Die dinsdag ben ik nooit vergeten 2022 c Recreatie wil Oekraïners onderdak bieden 2 EERSTE SANCTIE ALWEER OPGEHEVEN COLUMN Willem van Dam Een puber was ik en de Koude Oorlog bevond zich op een kookpunt. Sovjet leider Nikita Chroesjtsjov stond tij dens een vergadering van de Verenigde Na ties woedend met zijn schoen (een weinig modieus modelletje, maar dat terzijde) op het spreekgestoelte te hameren. Niet heel veel later liet diezelfde Chroesjtsjov de Ber- lijnse Muur bouwen om te voorkomen dat de mensen van het oosten naar het westen vluchtten. De BB (Bescherming Bevolking) verspreidde huis-aan-huis brochures ('Wen ken voor de bescherming van uw gezin en uzelf) met tips hoe te handelen als De Bom zou vallen en er werd massaal gehamsterd voor het geval dat. En ik? Ik voetbalde met mijn vrienden op een braakliggend stukje land, was stiekem verliefd op de dochter van de groenteboer, luisterde op mijn zelf geknutselde kristalra diootje naar Ricky Nelson, Elvis Presley, The Everly Brothers en Johnny The Hurrica nes, bij de automatiek van O. Veldt kostte een friet mét een kwartje. Kortom, ik leidde het onbekommerde bestaan van een 14-jarige puber. dinsdag 23 oktober 1962 ben ik nooit vergeten. Die dag droegen de kranten koppen als 'Blok kade van Cuba' (De Telegraaf), 'Actie van VS tegen Cuba' (Het Parool), 'Ameri kaanse troepen in Europa zijn paraat' (Algemeen Handelsblad), 'Raketten op Cuba bedreigen Amerika' (De Volkskrant). De Cubacrisis dus. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie leken regelrecht af te koersen op een kernoorlog. De spanning was overal voelbaar, de wereld hield de adem in. Bij ons thuis zaten we met z'n allen rond het luid sprekerkastje van de draadomroep om de ontwikkelingen op de voet te volgen. Enfin, we weten hoe het uiteindelijk afliep: met een sisser. In Moskou zit een man met de atoomknop te spelen Zo gezegd in deze krant Zeeuwse recreatie ondernemers zijn bereid om vluchtelingen uit Oekraïne voor kortere of langere tijd onderdak te bieden. Ze staan hierover in contact met de gemeenten. ,,We willen graag meedenken over wat wij kunnen doen in de hulp verlening", zegt Marieke Braber van brancheorganisatie Hiswa-Recron. ,,Tot Pasen is er zeker ruimte, maar er zijn ook ondernemers die kijken ofze langer een bijdrage kunnen le veren. Dat kan trouwens in allerlei vormen." De grootste aanbieder van vakan tiewoningen in Zeeland, Roompot, stelt tijdelijk een kleine honderd woningen beschikbaar in verschil lende landen. ,,In die tijd kunnen de overheid en die organisaties ver der zoeken naar een langdurige op lossing voor die gezinnen", zegt woordvoerder Baptiste van Out- ryve. ,,Tussen de huidige voorjaarsva kantie en de paasvakantie hebben we op enkele parken nog vakantie woningen vrij. Die stellen we ter beschikking van die gezinnen. Hiervoor werken we met gekende organisaties en overheden sa men. Op die manier geven we de gezinnen een tijdelijke, veilige en aangename plek waar ze hopelijk tot rust kunnen komen." Tijdelijke oplossing Het gaat om een tijdelijke oplos sing. ,,De menselijke tragedie die zich in Oekraïne afspeelt, treft ons allen. Ook bij Roompot leven we mee met de vele honderdduizen den gezinnen die hun thuis moeten ontvluchten. We staan aan de voor avond van een druk voorj aar en dito zomer. Het is duidelijk dat de vraag opnieuw groter zal zijn dan het aanbod. Hierdoor zullen we de vluchtelingen niet permanent kun- nen helpen en de rol van de over heid overnemen", aldus Van Out- ryve. Maandag is er een bestuursverga dering van de koepelorganisatie Toeristisch Ondernemend Zeeland (TOZ). Voorzitter