Wie maakte indruk als Batman en wie ging er af als een gieter? 12 Filmnieuws Hemsworth is de schurk Vervolg op Beetlejuice The Batman komt niet in de buurt van Christopher Nolans magistrale The Dark Knight-trilogie, maar is in visuele flair en beklemmende sfeer - vooral dankzij rivaal The Riddler als een geradicaliseerde wappie - toch een welkome toevoeging aan het inmiddels (te?) wijdvertakte film-universum van de held in het vleermuispak. ★★★11 n wéér dient zich een nieuwe Batman aan. Sinds de eeuwwisseling ver scheen de populairste stripheld naast Superman liefst negen keer in vijf verschillende gedaantes op het witte doek. De beurt is ditmaal aan Robert Pattinson die sinds de even succesvolle als uit gelachen vampierensaga Twilight vooral in arthouseproducties opdook en nu in en als The Batman (vergeet vooral dat lidwoord niet) zijn Holly- wood-rentree maakt. Om maar met Pattinson te begin- nen: het vleermuispak zit hem als ge goten, zijn stem staat gelukkig niet op standje 'Christian Bale' (zijn Bat man klonk als iemand die te veel filmtrailers had ingesproken) en zijn sfinxachtige ogen maken hem een meer dan geschikte kandidaat voor deze specifieke interpretatie van de oorspronkelijke DC Comics (hij werd voor het eerst getekend in 1939). Want waar Batman begin jaren 90 rondliep in een duister sprookje (Bat man en Batman Returns) en begin deze eeuw in een maffiafilm (onder meer The Dark Knight), is Pattinson beland in een detectivefilm zonder veel stunt- en vliegwerk die flirt met het klassieke film noir-genre. Psychopaat Als een soort Sherlock Holmes moet hij met raadsels aan de haal die een psychopaat achterlaat bij zijn slacht offers. Gerechtvaardigde daden, vindt deze geradicaliseerde wappie die Batman-fans zullen herkennen als The Riddler. Het zijn volgens hem stuk voor stuk corrupte lui in veel te hoge posities. Het maakt hem bijna de terroristische evenknie van Bat man die Gotham City, dat groten deels in handen is van criminelen waaronder Oswald Cobblepot alias The Penguin (een onherkenbaar ge schminkte Colin Farrell!), óók wil redden van het gespuis. Paul Dano is alles behalve Jim Car rey's lijpe cartoonversie van The Rid- dler (uit Batman Forever) en acteert net als schurk Bane (acteur Tom Hardy uit The Dark Knight Rises) gro tendeels anoniem vanachter een masker. Het maakt hem alleen maar angstaanjagender. Je gelooft direct dat deze zonderling die te lang op duistere websites heeft rondgehan gen, tot alles in staat is. Tijdens de beste momenten zorgt Dano (hij liet zich inspireren door de beroemde Zodiac-killer) voor een broodnodig laagje kippenvel in een wereld die we al door en door dachten te kennen. Eigenlijk gaat The Batman door waar tien jaar terug The Dark Knight Rises, de hekkensluiter van Christop her Nolans veelgeprezen Batman-tri logie, was gebleven. Realisme moet de boventoon voeren. Alleen com missaris Gordon (Jeffrey Wright) ver trouwt de titelheld en laat hem volle dig in kostuum naar een plaats delict komen. De overige agenten slaan het beledigd gaande: wie is die uitgedoste mafkees die zichzelf zo stoer tot sym bool van hoop heeft gekroond? Dat achter het kostuum de getraumati seerde miljonair Bruce Wayne schuil gaat, is in deze film minder van be lang. Dat weten we nu wel, lijken de makers te willen zeggen. Onder regie van Matt Reeves (War for the Planet of the Apes) ziet Gotham City er zeldzaam gelikt uit. Maar toch. The Riddler is natuurlijk ook gewoon een variant op The Joker (vooral onvergetelijk gespeeld door wijlen Heath Ledger), Zoë Kravitz is als Catwoman niet