23 Kai Verbij maakt zich op voor het WK sprint na enerverende weken. Hij werd bejubeld in andere landen, maar hoorde ook kritiek na zijn teleurstellende Winterspelen. ,,Ik ben in Canada helemaal een held geworden." A WK SPRINT ALLROUND Hij kijkt slechte races niet graag terug. Ja, denkt Kai Verbij dan, ik weet wat er mis ging, waarom zou ik het dan ook nog eens willen zien? Maar toch zag hij de beelden van zijn 1000 meter op de Winterspe len van een paar weken geleden toevallig voorbijkomen. De wissel, het niet goed uitkomen met tegen stander Laurent Dubreuil. Dat hij overeind komt om zijn race kans loos uit te glijden, terwijl de Cana dees doorrijdt naar olympisch zilver. En dan? ,,Dan heb ik ook geen spijt van mijn keuze, hoor", zegt de 27-jarige sprinter, regerend we reldkampioen op de 1000 meter en destijds in Peking kanshebber voor het podium. ,,Dan snap ik wel dat mensen een mening kunnen hebben, van: oh, misschien had hij het toch wel gehaald als hij zou zijn doorgereden. Maar op zo'n moment, als je 55 kilometer per uur rijdt, weet je het gewoon niet. Dan beslis je in een splitsecond. In Voor mijn gevoel heb ik niks fout gedaan. Ik heb alleen een beetje pech gehad mijn beleving kon het niet, door rijden." Hij zit in Hamar, Noorwegen, in een hotellobby. Verbij is in voor bereiding op het WK sprint, het toernooi dat hij in 2017 won en vandaag begint. Normaal gespro ken is dit het hoogtepunt van een seizoen, maar nu, in een olym pisch jaar, is het een raar toetje dat binnen minder dan twee weken na de Spelen al geserveerd wordt. Minder dan veertien dagen gele den stond Verbij in de kelder van het ijsstadion in Peking en ver telde dat het even stil werd in zijn hoofd, toen hij wist dat zijn kan sen op olympisch succes op zijn nummer verkeken waren. Het zou wel even kosten dit te verwerken, zei hij. Niet klagen Nu begint hij met: ,,Het gaat wel prima, hoor. Er zijn veel ergere dingen, kijk maar naar Oekraïne. Ik mag echt niet klagen." Maar goed, balen over de race in Peking doet hij nog wel. Over vier jaar worden de kaarten weer geschud, zegt hij. Dat duurt nog even. Het is maar de vraag of hij dan nog steeds tot de kanshebbers voor eremetaal behoort. Of hij het überhaupt nog leuk vindt om te schaatsen. ,,Er was nu een kans, die greep ik niet. Maar ik wil er geen trauma van maken. Voor mijn gevoel heb ik niks fout gedaan, ik heb alleen een beetje pech gehad met de loting. Maakt het mij een mindere schaatser? Uiteindelijk niet." In het buitenland werd Verbij PROGRAMMA Programma bejubeld. Het internationale olympisch comité IOC nomi neerde hem voor een award voor sporters met sportsmanship. Hij gaf zijn concurrent Dubreuil vrij baan in plaats van voor zijn eigen kan sen te gaan, maar ook het risico te nemen een diskwalificatie op te lopen. ,,Ik ben in Canada helemaal een held geworden en heb het nieuws in Australië, Zuid-Korea en Ame rika gehaald", zegt hij. ,,Ik heb hiermee meer aandacht gekregen dan ik zou hebben gekregen met een zilveren medaille." Hij lacht, spottend. ,,Dus dat is wel grappig, maar dat was natuurlijk niet mijn intentie." Tegelijkertijd hoorde hij ook veel kritiek. Niet dat hij zelf naar meningen op zoek ging, maar via mensen uit zijn omgeving. ,,Veel schaatsspecialisten zeiden dingen als: 'Dit speelde de nacht ervoor al door zijn hoofd.' Dat is niet waar, wat zitten ze nou te roepen? Ei genlijk boeit het me niet, maar te gelijkertijd denk ik van: joh, jij hebt daar niet gestaan, die keus niet moeten maken, hou lekker je mond. Ik dacht niet dat hij een we reldrecordtijd zou rijden over de eerste 600 meter. Ik weet 100 pro cent zeker dat elke schaatser daar niet tegen Laurent had willen lo ten. Iedereen was de lul geweest in dat geval." Verandering Een dag na die 1000 meter stond hij alweer op het ijs. De motivatie ontbrak eigenlijk, dus schroefde hij een paar andere schaatsschoe- nen op zijn ijzers. Verandering na tien jaar, op een opmerkelijk moment. ,,Gewoon, effe een uitdaging. Na de Spelen heb je je kop niet me teen gericht op het WK sprint. Ik moest even een nieuw doel creë ren. Er zijn mensen die nu zeggen: 'moet je dat wel doen? Nieuwe schoenen zijn een risico.' En: 'het WK sprint is ook belangrijk'. Daar ben ik het ook wel mee eens. Of ik er hard mee ga rijden moeten we zien, maar zo'n uitdaging vind ik leuk. Dit is voor mij een manier om ermee te dealen." GO DONDERDAG 3 MAART 2022 VANDAAG T/M ZONDAG Kai Verbij (rechts) ziet zijn concurrent Laurent Dubreuil bij hem wegrij den op de 1000 meter in Peking. foto pim ras Bejubelde én bekritiseerde Verbij klaar voor WK sprint Lisette van der Geest Hamar - Kai Verbij Teleurstelling bij Verbij, omdat zijn 1000 meter op de Olympische Spelen mislukt is. foto pim ras WK sprint Vandaag 17.30 uur 500 meter, vrouwen (1) 18.00 uur 500 meter, mannen (1) 18.40 uur 1000 meter, vrouwen (1) 19.25 uur 1000 meter, mannen (1) Morgen 17.30 uur 500 meter, vrouwen (2) 18.00 uur 500 meter, mannen (2) 18.40 uur 1000 meter, mannen (2) 19.25 uur 1000 meter, vrouwen (2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23