2 M 10 Opinie in de krant BRIEF VAN DE WEEK 'Slochteren moet tijdelijk open' Oorlog is het brengen van offers. Ook wij in Nederland zullen dat onder vinden. Om deze oorlog te winnen en onze democratie veilig te stellen zullen er nog hardere sancties getrof fen moeten worden tegen Rusland. We moeten overwegen Nordstream 1 te sluiten. Dat betekent dat Slochte ren tijdelijk open moet. Dat is de harde realiteit van oorlog. Wel moet Groningen daarvoor ge compenseerd worden. Open kan on der de voorwaarde dat de volledige opbrengsten ten goede komen van Groningen en dat Duitsland hun kerncentrales 'aan' zetten en hun gascentrales 'uit'. Dit is niet leuk, maar niemand heeft gezegd dat oor log leuk is. Quote van de week Dit is ons land en we zullen het verdedigen We zijn er nog niet vanaf. Vier maar carnaval Het is een stap naar een betere verdeling van woningen Loekasjenko onderdrukt en martelt zijn eigen bevolking LEZERSBRIEVEN Bijna honderd jaar geleden kreeg de Oekraïense bevolking te maken met de verschrikkingen van de Stalin-terreur, die miljoenen men sen het leven kostte. Omdat de staat hun graan in beslag nam, stierven ze bij bosjes aan uithon gering en degenen die zich verzet ten tegen de gedwongen land- bouwcollectivisatie werden als dolle honden afgemaakt. Geen wonder dat veel Oekraïners de Duitsers in 1941 als bevrijders ver welkomden. Die liefde bleek van korte duur. Door de nazi's werden ze als 'Untermenschen' gezien, minderwaardigen dus. Wat de na zi's met de talrijke Joden in de Oe kraïne deden, laat zich gemakke lijk raden. Toen de nazi-terreur was afgelopen, kregen de Oekraï- ners opnieuw te maken met Stalin. Ditmaal werden ze van collabora tie beschuldigd en velen verdwe nen in de kampen van de Goe- lagarchipel. En nu hebben ze te maken met Poetin die dood en verderf zaait. Niet voor niets wordt het gebied door de historicus Timothy Sny der de 'bloodlands' van Europa ge noemd. Albert Kort, Kapelle Oekraïne (2) De rol van het regime in Belarus (Wit-Rusland) is nog onderbe licht gebleven, maar die spelen een verradersrol ten opzichte van de Oekraïense bevolking. Het ver leent de Russen doortocht om het buurland ook in de rug te kunnen aanvallen. Zelfs raketten worden vanuit Belarus op Oekraïne afge schoten. President Loekasjenko onderdrukt en martelt zijn eigen bevolking. Hoog tijd dat die dicta toriale kliek ook geboycot en ge- isoleerd gaat worden! Simon Tom, Zoutelande Ze zijn aangehouden. Sywert van Lienden, Camille van Gestel en Bernd Damme (krant, 28 febru ari). Je weet wel, die gasten met hun Stichting Hulptroepen Alli antie die zogenaamd maatschap pelijk betrokken waren met alle zorginstellingen en zonder win stoogmerk een steentje bij wilden dragen in de coronacrisis, voor het leveren van miljoenen mondkap jes. De moraal van het verhaal is dat ze aan de haal zijn gegaan met miljoenen euro's belastinggeld over de rug van de burgers. Het is dwepen met een goed doel, maar uiteindelijk is het pure zelfverrij king. Waar is het moreel kompas Het is dwepen met een goed doel, maar uiteindelijk is het pure zelfverrijking van deze profiteurs terwijl er mensen op de ic's lagen te snakken naar adem. Ik denk dat het CDA en het ministerie van Volksgezond heid ook wel het een en ander hebben uit te leggen. Een be drieglijke oplichting mag niet lo nen. Het onder het tapijt vegen of met de mantel der liefde bedekken zal er bij de burgers dan ook niet in gaan. André Schrier, Schore PFAS (9) Antea Group (krant, 28 februari) stelt dat het ontpolderen van de Hedwigepolder leidt tot schonere getijdennatuur. Omdat er in de Saeftinghe al PFAS zit, zal de Hedwige nooit zo vervuild wor den is hun conclusie. Dus men neme twee glazen, vult de een al voor de helft met gif en gaat dan vervolgens de twee glazen even snel verder opvullen. Volgens An- tea Group is het minst opgevulde glas dus niet zo giftig! En voor die conclusie moet de provincie (de Zeeuwen dus) betalen? Je zou er ook voor kunnen kiezen om niet verder op te vullen met gif, maar met schoon water. Dat is