13 JP DEKLERK STAPTE OVER NAAR NEDERLANDSTALIG VIER REDENEN OM UIT TE GAAN Winterreise TERNEUZEN Het Ragazze strijkkwartet en bariton Martijn Cornet brengen zondag een indringende versie van de beroemde liedcy clus Winterreise van Franz Schubert. De ver gankelijkheid staat centraal in deze klassie ker uit de vocale literatuur. De componist schreef de cyclus voor zang en piano. Wim ten Have heeft op verzoek van het Ragazze Quartet van de pianopartij een bewerking voor strijkkwartet ge maakt. Jeanita Vriens, violiste van het Ragazze Quartet, vindt deze bewerking nog mooier dan het origineel. Zondag, 15.00 uur in Porgy&- Bess in Terneuzen. André Kuipers Kindervoorstelling Muk HULST Hulst Cultu reel organiseert de fa milievoorstelling Muk. Kinderen vanaf 2 jaar zijn welkom om de belevenissen van een kleine hond mee te maken. Het is een beeldend en mu zikaal feestje geba seerd op de doldwaze avonturen van Muk, de nieuwe succesvolle kinderboekenserie van Mark Haayema en Job van Gelder. Muk's grote broer, Ruby, heeft hem wijsgemaakt dat hij extra stip pen kan verdienen door heldendaden te verrichten. 's Nachts droomt Muk dat hij zoveel goeds heeft gedaan dat er geen stip meer bij kan. Zondag, 14.30 uur in Den Dullaert in Hulst. Tosca Opdam CONCERT JP DeKlerk. Na succesvolle jaren als frontman van JP The Seeger Session Band bracht JP DeKlerk in 2017 zijn eerste solo album Old Cold Church Road uit. De singer-songwriter uit Middelburg maakte in coronatijd een succesvolle switch van Engelstalige naar Nederlandstalige muziek en speelt zaterdag in De Piek in Vlissingen. ijn rauwe stemgeluid en Amerikaanse in vloeden doen denken aan Bruce Springsteen. Al zingt Jan Piet de Klerk (artiestennaam JP DeKlerk) tegenwoordig in het Nederlands, je zou hem de Zeeuwse Bruce kunnen noemen. Wie een blik werpt op zijn songteksten, weet meteen dat hij met een Zeeuw in hart en nieren te maken heeft. Al is het volgende lied universeel: Er is niemand in de stad. De stra ten zijn verlaten en de pleinen leeg en nat. Alle deuren zijn dicht, de avond valt steeds vroeger. In alle kale kroe gen brandt alleen een zinloos licht. En iedereen is moe van al die koude afstandHou vol, hou vol. Aan de horizon gloren betere tijden. Het zijn enkele regels uit het lied Hou vol!. De Klerk schreef en pro duceerde het tijdens de tweede golf en lockdown in december 2020. ,,Ik weet nog het moment dat dit nummer in me opkwam. Ik fietste op een vrijdagavond door Middelburg en zag alle dichte ca fés, natte straten en donkere plek ken. Dat vond ik zo'n trieste aan blik dat ik mezelf voorhield, dit gaat een keer over." Ruim een jaar verder mag De Klerk weer optre den. ,,We speelden recent in Mid- delharnis voor het eerst in bijna 2 jaar. Nog met de nodige beperkin gen, maar het voelde toch heerlijk. Laat staan als we weer voor een volle zaal spelen." Meer nuances In Vlissingen zal De Klerk veel nummers spelen van zijn Neder landstalige album. Dat hij Neder lands is gaan zingen, is min of meer toeval. ,,Net voor de coro na-uitbraak werd mij gevraagd een nummer te maken voor het 50-jarig bestaan van café Seventy Seven in Middelburg. Maar het moest wel Nederlandstalig zijn. Die uitdaging ging ik graag aan en het beviel me erg goed. Ik kan meer nuances kwijt in teksten en de luisteraar weet meteen waar het over gaat. De voorbije