachten bij zijn landgeno ten in het oosten van Oekraïne. Maar zijn Kiev, dat zou toch vast buiten schot blijven?! Een kwartiertje nadat Oleh is opge staan gaat de telefoon voor het eerst. De eerste training is afgelast. Weer vijftien minuten later, de moeder van Oleh hangt aan de lijn. ,,Mijn moeder ver telde me dat ik zo snel mogelijk al mijn spullen moest pakken om te vertrek ken. Leuke grap, zei ik tegen haar en hing op. Direct belde ze me compleet in tranen weer op dat het geen grap was.'' ,,Kiev lag onder vuur en we moesten zo snel mogelijk vertrekken. De uren erna kan ik alleen maar als pure horror omschrijven. Totaal in paniek besloten we onze spullen en documenten bij el kaar te rapen, terwijl ik iets verderop explosies hoorde. Met de hele familie zijn we naar een bunker gevlucht om te schuilen om later die dag nog even naar huis terug te keren.'' Al snel ontstonden in Kiev giganti sche files van mensen die de stad wil den ontvluchten. Ook Oleh en zijn moeder besloten uiteindelijk de stad te verlaten. ,,In eerste instantie wilden mij n moeder en ik van geen wijken we ten. Al snel werd echter duidelijk dat de situatie dramatisch veranderde. Alle hotels gingen dicht en in de super markten was bijna niets meer te koop, terwijl de Russen verder oprukten.'' „Uiteindelijk hebben ook wij beslo ten de stad te verlaten en zijn naar de stad Vinnytsja afgereisd. Normaal een ritje van twee uur, maar we waren bijna acht uur onderweg." In het rela tief rustige Vinnytsja zitten Oleh en zijn familie (voor hun gevoel) veilig in een huis met negen mensen. Het sla- pen op de grond deert Oleh niet, het is tenslotte veiliger dan in Kiev. Toch be gint er al snel wat te knagen. Helpen in Dnipro ,,Ik kon het niet uitstaan dat ik daar ge woon zat en niks aan het doen was. Op Instagram zag ik berichten van vrien den uit de stad Dnipro, waar ik acht jaar gewoond heb. Ze waren volop bezig om het Oekraïense leger op allerlei ma nieren te helpen. Ik twijfelde niet en besloot naar Dnipro te gaan, nadat ik mijn moeder heb afgezet bij de Poolse grens. Zij zit nu veilig in het buiten land.'' Na een bizarre treinreis (binnen en buiten was het aardedonker) kwam hij in Dnipro aan. Op dit moment is het er nog rustig. Er zijn nog geen Russische troepen gesignaleerd en de meeste su permarkten zijn nog 'gewoon' open. Het lijdt echter geen twijfel dat het in de stad met meer dan een miljoen mensen snel gedaan zal zijn met de rust. Daarvan zijn Oleh en zijn vrien den zich maar al te bewust. ,,Onze 'bevrijders' zullen een warm welkom krijgen, geloof me. Ik zeg be wust bevrijders, omdat dat is wat de Russen de wereld willen doen geloven. Ik heb naar het Russische nieuws en op internet gekeken en ben zo kwaad over al het nepnieuws dat daar verspreid wordt. Werkelijk niemand zit hier op de Russen te wachten.'' ,,We zullen onze stad en land verde digen. Maken molotovcocktails en als het moet, pakken we de wapens op. Ik heb door de voetbal veel vrienden in het buitenland gemaakt, maar vluch ten is voor mij geen optie. Ik ben ont zettend kwaad en klaar om te vechten, net zoals alle inwoners van Dnipro.'' DONDERDAG 3 MAART 2022 KORFBAL VOETBAL Shchytnik: 'Ik ben kwaad en klaar om te moeten vechten' G Oleh Shchyt nik (links) in actie voor Be ach Soccer Zeeland. On dertussen maakt hij zich in Dnipro op voor mogelijk de strijd van zijn leven. foto JOHAN MEIJBOOM G In betere tij den, op weg naar een doel punt. FOTO ERNIE VAN BEEK xmaRt O a o "5> o cc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 43