een stuk beter voor de natuur. Frank van Waes, IJzendijke Twee politieke partijen in Vlissin- gen (POV en CDA) gaan samen een motie indienen (krant, 22 fe- bruari) om een 'zelfbewo- ningsplicht' in te voeren. In Vlis- singen mogen mensen dus alleen zelf in de aangekochte woning gaan wonen! Door mij is in een in gezonden reactie (krant, 3 febru ari) reeds melding gemaakt dat ge meenten een grotere rol moeten krijgen. Ik hoop dat andere par tijen deze motie ondersteunen. Het is een stap naar een meer rechtvaardigere verdeling van wo ningen op de woningmarkt! Deze maand kunnen alle bewoners in direct mee stemmen over dit on derwerp, en andere actuele zaken, tijdens de gemeenteraadsverkie zingen. G. M. de Jonge, Vlissingen Struikelstenen Mevrouw Florry Pot-Peereboom (krant, 22 februari) heeft om be grijpelijke reden moeite met de struikelstenen in Vlissingen. In Middelburg zijn struikelstenen geplaatst voor het pand Bleek 11. De bewoners waren chazan (voor zanger, red.) Gokkes, zijn vrouw en dochter. Mijn grootvader, de heer J. van Tuinen, heeft in de Tweede Wereldoorlog spullen uit de synagoge in veiligheid gebracht. Via allerlei omzwervingen zijn deze terechtgekomen op Penning- hoek 31. Nadat mijn grootvader in het gijzelaarskamp terechtkwam, heeft mijn moeder een kistje in veiligheid gebracht. Het was veili ger om dat onopvallend door een kind te laten doen. Ik heb vaak geprobeerd de strui kelstenen te bekijken, maar er staan altijd auto's geparkeerd. Zo schiet het mooie initiatief het doel voorbij. Misschien is het mogelijk, dat het gemeentebestuur de bewo ners van dit pand een parkeerplek in de buurt aanbiedt? Janke Sanderse, Middelburg Laten wij als land weer naast el kaar gaan staan, zegt premier Rutte (krant, 21 februari). Is het weer op 1,5 meter? Ik hoop het wel. Wie gaf als eerste een hand aan de heer Van Dissel, twee jaar geleden? Ik niet. We zijn er nog niet vanaf. Prachtige vooruitzichten, maar de mondkapjes komen te rug. Ook de lockdowns en de pij len op de stationsreken maar. Vier maar carnaval met z'n allen. Kortom, we zijn er nog niet vanaf. Spannend, hé? Rinus Kole, Vlissingen Wat een oproep van Rutte om naast elkaar te gaan staan. Wel miljarden voor bedrijven (is wel te billijken), tegen meer belasting op vermogen, geen geld voor verho ging van de AOW, regels die pen sioeninflatiecorrectie verhinde ren, minima zitten al lang in de min en worden er nog steeds ver der in geduwd. Wat een brutaliteit van deze premier voor enkelen. Maar dat hij er zit hebben we wel met velen zelf gedaan door op die partij voor volksverlakkerij en de magogie te stemmen. Leen Wille, Oostburg DONDERDAG 3 MAART 2022 GO Deze krant wil een podium zijn voor opinies in en over Zeeland. Personen en organisaties die in een betoog van maximaal 600 woorden willen reflecteren op het nieuws of actuele ontwikkelingen in de provincie kunnen een mail sturen naar opinie@pzc.nl. Plaatsing is niet gegarandeerd. Daarom is het goed de contouren van een opiniestuk van tevoren door te spreken met de redactie via Ernst Jan Rozendaal, e.rozendaal@pzc.nl. toekomst Deelnemers aan een fakkelactie begin dit jaar in het centrum van Groningen. De actievoerders willen laten zien dat Groningers het over heidsbeleid omtrent gaswinning niet langer accepteren. Het kabinet verwacht vanwege de energiecrisis meer gas te moeten halen uit Gro ningen. foto anp/remko de waal René Romijn, Middelburg - Volodimir Zelenski, president van Oekraïne - Rinus Kole, Vlissingen Stuur uw lezersbrief (max. 150 woorden) naar: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Vermelding van naam en adres is verplicht, zonder plaatsen we de brief niet. - G. M. de Jonge, Vlissingen - Simon Tom, Zoutelande Oekraïne Sywert Sywert van Lienden is aange houden vanwege de mondkap jesdeal. ARCHIEFFOTO NPO - André Schrier, Schore Zelfbewoningsplicht G Een Oekra- iense militair staat bij een beschoten ge bouw in de hoofdstad Kiev. FOTO REU TERS/CARLOS BARRIA Rutte Rutte (2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38