11 ANNA KRIJGER Het is goed dat kinderen weten waar koemelk écht vandaan komt, betoogt Anna Krijger van Animal Rights Nederland, want dat kan een reden zijn om het niet te drinken. Middelburg n de krant van 26 februari maakt de lezer kennis met de familie Vesseur uit Oostburg en hun melkveehouderij. Va der John staat aan het hoofd van het bedrijf, zoons Cas en Lars zijn 'zuivelkoningen' en moeder Mariëlle is 'Klasseboer'; een keur merk dat wordt verstrekt door be langhebbende bedrijven in de zui velindustrie, zoals de ZLTO. De fa milie Vesseur vindt het belangrijk dat kinderen weten 'waar melk vandaan komt'. Dierenrechtenorganisatie Ani mal Rights is het hier van harte mee eens. Kinderen, maar ook vol wassenen, staan er niet bij stil dat koeien, net als honden, katten en mensen, zoogdieren zijn. Dat be tekent dat ze eerst een jong moe ten krijgen voordat de melkpro ductie op gang komt. Deze moe dermelk is dus bedoeld om het jong mee te voeden. Dieronvriendelijk of niet? In een melkveehouderij gaat het anders. Het kalfje wordt bijna al m Wie haalt het in zijn hoofd een puppy of kitten direct bij de moeder weg te halen tijd direct na de geboorte bij de moederkoe weggehaald zodat haar melk kan worden verkocht en con sumenten zuivelproducten als yoghurt en kaas kunnen eten. Ter wijl de koe leeggemolken wordt door een machine, staat het kalfje afgezonderd in een eenlin genbox. ,,Er gebeurt hier niks slechts", zegt klasseboer Mariëlle, die het idee dat een melkveebedrijf 'dieronvriendelijk' is wil bestrij den. Of het 'slecht' is dat pasgebo ren kalfjes bij hun moeder worden weggehaald, zelfs zonder te kun nen worden schoongelikt, is een voudiger te beoordelen wanneer we de koe vervangen door een hond of een kat. Wie haalt het in zijn hoofd een puppy of kitten di rect bij de moeder weg te halen en ergens afgezonderd in een doos te zetten? Dat vinden we zielig, met reden. Niet noodzakelijk De manier waarop wij als maat schappij met koeien en kalfjes om- Terwijl de koe leeggemolken wordt, staat het kalfje afgezonderd in een eenlingenbox gaan hangt sterk samen met de overtuiging dat zuivel noodzake lijk is voor een voedzaam dieet. Dit is echter niet het geval. Belang rijke voedingsstoffen als calcium vinden we ook in groene blad groente. En in iedere supermarkt zijn er plantaardige zuivelvervan- gers te koop die net zo voedzaam zijn als dierlijk zuivel. Het verschil: er heeft geen dier voor hoeven lijden. Want lijden is in de zuivelindustrie onvermijd baar. Een koe kan van nature wel 25 jaar oud worden, maar wanneer ze na een jaar of zes minder melk begint te geven, is ze voor de on dernemer niet meer rendabel. Dit betekent dat ze naar het slachthuis wordt gebracht. Daar wacht haar een akelige dood. Blank kalfsvlees En het kalfje? Als het een vrouwtje is, en geschikt om melkkoe te wor den, blijft ze waarschijnlijk op het bedrijf. Haar wacht hetzelfde lot als haar moeder: uitgemolken worden tot de dood erop volgt. De andere kalfjes, onder wie de stier tjes, gaan naar de vetmesterij. De meeste kalfjes krijgen een speciaal ijzerarm dieet waardoor ze bloed armoede ontwikkelen. Zo eindi gen de dieren na een maand of acht als een stukje 'mooi' blank kalfsvlees voor de export. Het is, inderdaad, belangrijk te weten waar koemelk écht vandaan komt. Alleen dan kan de consu ment een betere en diervriendelij kere keuze maken. Anna Krijger is woordvoerder van Animal Rights Nederland GO DONDERDAG 3 MAART 2022 De op deze pagina geplaatste opiniestukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Koeien aan de melkmachine. Het is belangrijk te weten waar koemelk écht vandaan komt. foto marlies wessels Zuivelindustrie zonder dierenleed is onmogelijk - Anna Krijger m - Anna Krijger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39