G 'Waterschap moet af van gascontract met Gazprom' Spektakel op voormalig azc-terrein maar Goes Couture ontbreekt 2 THEORIE-EXAMEN JONGEREN ZAKKEN VAKER Rijschoolhouders zien het steeds vaker: leerlingen die het niet lukt om het theorie-examen in een of twee keer te halen. ,,Vijf of zes pogingen zijn geen uitzondering", zegt Jos Dek van Dek Opleidingen. Wil»»»'18' Scheldestromen wordt genoemd als een van de overheidsorganen die een overeenkomst heb ben met Gazprom. Die contracten staan ter discussie door de inval van Rusland in Oekra- ine. Volgens de PvdA kreeg het waterschap in elk geval tot en met af gelopen jaar aardgas van Gazprom. De partij heeft schrif telijke vragen gesteld. Zij wil weten of het contract nog altijd loopt en wat dan de eindda tum ervan is. Ook wil de PvdA dat het water schap bekijkt ofhet, ge zien 'de recente geopo litieke ontwikkelin gen', van de overeen komst af kan. Opheldering Ook Ad van Hees, die in het waterschapsbe stuur de natuurbeheer ders vertegenwoordigt, heeft schriftelijk ophel dering gevraagd. Mocht Scheldestromen inder daad nog een contract met Gazprom hebben, dan dringt hij erop aan dit 'met onmiddellijke ingang' te beëindigen. ,,Dat zou betekenen dat ons waterschap een indirecte financier van de oorlog in Oekraïne is." Collectief Scheldestromen zelf zegt, vanwege afwezig heid van de betrokken medewerkers, niet te kunnen bevestigen dat het op dit moment nog aan het Russische be drijf gebonden is. Vol gens de Unie van Wa terschappen heeft on geveer de helft van de Nederlandse water schappen overeenkom sten met Gazprom. Zij kopen energie vaak col lectief in. De koepelorganisatie inventariseert welke contracten er precies zijn afgesloten. Ook be kijkt zij of het mogelijk is die voortijdig te be- eindigen, of er alterna tieven zijn en welke ge volgen die hebben. De waterschappen willen voorkomen dat ze scha devergoedingen moe ten betalen die juist fi nancieel voordelig zijn voor Gazprom. PZC.NL Concert en presentatie afgelast De 22-jarige Naomi uit Terneuzen wil heel graag het gevoel terug van 2018. Toen slaagde ze met vlag en wimpel voor haar eerste theo rie-examen. ,,Ik had nul fout'', ver telt ze trots. Maar mede door de lockdowns liep Naomi zoveel ver traging op dat haar certificaat ver liep en ze weer opnieuw kon begin nen. Ze deed nog drie keer theo rie-examen, telkens zonder succes. Gisteren zakte Naomi voor de vierde keer. ,,Ik had net één fout te veel.'' Milou Schmidt (20) uit Zierikzee kijkt niet op van Naomi's verhaal en wil voorkomen dat haar hetzelfde overkomt. ,,Ik ben nu twee keer ge zakt, maar ken ook mensen bij wie het al zeven keer niet gelukt is. Zij hebben zelfs last van paniekaanval len. Na zoveel keer ben je er natuur lijk wel klaar mee.'' Zoals duizenden jongeren willen Naomi en Milou dolgraag het auto rijbewijs halen, maar hebben ze moeite om te slagen voor het theo rie-examen. En zonder theorie mag je geen praktijkexamen afleggen. „Kandidaten die vier, vijfof zes keer theorie-examen doen, zijn geen uitzondering", zegt Jos Dek, direc teur van Dek Opleidingen, de grootste rijopleider in de provincie. Josimar Pattinama van JP-Drive op Walcheren beaamt dat. ,,Het theo rie-examen is een big issue. Dat zie ik ook in een landelijke Facebook- groep van rijschoolhouders. Aan nieuwe klanten vraag ik altijd of ze hun theorie-examen al hebben ge- haald. Zo niet, dan moeten ze daar snel aan beginnen, want anders be staat de kans dat ze vastlopen.'' Slagingspercentage zakt Uit cijfers van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) blijkt dat het landelijke slagings percentage van het theorie-examen in 2021 daalde ten opzichte van Het draait in mijn ogen vooral om een stuk leerethiek 2020: van 43 naar 38,1 procent. In Zeeland, waar het percentage toch al lager lag dan in de rest van het land, ging het gemiddelde even eens omlaag: van 42,9 naar 35,9 pro cent. Volgens Eveline Meltzer van het CBR is sprake van een 'corona-ef fect', omdat het lange tijd niet mo gelijk was om klassikaal theorieles sen te