WERK Defeiten en fabels van een burn-out Waarom boos worden om blunders zinloos is Lead operator nationale vacaturebank 18 Je brein op het werk Wat doet een.... Ruim een miljoen Nederlanders heeft last van burn-out- klachten, blijkt uit onderzoek. Toch hoeven we volgens onderzoekers Jan Jaap Verolme en Wilmar Schaufeli niet te vrezen dat zij ook allemaal uitgeteld thuis belanden. eker, hij had de vrie zer van het restau rant goed schoon gemaakt, precies zoals hem gevraagd was. Maar Jochem was óók vergeten de vriezer weer aan te zetten. De dag erop was al het roomijs gesmolten en raad eens wat er die Moederdag op het feestmenu stond? Ieder een blundert weleens op zijn werk. Ik heb als student-post bode een keer de post van twee straten verwisseld. Goed voor de sociale contacten in de buurt, zullen we maar zeggen. Hoe moet je als leidingge vende nou omgaan met dit soort gestuntel? Jochems leidinggevende was zacht ge zegd not amused en gaf hem flink de wind van voren. Hierna vergat Jochem nooit meer de vriezer aan te zetten. Dus concludeerde zijn baas: straffen helpt. Toch is het ver haal niet zo simpel. Jochem had die dag waarschijnlijk gewoon een extreme pechdag. Hij maakt normaal gesproken nooit dit soort fouten, maar die dag ging misschien de telefoon toen hij bezig was met de vriezer, had hij hoofd pijn, slecht geslapen of was hij gestrest. Kan gebeuren. Het is wat statistici regressie naar het gemiddelde noemen. We hebben allemaal weleens een extreem slechte dag, of juist een heel goede, maar hierna zijn we weer zo goed als op elke andere gemiddelde dag. Zo'n gemiddelde dag laat het beste zien hoe goed je echt bent in je werk. Uitschie ters hebben meer te maken met geluk of pech. Als lei dinggevende moet je dus goed in staat zijn om tot tien te tellen. Als iemand een fikse blunder maakt, dan zal hij zich daarna vanzelf weer her pakken, of jij hem nou uitkaf fert of niet. Andersom is ook waar. Pres teert een werknemer een keer extreem goed, dan helpen prijzen en complimenten ook niet om die topprestaties vast te houden. Hij had geluk en is in de periode erna weer zijn gemiddelde zelf. Moet je kie zen tussen straf of beloning om mensen beter te laten presteren, kies dan voor belo ning. Onderzoeken wijzen uit dat mensen gemotiveerder zijn en meer tijd besteden aan een lastige taak als ze posi tieve feedback krijgen. Even buiten afkoelen dus, als je me dewerker een dure televisie uit zijn handen laat kletteren. an Jaap Verolme, werkzaam als stressexpert in het bedrijfsleven, hoorde het getal van een miljoen burn-outgevallen steeds vaker vallen, maar wist van (bedrijfs) artsen dat het 'slechts' om duizenden meldingen ging. Op zoek naar een goede definitie van wat een burn-out is, vond hij nergens wat hij zocht. ,,Toen besloot ik daar zelf maar een boek over te schrijven.'' Emeritus hoogleraar arbeids- en orga nisatiepsychologie Wilmar Schaufeli deed in 1990 al onderzoek naar burn outs en schreef er een boek over. ,,Ik merkte toen al dat wat de wetenschap zegt en het beeld dat in de maatschappij leeft, niet met elkaar overeenkomen. Jan Jaap benaderde mij om met hem een helder boek te schrijven over burn-outs. Dat leek me meteen een goed idee.'' In De burn-out bubbel proberen Ver- olme en Schaufeli orde te scheppen in de wereld van de burn-outs. Want er zijn veel feiten, maar ook een hoop fa bels. De twee experts gidsen ons alvast door hun vijf grootste bevindingen: H Niet iedereen met 1. klachten heeft een burn-out Het onderwerp burn-out wordt vaak in de media besproken, waardoor mensen volgens Verolme sneller denken dat ze er last van hebben. ,,Ze denken: ik ben ook heel moe en vaak geïrriteerd, ik heb vast een burn-out. Met deze eigen diag nose stappen ze dan naar de huis- of bedrijfsarts. Veel van hen blijken eigen- 'Veel van deze mensen hebben alleen maar spannings klachten' lijk 'alleen maar' spanningsklachten te hebben. Vervelend, maar heel iets anders dan een burn-out.'' Om een eind te maken aan die onduidelijkheid, formuleren de experts in het boek een échte defini tie van een burn-out. Daar hoort een lijst bij met symptomen, zoals moe heid, prikkelbaarheid, zich gejaagd voelen en concentratieproblemen. Als de klachten er al meer dan een half jaar zijn en de uitputting over heerst, is er waarschijnlijk sprake van burn-out. Hiermee lijken de schrijvers mis schien te zeggen: iedereen die zich niet herkent in de échte symptomen, moet zich niet zo aanstellen. Schau- feli: ,,Zo willen we de boodschap niet insteken. Wel willen we mensen een spiegel voorhouden. Het begrip wordt nu wel erg ruim opgevat.'' 2 Een burn-out is geen erkende ziekte Mensen met een burn-out krijgen vaak niet de juiste zorg, of moeten die zelf betalen, zien Verolme en Schaufeli Dat komt omdat een burn out geen DSM-code (een vermelding in het Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders voor psy chologen en psychiaters, red.) heeft, een voorwaarde om gespecialiseerde zorg vergoed te krijgen. Een burn out zou dat etiket wel moeten krij gen, zegt Schaufeli. ,,Je onthoudt hen op deze manier eigenlijk van goede zorg. Vermelding in de DSM zou ook Je vindt je nieuwe baan op nationalevacaturebank.nl DONDERDAG 3 MAART 2022 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? 5 ROGER SEETSEN (53) is lead operator bij Cyclomedia, een bedrijf dat de omgeving in kaart brengt. Wat vertel je op verjaardagen over dit werk? ,,We meten de omgeving. Sommige gemeenten willen een database van alle lantaarnpalen, andere van alle bomen in de stad, of willen weten welke verkeersborden waar staan. Dat doen we op internationaal niveau, we rijden in 28 landen over heel de wereld.'' Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt 'Werknemers schamen zich voor hun stress' SANNE WOLTERS - JAN JAAPVEROLME In samenwerking met Nationale Vacaturebank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18