Prijs gas en benzine gaat door het plafond EU-regel geeft direct recht op studie en werkvergunning 3 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND De Europese Unie stelt vandaag een regeling in werking, die ervoor zorgt dat vluchtelingen uit Oekraïne hier meteen kunnen werken. Ze krijgen een speciale verblijfsstatus voor een jaar. Hun kinderen mogen naar school. De ministers van de EU-lidstaten nemen vandaag het formele be sluit om de zogeheten Tijdelijke beschermingsrichtlijn te activeren. Een grote meerderheid heeft zon dagavond, tijdens een ingelaste vergadering, al laten weten dat te zullen doen. De Europese Com missie spreekt van 'een historische stap'. Vluchtelingen uit Oekraïne mo gen door de Tijdelijke bescher mingsrichtlijn met onmiddellijke ingang werken of opleidingen vol gen in de EU-landen waar ze naar zijn uitgeweken. Ze hebben recht op onderkomen, op sociale bij stand, financiële ondersteuning en medische zorg. Kinderen mogen in het opvangland naar school. Het besluit voorziet ook in een voudigere controles aan de gren zen met Oekraïne. Niet-Oe- kraïense onderdanen die legaal in Oekraïne verblijven en die niet kunnen terugkeren naar hun land van herkomst, vallen er ook onder. De regeling gaat verder dan de regeling voor 'gewone' asielzoe kers. Die mogen maximaal 24 we ken per jaar werken, terwijl de ter mijn pas een halfjaar na hun asiel aanvraag, ingaat. Ook hebben 'ge wone' asielzoekers een tewerkstel lingsvergunning nodig. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen lichtte de activering van de Tijdelijke beschermingsricht lijn gisteren toe: „Iedereen die op de vlucht is voor de bommen van Poetin is welkom in Europa. We zullen bescherming bieden aan mensen die onderdak zoeken en mensen helpen een veilige weg naar huis te vinden." Nederland vindt activering van de tijdelijke beschermingsrichtlijn op dit moment niet noodzakelijk, omdat Oekraïners (nog) niet op grote schaal asiel aanvragen en al vrij de EU in kunnen reizen, schreef het kabinet gisteren aan de Tweede Kamer. Maar Nederland gaat er niet voort liggen: 'Desal niettemin begrijpt het kabinet de wens van een aantal lidstaten tot activering van deze richtlijn, nu er sprake is van zeer uitzonderlijke omstandigheden. Ook deelt het kabinet de wens te komen tot een gelijkluidend Europees antwoord op de situatie.' PvdA-Kamerlid Kati Piri diende deze week samen met Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks, een breed gesteunde motie in waarin het kabinet werd gevraagd te zorgen dat de vluchtelingen uit Oekraïne aanspraak op voorzie ningen kunnen maken, net als vluchtelingen die wél asiel aanvra gen. Piri is blij met de activering van de richtlijn: ,,Het is de juiste beslis sing om deze nu te activeren. Want als wij Oekraïners op de vlucht echt fatsoenlijk willen opvangen, moeten zij ook het recht krijgen op bijvoorbeeld zorg en onderwijs. Dit is een grote opgave waar het ka binet zo snel mogelijk mee aan de slag moet gaan." Onduidelijkheid Sinds de Russische militaire inva sie van Oekraïne zijn meer dan 650.000 mensen naar aangren zende EU-lidstaten gevlucht. Het besluit van vandaag maakt een einde aan de onduidelijkheid over hun status. De Tijdelijke beschermings richtlijn kan twee keer met een half jaar worden verlengd. De Het is de juiste beslissing om de richtlijn nu te activeren richtlijn is bedoeld om onmiddel lijke bescherming te bieden aan de personen die deze nodig hebben en om te voorkomen dat de asiel stelsels van de lidstaten worden overspoeld. Hij is in het leven ge roepen na de oorlog in het voorma lige Joegoslavië, die halverwege de jaren 90 ook een vluchtelingen stroom richting de EU op gang bracht. Tijdens de vluchtelingen- crisis in 2015 is hij niet geactiveerd. ,,Vluchtelingen kwamen toen uit verschillende landen, de stromen verliepen anders", zegt een woord voerder in Brussel. Een ander groot verschil: „Oekraïners mogen al vrij reizen in de EU.'' Vluchtelingenwerk heeft giste ren de website nederlandvoorvluch- telingen.nl in het leven geroepen voor hulp aan Oekraïense vluchte lingen. De Europese gasprijs is naar een nieuwe recordstand gestegen. Gisteren schoot de prijs met nog eens 60 procent omhoog. De benzine wordt ook steeds duurder aan de pomp. De prijsexplosie is uiteraard het ge volg van de oorlog in Oekraïne en de onzekerheid over de gevolgen voor de wereldeconomie. ,,De markt is bijzonder nerveus", vertelt Jilles van den Beukel, energiespeci alist van het Haags Centrum voor Strategische Studies. ,,In feite is de recordprijs het gevolg van de markt die zich afvraagt: hoe groot is de kans dat Rusland de gaskraan naar Europa dichtdraait?" Toen Rusland Oekraïne vorige week binnenviel, steeg de gasprijs aanvankelijk ook flink: van 87 dollar per megawattuur naar boven de 130 dollar. ,,Toch viel dat eigenlijk reuze mee", legt Van den Beukel uit. Gis teren moest al rond de 174 euro per megawattuur worden betaald. Experts vragen zich af waar het eindigt. Volgens Hans van Cleef, energie-econoom van ABN Amro, valt dat met geen mogelijkheid te voorspellen. ,,De Engelsen spreken van uncharted territory, onbekend terrein. Niemand weet hoe veel de prijs nog kan stijgen. 250 dollar, of nog meer? Dat hangt van de paniek op de markt af." Bij de vorige piek in december was gas net geen 181 euro per megawat tuur waard. Sindsdien daalden de prijzen tot de Russische inval. Vooralsnog blijft Rusland overi gens gewoon gas leveren, terwijl het Westen blijft betalen. Hoewel diverse Russische banken zijn afge sloten van wereldwijd betalings systeem Swift, zijn banken die energiebetalingen verzorgen daar van uitgezonderd. Er vloeit mo menteel zelfs iets meer gas richting Europa dan enkele maanden terug. In het kielzog van de gasprijs lo pen ook de olieprijzen op. ,,De markten zijn bezorgd dat de olie productie uit Rusland wegvalt", vertelt energiespecialist Van den Beukel. Automobilisten betalen aan de pomp de hoofdprijs. De ge middelde adviesprijs voor Euro95 bedraagt inmiddels 2,265 euro. - David Bremmer ■d GO DONDERDAG 3 MAART 2022 Bijzondere status voor Oekraïense vluchteling Hans Nijenhuis Den Haag/Brussel - Kati Piri PvdA-Kamerlid ROTTERDAM De adviesprijs voor Euro95 bedraagt aan de pomp inmiddels 2,265 euro per liter benzine. Oekraïense vluchtelingen melden zich in Praag (bovenste foto) op het treinstation van het Poolse Przemysl en in Siret in Roemenië. fotos afp, reuters, ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3