geven. Meltzer: ,,Aan de an dere kant zien we ook dat veel jon geren bewust kiezen voor zelfstu die bij de voorbereiding op een ex amen. Ze willen geen opleiding volgen en zijn daardoor misschien wel minder goed voorbereid op het examen.'' Milou en Naomi probeerden het met zelfstudie en 'turbo-examens', die worden verkocht door lande lijke aanbieders als nutheorie.nl en turbotheorie.nl. Cursisten worden door die bedrijven op één dag vanaf 's ochtends vroeg klaargestoomd voor een examen, dat 's middags wordt afgenomen. ,,De mensen die lesgeven zijn best streng en doen voorkomen alsof dat moment de Tijdens het Europafestival, van 14 tot en met 17 juli, kunnen met name smulpapen hun lol op. Op de Grote Markt kunnen dan lekkernijen uit heel ons continent worden ge proefd. Er is ook live muziek. Ge lijktijdig is op het plein bij de ker ken een Europees bierfestival. Het evenementen heeft uiteraard alles te maken met het themajaar Goes-Europa. Alle themajaren die de gemeente tot nu toe heeft ge houden (Afrika, Zuid-Amerika en Azië) hebben een groot openlucht spektakel gehad en dat is ook deze keer het geval. Op het oude azc-ter rein, naast de Stoomtrein Goes-Bor- sele, vindt eind augustus en begin september het Europa Spektakel plaats, met dans en muziek. Er komt ook nog een Europees film festival. Veel andere evenementen krijgen ook een Europees sausje. Een opvallende afwezige op de kalender is Goes Couture, het eve nement in de Grote Kerk, waarvoor altijd een bekende modeontwerper werd gestrikt. 'Na vijf jaar is het is goed om te kijken of we ook op een andere wijze Goes als mode- en winkelstad kunnen promoten', stelt Goes Marketing. Goes Autostad Het modestad-weekend, waarvan Goes Couture onderdeel was, gaat wel door, evenals onder meer de Vriendinnendag, Festival de Veste en Goes Kinderstad. Een nieuw evenement is Goes Autostad. Er is dan entertainment en live muziek bij veel dealers. DONDERDAG 3 MAART 2022 PC Demonstratie tegen de oorlog in Oekraïne en president Poetin voor het kantoor van Gaz prom in Den Bosch. foto marc bolsius MIDDELBURG Waterschap Schel- destromen moet op heldering geven over mogelijke energie contracten met het Russische gasbedrijf Gazprom. PvdA en Natuurterreinen in het waterschapsbe stuur dringen daarop aan. - Rolf Bosboom H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Ik wil best vluchtelingen uit Oekra- ine in huis nemen (1831 reacties) MIDDELBURG Het dubbelcon cert dat het Brunsvik String Trio samen met pianist Frank van de Laar (foto) en met studenten van het Konink lijk Haags Con servatorium zou geven op zater dag 5 maart in de Zeeuwse Concertzaal gaat niet door. Cellist Mick Stirling is positief getest op corona. De presentatie van de plannen voor het Lontano Mu sic Festival, de Brunsvik Cham ber Music Aca demy en de film De Muze van Middelburg over Nieuwe Muziek Zeeland komt daarmee ook te vervallen. Ge kochte kaartjes worden geresti tueerd. Eens Oneens Nieuwe stelling: Theorie-examen rijbewijs is te moeilijk GOES Gratis zelftest bij krappe beurs In Goes kunnen inwoners met een laag inko men tot en met 25 maart gratis zelftesten afha len. Hoewel de meeste corona maatregelen zijn afgeschaft, blijft testen belang rijk. Voor Goese huishoudens die maximaal 120 procent van het sociaal minimum kunnen beste den, ligt een setje van zes zelftesten klaar. Ze kunnen wor den afgehaald bij de Ruilwinkel, de Voedselbank of Wijkbedrijf Goes-Zuid. Men sen die twijfelen of ze tot de doel groep behoren, kunnen contact opnemen met de gemeente via te lefoonnummer 14 0113. Milou en Naomi Eldridge Pentury Terneuzen/Zierikzee - Quinten Eelman, rij-instructeur Milou Schmidt uit Zierikzee zakte twee keer voor haar theo rie-examen. De derde keer pro beert ze opnieuw via een 'tur bo-examen'. foto marieke mandemaker GOES Een groot spektakel op het oude azc-terrein en een vierdaags Eu ropafestival zijn een paar van de hoogtepunten op de Goese eve nementenkalender voor dit jaar. Goes Couture ontbreekt. - Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30