veel anders dan Anne Hathaway haar neerzette in het eerder genoemde The Dark Knight Ri ses en Batman zelf is en blijft de mo raalridder in nood. Een speelduur van 3 uur is echt te lang, zeker voor een beetje filmkijker die al meer dan één Batman-variant vers in het ge heugen heeft zitten. De beste en slechtste vleermuismens Batman op z'n best Michael Keaton Achter het masker met de puntoren gaat een veel te rijke, eenzame, boze en ook wat droe vige figuur schuil. Nie mand maakte die emo ties van Bruce Wayne zo goed voelbaar als Keaton in regis seur Tim Burtons gotisch vormgege ven films (uit 1989 en 1992). Ook als we alleen zijn ogen zien. De bewierookte trilo gie van Christopher Nolan en Christian Ba le's hoofdrol zorgde voor een fascinerend centraal dilemma: wie is Bruce Wayne eigenlijk om vermomd voor eigen rechter te spelen? En wat zijn de negatieve gevolgen van zijn goed bedoelde Robin Hood-gedrag? In de gedaante van Bale zien we een Bat man die prachtig lijdt onder zijn kunst. Adam West We gunnen Robert Pattinson best de derde plek op deze lijst, maar kunnen ook niet heen om de man die van de superheld ooit een icoon maakte. West speelde Batman met alle passie en ernst die hij bezat in een serie die vooral door de ogen van nu uitblinkt in knulligheid. Het maakte hem al leen maar nóg charmanter. Batman op z'n beroerdst Val Kilmer Terwijl regisseur Joel Schumacher koos voor een radicaal andere en nogal schreeuwerige visuele stijl - Gotham City werd ineens een soort neonverlichte sporthal - bleef Kilmer in de slaapstand staan. Alsof hij suf van de spierverslappers de wereld moest redden. De acteur gaf ooit toe het personage maar saai te vinden. Alsof we dat al niet door hadden. Robin Clooney wordt vaak te recht de Cary Grant van zijn tijd genoemd, maar het aantrekken van het Bat- manpak (mét tepels) was de meest beroerde keuze uit zijn carrière. Het ongemak droop er vanaf. Wat mis schien scheelt: de film in kwestie wordt door velen beschouwd als een van de meest beroerde Hollywood- producties aller tijden. Eerlijk is eerlijk: het pak staat hem re- tegoed! Maar Batman spelen vergt meer dan er stoer bijlopen. Af fleck was al nooit de meest gevoelige acteur, in de films van regis seur Zack Snyder is hij al helemaal een emo tieloze robot. Dan was zijn collega uit The Lego Batman Movie een stuk cha- rismatischer. DONDERDAG 3 MAART 2022 GO MAD MAX Thor-acteur Chris Hems worth gaat de schurk spelen in het nieuwe deel uit de Mad Max- saga. Het wordt een prequel over het personage Imperator Fu- riosa. Die werd in het met zes Oscars be kroonde Mad Max: Fury Road gespeeld door Charlize Theron, nu door Anya Taylor-Joy (The Queen's Gambit). Pas in mei 2024 verschijnt Fu- riosa in de bios. KLASSIEKER Dankzij het pro ductiehuis van Brad Pitt, Plan B, komt er nu toch een vervolg op de cultklassieker Beetlejuice van regisseur Tim Burton. In het origineel uit 1988 huren geesten een 'bio-exorcist' in om indringers uit 'hun' huis te ver jagen. Naar ver luidt zou Michael Keaton hebben getekend voor een terugkeer. ACTIE, THRILLER Regie: Matt Reeves. Hoofdrollen: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Paul Dano en Colin Farrell Gudo Tienhooven Batman en Batman Returns Christian Bale Batman Begins, The Dark Knight, The Dark Knight Rises De serie Batman uit de jaren 60 Batman Forever George Clooney Bat man Ben Affleck Batman V Superman, Justice League - Gudo Tienhooven F The Batman (Robert Pattin son), hier met Zoë Kravitz als Selina Kyle. FOTO WARNER BROS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40