Mazepin niet welkom in Engeland NOC*NSF betreurt het besluit IPC over Rusland c Met Per Johansson willen handbalsters aansluiting met de top terugvinden 22 De nieuwe bondscoach Per Johansson gelooft in succes met de handbalsters van Oranje. ,,Dit team is zeker niet over het hoogtepunt heen." Johansson (53), uit het Zweedse Uddevalla, is de man die de hand balsters naar eigen zeggen de laat ste jaren hebben gemist. De coach met ervaring, met kennis van za ken. Hij moet ervoor zorgen dat Oranje de aansluiting met de we reldtop terug zal vinden. Contact dat een beetje verloren is gegaan tijdens de laatste drie kampioen schappen. Bij het EK van 2021 in Denemarken, de Olympische Spe len van Tokio en het WK van de cember in Spanje zat Oranje al weer thuis toen de prijzen werden verdeeld. ,,Dat we drie toernooien geen prijs hebben gewonnen, moet je ook in perspectief zien. Je moet het kunnen relativeren", vindt op- bouwspeelster Lois Abbingh. ,,Het is heel bijzonder geweest dat we daarvoor tijdens vijf toernooien wél een medaille hebben gehaald. Als je het zuiver bekijkt, hebben we tijdens het laatste WK één wedstrijd verloren. En dan ook nog eens van de latere kampioen." Abbingh en haar teamgenoten hebben geen inspraak gehad bij het aantrekken van de opvolger van interim-coach Monique Tijs terman. Ze hebben wel het ge schetste profiel onder ogen gezien en daarmee ingestemd. 'Ervaring' is het toverwoord dat het team en handbalverbond NHV hebben ge hanteerd bij de zoektocht. Johans son is naar voren gekomen uit een rijtje van vijftien kandidaten, de functie was internationaal gezien wel in trek. ,,De sport verandert constant, in snel tempo. Kennis van zaken van hoe het internatio naal werkt vonden we belangrijk. Deze coach heeft ook heel wat meegemaakt", stelt Abbingh. Johansson heeft ervaring opge daan bij de nationale teams van Zweden en Montenegro. Hij com bineert het bondscoachschap met het topteam van Rostov-Don. Een week geleden is hij vanwege de oorlog halsoverkop uit Rusland vertrokken, Rostov ligt op amper honderd kilometer van de grens met Oekraïne. Of Johansson op korte termijn terug kan keren bij zijn club, weet hij niet. Of de Rus sische competitie wordt hervat, weet hij ook niet. Rostov-Don weet alleen dat het is uitgesloten van de Champions League. „Het is een gecompliceerde situatie. Een team is voor mij als een tweede fa milie, zeker als je een paar jaar met elkaar samenwerkt. Ik zou graag terugwillen naar mijn club, maar de tijd zal leren of dat ook moge lijk is." Abbingh (29) heeft ook een verleden bij de club. Ze speelde twee jaar in Rostov, niet onder Johansson trouwens, en had de laatste week contact met oude be kenden. Russische speelsters en de Oekraïense Viktoriya Borschenko, die al negen jaar bij de club speelt. ,,Het is bijzonder triest wat er alle maal gebeurt." Plaatsing Logischerwijs stelt Johansson dat hij blij is, dat hij met zijn vrouw nu in Nederland is. Oranje speelt in de EK-kwalificatie twee keer te gen Duitsland. Plaatsing voor het toernooi in Slovenië, Montenegro en Noord-Macedonië kan in de eerste werkweek van de coach worden afgedwongen. Helemaal omdat Oranje in een groep zit met Belarus, dat voorlopig ook van wedstrijden is uitgesloten. Johansson vindt helemaal niet dat Oranje een uitgebluste indruk maakt of over haar hoogtepunt is. ,,Dit is een ervaren team. Maar tij- dens het WK heb je al gezien dat er toch drie of vier jonge speelsters zijn aangesloten en er komt meer talent door." De bondscoach zal de stijl van Oranje - technisch en snel spel - niet volledig omgooien. ,,Ik ben zelf meer een destructieve coach, die veel bezig is met de dek king. Ik denk dat ik op dat terrein wat kan toevoegen aan dit team." Nederland en Duitsland spelen deze week twee keer tegen elkaar in de EK-kwalificatie. Vanavond (18.30 uur) in Krefeld, zaterdag (16.00 uur) in Rotterdam, waar het Topsportcentrum binnen een kwartier was uitverkocht. Neder land won de eerste twee duels van Belarus en Griekenland en lijkt deelname aan het EK nauwelijks nog te kunnen ontgaan, aangezien de eerste twee landen van de groep doorgaan. Johansson heeft een selectie samengesteld zonder nieuwe gezichten. Dat raceverbod van Motorsport UK volgde een dag nadat de internatio nale autosportfederatie FIA besloot dat coureurs uit Rusland en Belarus onder neutrale vlag kunnen mee doen aan races. „Wij staan achter het Oekraïense volk", zei voorzitter David Richards. „Dit is het moment voor de internationale motorsport- gemeenschap om in actie te komen en steun te betuigen." Hoewel Mazepin startgerechtigd blijft voor de overige Formule 1-races, is zijn positie bij de Ameri kaanse renstal Haas in het geding. Zijn vader Dmitri Mazepin is eige naar van het Russische kunstmest- bedrijf Uralkali, een van de grote sponsors van Haas. Het team besloot na de inval van Rusland in Oekraïne de uitingen van Uralkali van de auto's te verwijderen. Mogelijk snijdt Haas de banden helemaal door met het bedrijfen de coureur. Eerder besloot de FIA al dat de Grote Prijs van Rusland in Sotsji dit jaar niet doorgaat. NOC*NSF 'betreurt in hoge mate' de keuze van het Internationaal Paralympisch Comité (IPC) om sporters uit Rusland en Belarus niet te weren van de Paralympische Spelen, die morgen beginnen in Peking. De sporters uit die landen nemen deel onder neutrale vlag. „Het IPC gaat met dit besluit voorbij aan het heldere en indrin gende advies van het Internatio nale Olympische Comité om deze twee landen tot nader order uit te sluiten van deelname aan interna tionale sportevenementen", stelt de sportkoepel in een verklaring. Sporters uit Rusland en Belarus mogen onder neutrale vlag mee doen, maar hun medailles worden niet opgenomen in de medailleta bel. Het IPC verwees voor de mo tivering van zijn besluit naar de nieuwe grondwet van de paralym pische beweging, die iets meer dan drie maanden geleden is aan genomen. „Bij de beslissing over de te nemen maatregelen heeft het bestuur zich laten leiden door de kernbeginselen van het IPC, waaronder het streven naar poli tieke neutraliteit en onpartijdig heid, en een onwankelbaar geloof in de kracht van sport om veran deringen teweeg te brengen." DONDERDAG 3 MAART 2022 GO 'Ervaring' het toverwoord Herman Nijman Papendal F Oranje speelster Lois Abbingh is blij met de erva ring van Per Johansson. ,,Deze coach heeft heel wat meegemaakt." Onder: Per Johansson. FORMULE 1 De Russische Formule 1-coureur Nikita Mazepin mag in juli niet meedoen aan de Grote Prijs van Groot-Brittannië op Silverstone. De Britse autosportfederatie heeft besloten om coureurs met een Russische of Belarussische licentie te weren van races in het Verenigd Koninkrijk. JRALKA^ Nikita Mazepin mag niet mee doen op Silverstone. foto reuters PARALYMPISCHE SPELEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22