H Ale (69) is net binnen, maar hij wil nu al nooit meer weg Apenkooien, lekker rennen en springen 6 Veel Philadelphiabewoners moeten even wennen en de televisie doet het verdorie niet. Maar dat Hof Kromwege een prachtige woonplek is, staat voor de meesten vast. René Hoonhorst Oost-Souburg Twintig oudere bewo ners van Philadelphia Zorg verhuisden dins dag van Westerhof in Vlissingen naar een spiksplinternieuw onderkomen in Oost-Souburg: Hof Kromwege. De eigenlijke hofstede is een prachtig gerenoveerde, zo'n 3,5 eeuw oude boerderij, die dienst gaat doen als vergader- en ontvangstruimte. De glazen aanbouw aan de boerderij is binnenkort locatie voor dagbe steding. Het woonhuis van Phila delphia staat aan de andere kant van het pleintje, waar een majes tueuze oude boom bleef staan, vlak tegen de wal van verkeersader A58. De twintig voormalige Wester- hofbewoners ontwaakten gisteren voor het eerst in hun nieuwe ka mer. Ale (69) is bij het opstaan nog wat nukkig. Enkele kabels waren nog niet gearriveerd, waardoor de televisies nog niet konden worden aangesloten. Goede TijdenSlechte Tijden gemist op de eerste avond. ,,Ik heb nog geen sleutels en de tuin is ook al een zooitje", mop pert Ale (wiens mentor zijn ach ternaam liever niet genoemd ziet). Bubbelzuilen Als kwartiermaker Reinier Bakke- nes Ale vertelt dat plantjes en boompjes wel even de tijd moeten krijgen om te groeien en dat hij een eigen plantsoentje krijgt om bij te houden, trekt Ale bij. Zijn kamer is inderdaad een stuk groter dan in Westerhof en een eigen badkamer en wc is helemaal top. Als Reinier hem de snoezelkamer - een vertrek met enorme strand- foto's van Dishoek en Zoutelande, lichtgevende bubbelzuilen en Vestigingsmanager Natalie de Jonge en Ale in een gezamenlijke woonkamer in het Philadelphia-woonhuis Hof Kromwege. ,,Kijk eens hoe ruim; grote tafel, fijne zithoek, keuken met bar, goed toeven hier." foto lex de meester rustgevende muziek - en het uit zicht op de veranda laat zien, ont dooit Ale helemaal. Ineke Bergmann ('over precies een week ben ik 80') hoefde niet te ontdooien. Nog voor ze de drem pel van haar kamer over stapte, wist ze al dat ze nooit meer weg wilde uit Hof Kromwege. Na een nachtje slapen, is ze zo mogelijk nog enthousiaster. „Fantastisch die ruimte. Ik moest mijn key board altijd onder mijn bed opber gen. Nu kan ik hem gewoon neer zetten en laten staan. Nog nooit zo lekker gespeeld in mijn eigen ka mer." Vorige zomer wist Ineke al dat ze na haar intrek in Hof Kromwege nooit meer zou verhuizen. Dat herhaalt ze woensdag nog maar eens. ,,Dit is mijn negende woon adres en dit is het laatste. Mooier Ik hoef mijn keyboard niet meer onder het bed te schuiven, maar kan hem laten staan - Ineke Bergmann, bewoonster wordt het niet." Ale was een half jaar geleden nog niet zo ver, maar denkt nu na 'acht of negen verhui zingen' ook wel een vast honk te hebben gevonden. Vestigingsmanager Natalie de Jonge hoort het met genoegen aan. Natuurlijk zijn er wat aanvangs- problemen, maar de voormalige Westerhofbewoners lijken alle maal goed te zijn geland in Oost-Souburg. De komende we ken druppelen nog een dozijn nieuwe bewoners de vier woon groepen binnen. ,,We hebben wat meer ruimte dan in Westerhof en hebben een indeling in vier teams gemaakt, zodat bewoners de meeste contacten hebben met een kleine, vaste groep medewerkers die elkaar aanvullen in vaardighe den." Gastenkamers Behalve meer vaste bewoners heeft Hof Kromwege ook ruimte voor vier tijdelijke gasten. Mensen met een beperking die even min der makkelijk op hun vaste woon adres terechtkunnen of hun levenseinde in het vizier hebben. Om alle bewoners van dienst te kunnen zijn, telt Hof Kromwege een tiental meer personeelsleden. OOSTKAPELLE De zevenjarige Elin komt aanlo pen met vuurrode konen en een grote glimlach nadat ze samen met andere leerlingen van de Middelburgse basisschool De Regenboog deel heeft genomen aan het Zeeuws kampioenschap Apenkooien. Ze vindt het geweldig dat ze samen met vele andere scholieren lekker kan rennen, klimmen, klauteren en springen om te ontkomen aan de tikker. Maar ze zegt ook dat ze ook heel goed is als tikker. Haar vriendin Jolie (8) vertelt dat ze zelf een heel goede tikker is. ,,Ik ben namelijk snel." En Elin weet ook wel waarom ze zo goed is in deze tak van sport. ,,Ik kan heel goed klimmen en springen." Maar ze vertelt ook dat de andere teamle den ook goed zijn. ,,We zijn gewoon een heel goed team." Volwassenen In sporthal De Halve Maan in Oost- kapelle werd gisteren voor de tweede keer het Zeeuws Kampi oenschap Apenkooien gehouden. Twee jaar geleden gebeurde dat voor de eerste keer en ditmaal de den er maar liefst 31 teams mee, bij na dubbel zoveel als twee j aar ge leden. Tot teleurstelling van organi sator Jerina Brasser ontbraken nog de teams met volwassen deelne mers. ,,Er hadden zich drie teams aan gemeld maar dat is te weinig voor een volwaardige competitie." Ze hoopt dan ook dat volgend jaar meer teams met volwassenen zich inschrijven. ,,Want we kunnen het voor hen ook 's avonds doen." Brasser ontdekte wel dat door de coronacrisis lang niet iedereen nog weet wat apenkooien precies is. ,,Bij de kleutergroepen bijvoorbeeld, waren er die het nog nooit hadden gedaan." Maar na een paar minuten lieten die leerlingen zien dat ze snel leren en goed weten hoe je zonder de 'grond' te raken kan ontsnappen aan de tikker. - Emile Calon Levi van basisschool De Lispeltuut in Oostkapelle is tikker tijdens het Zeeuws Kampioenschap Apenkooien. foto lex de meester DONDERDAG 3 MAART 2022 WA Hof Kromwege is 'fantastisch'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34