'De toekomst moet je altijd positief zien' 19 Hoeveel verdien je? €800] Verdient Esther genoeg? -> voordelen voor werkgevers kunnen hebben. Met gespecialiseerde zorg kun je mensen sneller weer aan het werk krijgen.'' Veel bedrijven vergoeden de zorg dan maar zelf, zien de schrijvers. Verolme vraagt zich af of dat wel eer lijk is. ,,De werkgever betaalt, maar het is vaak niet alleen de werkdruk waardoor iemand in een burn-out terechtkomt. Ook andere factoren, zoals de privésituatie of de persoon lijkheid, kunnen een rol spelen.'' 3 Voorkomen is écht beter dan genezen Niet alle werkgevers weten wat ze kunnen doen om burn-outs te voor komen, zien de experts. Of ze willen er niets aan doen. ,,Bij veel bedrijven draait het alleen om productie, pro ductie, productie. Dat is geen gezon de cultuur en daar kun je wat aan doen. Zo kun je een harde werker aanmoedigen een weekje vrij te nemen als je ziet dat hij of zij veel stress heeft. Dat is lastig als de werk nemer belangrijk is in de organisatie, maar ontstressen is gezond voor medewerkers én het bedrijf', zegt Verolme. Bedrijven denken soms dat ze te veel geld en tijd kwijt zijn aan preventie. ,,Dat is onzin'', zegt Schaufeli. ,,Mensen meer persoonlijke aandacht geven en betere arbeidsomstandigheden creëren hoeft echt geen bakken met geld te kos ten.'' En preventie loont op verschil lende manieren: je hebt minder ver- zuimkosten, maar ook een betere naam. ,,Het bedrijf wordt er een leukere plek van om te werken. Dat trekt weer nieuw talent aan.'' 4 Stress melden op het werk is vaak te lastig Om preventief te werk te kunnen gaan moet stress onder het personeel wel serieus worden genomen. Veel werkne mers schamen zich voor hun stress, zien de schrijvers. Mensen denken dat ze daarmee laten zien dat ze hun werk niet aankunnen. Dan gaat het van kwaad tot erger, be schrijft Verolme. ,,Eerst zijn er span ningsklachten, daarna ontstaat over spanning en als er niets verandert, kan dat leiden tot een burn-out.'' Als het voor werknemers een te grote stap is om bij de leidinggevende aan te kloppen met stressklachten, dan moet er volgens Verolme iemand anders beschikbaar zijn op de werkvloer, zo als een coach of vertrouwenspersoon. Schaufeli: ,,Of zorg ervoor dat werk nemers naar een loopbaancoach kun nen als ze vastlopen in hun werk.'' 5 Jezelf vergelijken met een ander is soms goed Veel professionals voelen de hete adem van de maatschappij in hun nek om succesvol te worden, promo tie te maken én een passie te vinden. Volgens Verolme zou het helpen als we wat realistischer naar ons leven kijken. ,,We moeten niet vergeten dat leven ook een beetje lijden is. Voor veel mensen is hun baan gewoon werk, wat echt niet altijd leuk is. Weet ook dat je baan niet de enige weg is naar een zinvol leven.'' Jezelf vergelijken met een ander helpt niet, want er is altijd iemand die het beter doet dan jij. Schaufeli: ,,Aan de andere kant toont onderzoek ook aan dat het soms wél goed is om jezelf te vergelijken met anderen, maar dan met mensen die het min der goed hebben dan jij. Daarom blij - ven wij als een soort roependen in de woestijn zeggen: kijk niet alleen omhoog, maar ook eens omlaag.'' ,,Voor mijn werk als zweminstructeur 14 euro bruto per uur. Per maand krijg ik tussen de 700 en 800 euro netto.'' ,,Ik vind het eigenlijk een ondergewaardeerd vak. Ik vind dat we wat meer mogen verdienen. Ik doe dit werk nu zestien jaar. Ik heb al vijf jaar geen opslag gekregen en met de indexering verdien ik eigenlijk minder dan vier jaar geleden.'' ,,We krijgen 19 cent per kilometer aan reiskosten vergoeding. En mijn badpakken worden vergoed.'' ,,Er viel niet veel te onderhandelen. In december heb ik gevraagd om een salarisverhoging. Ik zag alle vaste lasten omhoog gaan en ik ben een alleen staande moeder. Ik dacht: ik verdien het. Dat von den zij ook, maar ik kreeg het niet. Er kan niks bij vanwege corona. Zodra het kan, willen ze dat doen, maar het geld is er nu gewoon niet. Wij hebben een belangrijke functie. Je bent met kinderen bezig, je hoeft je maar om te draaien en er kan een kind verdrinken.'' ,,Ik ben minder gaan werken in het zwembad, omdat ik voor het oppassen niet meer afhankelijk kan zijn van opa en oma. Daarom verkoop ik waterapparaten die water geven met een hogere pH-waarde en antioxidanten. Ik verdien 250 euro per apparaat. Soms verkoop ik een half jaar niks, de andere keer drie apparaten in de maand. Ik kan er niet mijn vaste inkomstenbron van maken. Daar ben ik niet commercieel genoeg voor.'' ,,De toekomst moet je altijd positief zien. Als de kinderen wat groter zijn en hun eigen weg gaan, dan kan ik wat meer werken en meer verdienen. Wie weet komt er iets anders op mijn pad, al ben ik daar niet specifiek naar op zoek.'' GO DONDERDAG 3 MAART 2022 E Jan Jaap Verolme (links) en Wilmar Schaufeli pleiten voor een standaarddefinitie van een burn-out. Leeftijd: 44 Aantal jaar werkervaring: 16 Aantal werkzame uren per week: 13 Opleiding: mbo Functie: sportinstructeur* Branche: recreatie en sport Aantal werknemers: 25 Vestigingsland hoofdkantoor: Nederland Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor de functie van sportinstructeur* bij dit aantal werkuren rond de 550 euro bruto: ,,Echt? Nou, mooi om te weten. Maar dat is echt wel heel weinig." De specifieke functie zweminstructeur is niet beschikbaar in de Salariswijzer.) Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl c Wat verdien je? c Blij mee? c Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Kun je wat vertellen over je eigen bedrijf? c Hoe zie jij je toekomst? - Babette Rijkhoff Vandaag: Esther (44) geeft 13 uur in de week zwemles aan ouders en hun baby of dreumes. Ook verkoopt ze als zzp'er waterapparaten. Dat doet ze zo'n zes uur in de week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19