Carla Schön- knecht verwacht dat de mogelijk heden om vluchtelingen uit Oekra ïne te helpen besproken worden. ,,Dit zal ongetwijfeld op tafel ko men", zegt Schönknecht. In TOZ zitten vertegenwoordigers van de Zeeuwse onderdelen van Konink lijke Horeca Nederland (KHN), Hiswa-Recron, Vekabo en de stich ting Dagattracties Zeeland. De tijd zal leren hoeveel Oekra ïense vluchtelingen naar Neder land en dus ook naar Zeeland ko men. Het kabinet heeft de gemeen ten gevraagd of en hoeveel mensen zij kunnen opvangen. De Zeeuwse afdeling van Hiswa-Recron heeft haar leden gevraagd wat zij kunnen betekenen. Andere situatie De gemeente Schouwen-Duive- land hield de komst van asielzoe kers vorig jaar nog af, toen een extra beroep werd gedaan op gemeenten. Het eiland is daar niet op ingericht qua voorzieningen, was de argu mentatie, en dus werd de voorkeur gegeven aan extra huizen voor sta tushouders. Maar voor de noodopvang van vluchtelingen uit de Oekraïne geldt een andere situatie, zegt wethouder Ankie Smit. Geen visum nodig ,,Voor mensen uit dat land geldt al dat ze hier negentig dagen mogen verblijven, zonder dat ze daarvoor een visum ofiets dergelijks moeten hebben. De meeste reguliere op- vanglocaties in Zeeland zitten vol. Maar deze mensen kunnen natuur lijk ook gewoon bij familie, vrien den of kennissen worden onderge bracht. Daarnaast gaan wij als ge meente zeker ook kijken wat we hierin kunnen betekenen. We zijn aan het inventariseren wat de mo gelijkheden zijn; welke behoefte er is en wat onze bijdrage kan zijn." Na de overstromingen in Lim burg afgelopen zomer stond de Schouwse recreatiesector vooraan om getroffen gezinnen gratis en voor niks een korte vakantie aan te bieden, om even bij te komen van alle ellende. ,,Maar dit is van een heel andere orde", zegt Marieke Braber van His wa-Recron Schouwen-Duiveland. Ze heeft inmiddels contact gehad met de gemeente. Toos Henk Twee dagen praten over mosselen Deskundigen uit binnen- en buitenland praten deze maand twee dagen lang of schelpdie ren dé eiwitbron van de toe komst zijn. De internationale conferentie vindt plaats op Neeltje Jans. Tijdens het evene ment staat de vraag centraal hoe belangrijk bijvoorbeeld mosselen zijn als we écht ge zond en duurzaam willen eten. De conferentie vindt plaats op 17 en 18 maart. Een groot aantal bedrijven uit binnen- en bui tenland is aanwezig met nieuwe producten. een man met de atoomknop te spelen, vallen er bommen op Kiev en Charkov, ontvluch ten honderdduizenden Oekraïners hun land en wegen sombere commentatoren - net als destijds - de kans op een derde we reldoorlog. kijk, zie ik mijn jongste kleinkin deren op straat vrolijk voetbal len, verstoppertje spelen en met stoepkrijt een mooie hinkelbaan tekenen. Ik houd mijn hart vast. Maar die angstige DONDERDAG 3 MAART 2022 GO 'De tragedie daar treft ons allen' WACHTEN OP ZORG „Bijna altijd la ten specialis ten van zieken huis Adrz een huisarts weten dat een patiënt weer naar huis is" - Maarten Slager, huisarts in Goes CZEELAND1 REANIMATIE ,,Een held ben ik nog steeds niet, maar ik kan nu in een noodgeval echt helpen, in plaats van al leen gillen" - Sheila van Doorsselaer, verslag geefster CZEELAND16 Marcel Modde en Theo Giele Goes Vluchtelingen met jonge kinderen uit Oekraïne in Tiszabecs, Hon garije. FOTO GETTY IMAGES Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl NEELTJE JANS _3_ En nu, zestig jaar later, zit er in Moskou Als ik door het raam naar buiten WE RIJÖEW TOCH NIAAR JE TOE MA IK, ONT&EKTE tSAT SKO&A HELEMAAL WIET RUSSISCH IS,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2