Coronacijfers dalen nog, maar wel minder snel É?=*s£?^rLt5 IXS5S 3 y=yÈÖ^® i k êT' Xe- tic n.7 enige kans in je leven is'', vertelt Milou. Naomi slaagde zo voor haar eerste examen in 2018, maar de tweede 'turbo-poging' leverde geen succes op. Sindsdien probeert ze het door zelfte oefenen. 'Niet te moeilijk' Quinten Eelman van het Walcherse Rijbewijsteam vindt niet dat het theorie-examen te moeilijk in el kaar steekt. De opbouw van drie verschillende categorieën (gevaar herkenning, kennis en inzicht) is volgens hem overzichtelijk en de vraagstelling is helder. ,,Dat velen het niet in één keer redden, heeft te maken met meerdere factoren. Vroeger zat je bijvoorbeeld met mensen in een ruimte en kon je ook nog spieken. Nu maakt iedereen een ander examen. Het draait in mijn ogen vooral om een stuk leerethiek.'' ,,Je hebt natuurlijk altijd kandida ten die moeite hebben met zo'n ex amen'', zegt Jos Dek. ,,Of ze snap pen de stof wel, maar krijgen de vragen niet goed beantwoord. Het is moeilijk te zeggen waar het pre- cies aan ligt, al speelt het ook wel mee dat jongeren zich er soms te gemakkelijk vanaf maken.'' Collega Erik Scherbeijn uit IJzen- dijke herkent dat: ,,Ik had laatst ie mand in de auto, die zei dat hij zijn boek pas uit had toen hij voor de vierde keer op moest. 'Nou, dan ben je drie keer voor niks geweest', heb ik toen gezegd'. Iemand die roept dat hij het gehaald heeft zonder te leren, dat kan niet. Dat de mini mum profieldiepte van een auto band 1,6 millimeter is, móet je bij voorbeeld wel gelezen hebben.'' Per categorie geldt tijdens het theorie-examen een maximum aantal fouten: 12 voor gevaarher kenning, 2 voor kennis en 3 voor in zicht. ,,Die onderverdeling maakt het lastig'', zegt instructeur Gaby van Ravenzwaaij uit Hulst. ,,Vroe- ger mocht j e over veertig vragen vijf fouten hebben. Als dat nu nog zo zou zijn, halen veel meer kandida ten het examen.'' Volgens Eveline Meltzer van het CBR kan de beoordeling streng aanvoelen. ,,Maar het gaat uiteinde lijk wel om een examen en de vei ligheid op straat. Natuurlijk zit er een verschil in opleidingsniveau tussen de leerlingen, maar daar houden we rekening mee bij het maken van de examens. Alles wordt voortdurend gemonitord.'' 'Laat maar zitten' De Terneuzense Naomi oefent veel met de app van het CBR en dat ver loopt prima. ,,Daarom is het zo frustrerend dat het misgaat op het echte examen." Ze gaat door totdat ze het certificaat te pakken heeft. ,,Er was een moment dat ik dacht: laat dat rijbewijs maar zitten. Maar ik heb dat papiertje nodig omdat het me anders beperkt op de ar beidsmarkt.'' Het CBR en de rij-in- structeuren zijn geen voorstander van 'turbo-examens', omdat de stof er dan in een paar uren 'in wordt ge stampt'. ,,De kennis zijn ze dan twee weken later weer vergeten'', lemand die roept dat hij het haalde zonder te leren, dat kan niet weet instructeur Erik Scherbeijn uit ervaring. ,,Het is daardoor ook niet goed mogelijk om die kennis na het behalen van het rijbewijs in de praktijk toe te passen.'' Toch kiest de Zierikzeese Milou Schmidt voor haar derde poging opnieuw voor zo'n 'spoedexamen'. ,,Het kost wel iets meer geld, maar dat vind ik toch makkelijker dan zelfblokken. Ik wil dat rijbewijs ha len, want na twee jaar zijn mensen het ook wel zat om me overal rond te rijden.'' Het is te vroeg om te zien ofde vie ring van carnaval en het loslaten van de coronaregels tot meer be smettingen hebben geleid. Dat moet de komende dagen blijken. Er is sprake van afname, maar de daling gaat minder snel. De GGD Zeeland telde de afgelopen week 4777 positief geteste Zeeuwen. Dat zijn er 1133 minder dan vorige week. Het aantal testen bij de GGD Zeel and daalde naar 8520, ruim 2807 minder. In de week van 21 tot en met 27 februari telde Middelburg de meeste positieve tests: 772 (voor gaande week 756 De cijfers van de andere gemeenten: Vlissingen 574 (530), Goes 570 (798), Schou- wen-Duiveland 465 (615), Terneu- zen 428 (588), Tholen 386 (423), Reimerswaal 313 (512), Borsele 307 (418), Veere 293 (372), Kapelle 229 (295), Sluis 186 (263), Hulst 158 (224) en Noord-Beveland 96 (116). Computerproblemen De GGD Zeeland zegt dat de cijfers van de laatste twee weken een be nadering zijn van de echte cijfers. Oorzaak is een computerprobleem waardoor alleen de positieve testen uit de eigen teststraten bekend zijn en niet die van andere testers zoals instellingen en commerciële bu reaus. Die aantallen zijn geschat en opgeteld bij de eigen cijfers. Afgelopen week haalden 1164 mensen een boosterprik bij de GGD Zeeland en 42 mensen hun eerste vaccinatie. Er staan nog 2217 afspraken ingepland. In Zeeland C Het is te vroeg om te zien of carnaval en de versoepelingen tot meer besmettingen hebben geleid kan je op alle locaties zonder af spraak terecht voor je eerste, tweede of boostervaccinatie. Kijk op ggd- zeelandprikt.nl voor de actuele lo caties en openingstijden. Herhaalprik Vanaf vrijdag biedt de GGD Zeel and een tweede herhaalprik aan aan mensen die tot een kwetsbare groep gerekend worden. Het gaat om mensen van 70 jaar en ouder, volwassenen met het syndroom van Down en volwassenen met een afweerstoornis. Deze groep loopt volgens de Ge zondheidsraad een groter risico op ernstige ziekte na een besmetting. 'Zeker nu de samenleving steeds verder opengaat. Bovendien is de bescherming van de booster bij de mensen die vroeg aan de beurt wa ren in de boostercampagne volgens de gezondheidsraad het meest af genomen', aldus de GGD Zeeland. Mensen krijgen een uitnodiging voor deze herhaalprik als ze langer dan drie maanden geleden hun laatste vaccinatie hebben gekre gen. Mensen die na de laatste prik positief getest zijn op corona moe ten drie maanden wachten. Na ontvangst van de uitnodiging kan men online een afspraak maken via coronavaccinatieafspraak.nl oftele- fonisch via 0800-7070. PC DONDERDAG 3 MAART 2022 bijten zich stuk op theorie p c1#- i t ci te P a c/ 'j - i u - iVj VH C—r r-tó^^ÏTTLli-vt v-5 Naomi slaagde in één keer in 2018. Omdat het certificaat verliep, moest ze het opnieuw doen. Ze zakte vier keer. foto frank peters - Erik Scherbeijn, rij-instructeur Vorige week week kregen op nieuw minder Zeeuwen te horen dat ze positief getest hadden op corona. Alleen in de gemeenten Middelburg en Vlissingen stegen de besmettingscijfers licht. - Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31