ander half jaar heb ik alleen maar Neder landstalige liedjes gemaakt, voor lopig wil ik dat blijven doen." In het Nederlands of in het En gels, de stijl van De Klerk wordt sinds enkele jaren als Zeelandi- cana aangeduid. ,,Voor mijn eerste soloplaat ging ik naar Tren van Enckevort, de accordeonist van Rowwen Hèze. Bij hem in de stu- dio namen we accordeon- en vi oolpartijen op. Hij hoorde mijn muziek en vroeg 'waar kom je van daan'? Toen ik vertelde dat ik uit Zeeland kwam, zei hij: 'Oh, dan maak jij Zeelandicana', omdat het Americana muziek is in een heel eigen stijl'. Mijn muziek kent veel Amerikaanse invloeden, maar tekstueel behandel ik thema's die vooral in Zeeland spelen. Door al les heen hoor je mijn grootste in spiratiebron: Bruce Springsteen." Gevraagd naar zijn meest bij zondere concert hoeft De Klerk niet lang na te denken. ,,Dat was in november 2018, samen met mijn dochter Lonneke in een uitver kocht Carré, in het voorpro gramma van The Dire Straits Ex perience. Toen Lonneke en ik el kaar tijdens dat optreden aanke ken, dacht ik: 'mooier dan dit, wordt het niet'." Samen met zijn bandleden, gitaristen Ralf Wych- gel en Bas Riede, drummer Mat- thijs Sturm en bassist Kees den Hoed, verwacht De Klerk zaterdag een spetterend optreden. ,,Het wordt een stevige rockshow. In De Piek zullen alle 'pittige liedjes' voorbij komen. Het wordt genie ten met een hoofdletter G." Zaterdag 5 Maart, 21.00 uur in De Piek in Vlissingen Van Rooij Hasegawa Max van den Burg MIDDELBURG Space Academy live is een middag met astronaut André Kuipers en journalist Sander Koenen. Zij nemen be zoekers mee naar een wereld waar 'boven' en 'onder' niet bestaan, daar waar je kunt hardlopen op de muur en waar water niet in druppels naar beneden valt. Met bijzondere videobeelden en live experimen ten komt de ruimte écht tot leven. Aan het eind van de show beantwoordt Neder lands enige astronaut vragen van kinderen in het publiek. Zaterdag, 13.30 en 16.00 uur in Schouwburg Middelburg. Violiste Tosca Opdam bewijst haar muzi kale grootsheid met een fascinerend pro gramma dat van de toverachtige romantiek via Engelse dromen naar de hedendaagse verbeeldingskracht voert. Sinds Opdam in 0P 2011 het Oskar Back Concours won, geldt ze als een van de meest opvallende jonge Nederlandse vio listen. Samen met de van oorsprong Oekraïense pi anist Victor Stanieslavsky brengt ze een programma dat het publiek meeneemt door verschillende (muzi kale) werelden. Zater dag, 16.00 uur in de Grote Kerk in Groede. GO DONDERDAG 3 MAART 2022 O f "00 VLISSINGEN FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Zeelandicana van de Zeeuwse 'Boss' op podium De Piek Hans Puik Vlissingen Max van den Burg maakt sinds hij de pu blieksprijs won op het Cameret- tenfestival dyna mische, muzikale en theatrale one-man-shows, met een rauw Brabants randje. Met een try-out van zijn nieuwste show Cultureel erfgoed staat hij vrijdag om 20.15 uur bij Theaters aan Zee in Rit- them. Killian van Rooij is een getalen teerde violist, in 2017 cum laude afgestudeerd aan de Royal Academy of Mu sic Londen. Yu- kiko Hasegawa is een pianiste met diep begrip voor verschil lende stijlen. Sa men spelen ze Schubert, Fauré en Brahms. Zon dag, 13.30 uur in de Sint Jacobs- kerk in Vlissin- gen. RITTHEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41