Zeeuwse oudere beter in het vizier I Tv-toren verschiet van kleur voor Oekraïne c Afspraken Adrz en huisarts m Je verwacht het niet, maar het gebeurt. Dat ouderen na een ziekenhuisopname thuis dagen wachten op zorg. Omdat hun huisarts van niets weet. Maar dat gaat veranderen. Nou moeten we niet overdrijven. Het is echt niet zo dat als ouderen uit het ziekenhuis komen, ze aan hun lot worden overgelaten. ,,Bijna altijd laten specialisten van zieken huis Adrz een huisarts weten dat een patiënt weer naar huis is", ver telt huisarts Maarten Slager uit Goes. ,,Maar soms glipt iemand er doorheen en horen huisartsen dat pas een paar dagen later. Dan kan het dus zijn dat het ook een paar da gen duurt voordat een huisarts weer bij zo'n patiënt langsgaat. Elke patiënt bij wie dat gebeurt, is er een te veel." We hebben het hier over mensen van 75 jaar en ouder. „Mensen die we al extra in de gaten houden", vertelt Slager. ,,Omdat ze kwetsbaar zijn. Omdat ze vaak allerlei gezond- Zodra een patiënt na een opname weer naar huis mag, krijgen we dat voortaan binnen 24 uur te horen heidsproblemen hebben. Regelma tig ga ik of een praktijkondersteu ner langs om te zien hoe het met zo iemand gaat. Of er problemen zijn waarbij we kunnen helpen." Adrz en de huisartsen hebben deze week afspraken gemaakt. Die moeten twee dingen veranderen. Allereerst krijgen huisartsen direct een seintje als een kwetsbare ou dere uit het ziekenhuis is ontslagen. En, tweede doel, met deze set af spraken moeten onnodige opna mes in het ziekenhuis worden voorkomen. ,,Zodra een patiënt na een op name weer naar huis mag, krijgen we dat voortaan binnen 24 uur te horen", legt Slager uit. ,,Zo kunnen we direct contact leggen met een patiënt." Redt iemand het? Waar letten huisartsen dan op? ,,Op veel verschillende dingen. We kij ken bijvoorbeeld naar hoe mobiel iemand is, naar iemands gezichts vermogen, of iemand hulpmidde len zoals een rollator nodig heeft. Eigenlijk kijken we of iemand thuis kan functioneren. Daarbij letten we niet alleen op medische, maar ook op sociale zaken. Dus bijvoorbeeld: hoe is het netwerk om iemand heen? Is er familie die ondersteu ning kan bieden?" Langer zelfstandig Kortom: redt iemand het thuis, is de centrale vraag die de huisartsen zich stellen. ,,De overheid zet erop in dat mensen langer zelfstandig thuis wonen. Dan is het de taak van huisartsen om in de gaten te hou den hoe het thuis gaat en ofmensen vastlopen. En om te zien wat we kunnen doen om te voorkomen dat het helemaal vastloopt." Dit sluit aan op het tweede doel van de afspraken tussen Adrz en de huisartsen: het voorkomen van on nodige ziekenhuisopnames. ,,Alle huisartsen maken het mee. Dat we op vrijdagmiddag worden gebeld omdat het niet meer gaat met een kwetsbare patiënt. Zo kort voor het weekend is het moeilijk om hulp in te schakelen. Dus zo iemand wordt dan vaak in het ziekenhuis opgeno men." Geen verpleeghuis Daar zijn ze in het Adrz niet blij mee. Want het ziekenhuis is geen verpleeghuis. ,,Door vroegtijdig te signaleren of mensen thuis vastlo pen, gaan we proberen te voorko men dat iemand onnodig in het zie kenhuis terecht komt." De afspraken tussen Adrz en de huisartsen zijn dus bedoeld om te voorkomen dat er mensen tussen wal en schip vallen, benadrukt Syl via Dingemanse van de Zeeuwse Huisartsen Coöperatie (ZHCo/Pe- riScaldes). ,,De afspraken zorgen er onder meer voor dat de huisarts goed op de hoogte is van wat er al lemaal in het ziekenhuis is gebeurd en dat de zorg netjes wordt overge dragen." Achter de schermen zijn ook met zorgverzekeraar CZ afspraken ge maakt om ervoor te zorgen dat huisartsen voldoende tijd en geld krijgen om hun werk voor deze kwetsbare ouderen te kunnen doen. ..v 1 f Een dag na het bombardement op de televisietoren van Kiev is de televisietoren van Goes in de kleuren van Oekraïne gezet. Door filters te schuiven over de 130 tl-buizen zijn de lichtringen boven in de toren woensdagavond blauw en geel gekleurd. Sticht Licht, de organisatie die de Goese toren bij speciale gelegenheden van kleur laat verschieten, laat zo zien solidair te zijn met de bevolking van de door Rusland aangevallen republiek. De bedoeling is dat de televisietoren in Goes ten minste een week gehuld blijft in de kleuren van Oekraïne. JP DeKlerk in De Piek 'Bruce Springsteen is mijn grootste inspiratiebron' Leren reanimeren Welkom op de cursus tot held! I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl donderdag 3 maart 2022 It 3? Zeeland Jeffrey Kutterink Goes - Maarten Slager, huisarts in Goes GOES FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN JÏ «A! CZEELAND13 CZEELAND16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29