Snuffelmarkt van veteranen verboden 7 c Rechter kritisch over actie tegen illegale verhuur in Westkapelle Ging burgemeester Rob van der Zwaag van Veere te ver in de strijd tegen de illegale recreatieve verhuur in Westkapelle? Die vraag stond deze week centraal tijdens een rechtszaak in Middelburg. Van der Zwaag gaf twee jaar gele den boa's het recht zich toegang te verschaffen tot een woning in Westkapelle om te controleren wie zich daar bevond. Rechter E. Go- vaers merkte op dat dit een wel heel ingrijpende maatregel is. ,,Je maakt op die manier wel erg inbreuk op het woonrecht en het huisrecht." Voordegek De gemeente Veere was er al meer dan tien jaar van overtuigd dat een Westkapelse familie een woning il legaal verhuurde aan toeristen. Dat officieel vaststellen was echter ont zettend lastig omdat het maar niet lukte te bewijzen dat een Westka- pelse niet in dat huis woonde en wel in het huis daarnaast, het huis van haar ouders. Als er gecontro leerd werd deed de volwassen dochter regelmatig open. Maar de boa's van de gemeente waren ervan overtuigd dat ze voor de gek werden gehouden en dat ze snel was komen aanlopen vanuit het ouderlijk huis. Een boa vertelde ook tegen de rech ter dat één keer er duidelijk spetters op haar blouse zaten toen ze op een regenachtige dag weer eens aan belde. ,,Ze was gewoon via de tuin van haar ouders aan komen ren nen." Om definitief vast te stellen dat ze bij haar ouders woonde, kregen de boa's van de burgemeester een machtiging tot binnentreden. Ze maakten daar op 30 januari 2020 in alle vroegte gebruik van en eisten toegang tot de woning. Er zou zelfs geroepen zijn: 'doe open ofwe trap pen de deur in'. Ze troffen haar in derdaad aan in het huis van haar ouders, in nachtkleding. Juridisch adviseur Bram van Leeuwen vindt dat nog geen bewijs dat ze daar ook echt woonde. ,,Ze was daar ook om voor haar vader te zorgen want hij had ernstige hartklachten." 'Te zwaar middel' Volgens hem koos de burgemeester voor een veel te zwaar middel om dat bewijs te krijgen. Bovendien, zo zei hij, wist de burgemeester van die hartklachten en zou er ook agressief en intimiderend zijn op- getreden door de boa's richting de dochter. Volgens Van Leeuwen kan zo'n machtiging gebruikt worden als het om iets echt strafbaars gaat. ,,Bijvoorbeeld hennepteelt. Maar niet in dit geval. Dat is overreactie." Een van de boa's ontkende met kracht dat er die dag sprake was ge weest van agressief en intimide- Zij, de dochter, was agressief en intimiderend naar ons. Zij pakte mij beet rend gedrag van haar kant. ,,Het was juist het omgekeerde. Zij, de doch ter, was agressief en intimiderend naar ons. Zij pakte mij beet." Heel zwaar middel Rechter Govaers liet blijken dat hij toch wel wat vraagtekens zette bij de toestemming tot binnentreden. Hij noemde het 'een heel ingrij- pend middel, een heel zwaar mid del'. Hij gaf ook aan dat hij niet kon zien waarom de burgemeester daarvoor had gekozen en niet voor iets anders, iets minder ingrij pends. ,,Ik mis in de toelichting de afweging." Volgens de juriste van de gemeente was daar op het ge meentehuis uitgebreid over gespro ken. De rechter: ,,Daar lees ik echter niets over terug." Hij vroeg dan ook ofer niet te veel op de automatische piloot gekozen was voor een derge lijke machtiging. De actie van die bewuste dag heeft flinke gevolgen voor de fami lie. Er zijn dwangsommen opgelegd wegens illegale verhuur en de dochter is ook door de gemeente in geschreven op het woonadres van de ouders. Volgens Van Leeuwen kan dat grote financiële gevolgen hebben. ,,Bijvoorbeeld als het gaat om de belastingaanslag of maat- schappelijk-medische ondersteu ning." Er werd dan ook aan de rech ter gevraagd de gedwongen in schrijving op het ouderlijk adres ongedaan te maken. Op 19 maart is het voor de laatste keer snuffelmarkt. Handhavers van de gemeente constateerden eind vorig jaar dat aan de Edisonweg 'een winkel is gevestigd zonder de daar toe vereiste omgevingsvergun ning'. Omdat er geen zicht is op le galisatie is het Veteranen Ontmoe tingscentrum Zeeland vorige maand opgedragen de illegale han del binnen zes weken op te doeken. De stichting is te verstaan gege- ven dat op de Kenniswerf geen de tailhandel is toegestaan volgens het bestemmingsplan. Op die bewe ring is wel wat af te dingen, vindt voorzitter Kees Jansen van de SVOCZ. Maar net als het ontmoe tingscentrum aan de Faradayweg is de snuffelmarktloods eigendom van de Stichting Meijaard-Rijsdijk. En die charitatieve instelling voor behoud van Zeeuws cultureel erf goed vermijdt conflicten met ge meenten het liefst. Gas Bezwaar maken omdat elders op de Kenniswerf meer detailhandelsac tiviteiten plaatsvinden, is dan ook geen optie, weet Jansen. Hij beves- tigt dat de stichting geen huur be taalt voor gebruik van het Vetera nen Ontmoeting Centrum. ,,Maar we betalen wel gas, water en licht en vooral dat gas wordt flink duur der. Het geld dat we binnenhaalden met het houden van de snuffel- markt was dan ook welkom." Het verlies van de snuffelmarkt als sociaal ontmoetingscentrum, vindt Jansen vervelender dan de fi nanciële tegenvaller. ,,Voor veel mensen was een bezoekje aan de snuffelmarkt een uitje waar ze naar uitkeken." Het verzetje is nog drie zaterdagen van 09.00 tot 15.00 uur te beleven aan de Edisonweg 6B. WA DONDERDAG 3 MAART 2022 Inval roept vraagtekens op Emile Calon Middelburg au jjAWfej Westkapelle. foto ernesta verburg - Boa, gemeente Veere Uitspraak over zes weken. VLISSINGEN Koopjesjagers en gezelligheids zoekers kunnen nog drie zater dagen naar de snuffelmarkt van de Stichting Veteranen Ontmoe ting Centrum Zeeland (SVOCZ) in Vlissingen. - René Hoonhorst De snuffelmarkt aan de Vlissingse Edisonweg is op 19 maart voor de laatste keer open. foto svocz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35