H nma STE VIGE KORTINGEN OP ZACHTE KLEUREN SHOP C\ 13 Nieuw onderzoek naar Tyrannosaurus rex wijst op drie verschillende soorten 0<[aMAs Ontdek alle fan-TAS-tische kortingen op De bekendste dinosaurus, de Tyrannosaurus rex, dient in drie verschillende soorten te worden opgeknipt. Dat betogen Amerikaanse wetenschappers in een publicatie. Moet museum Naturalis in Leiden, eigenaar van de eerste T. rex buiten de VS, zich zorgen maken? David Bremmer Leiden Het nieuwe T. rex-onderzoek, te lezen in tijdschrift Evolutionary Biology, zorgt voor de nodige op schudding in paleontologenland. De drie onderzoekers onderzoch ten botten van 38 bekende skelet ten, waarbij zij specifiek naar de voortanden in de onderkaak en naar het dijbeen keken. Op basis van de aangetroffen variatie in on der meer de grootte, stellen ze voor de T. rex in drie soorten te splitsen: de Tyrannosaurus impe rator, de Tyrannosaurus regina en een derde soort die de naam Ty rannosaurus rex behoudt. De implicaties voor de 'koning der dinosaurussen' zijn aanzien lijk. De Tyrannosaurus rex - sinds Steven Spielbergs film Jurassic Park uit 1993 wereldwijd een begrip - verliest een deel van zijn iconische status. Het beroemde T. rex-skelet Sue, tentoongesteld in het Field Museum in Chicago, zou bijvoor beeld een T. Imperator worden. Fossiel Stan, vorig jaar voor 32 mil joen dollar verkocht, een T. Re- gina. En hoe zit het met onze ei gen Trix in Naturalis, de enige T. rex buiten Noord-Amerika? ,,Dit artikel kan de paleontolo- gengemeenschap en het publiek, dat gewend is aan de goede oude T. rex", flink opschudden", zegt een van de auteurs tegen de New York Times. Hij maakt de vergelij king met leeuwen, luipaarden en tijgers. Zij zijn ook geëvolueerd uit een oer-katachtige. De gedachte dat de T. rex eigen lijk uit verschillende soorten be- Trix, het enige skelet van een Tyrannosaurus rex buiten de Verenigde Staten. foto reuters staat, is op zich nog niet zo vreemd, stellen Nederlandse pale ontologen. ,,De kans dat de Tyran nosaurus rex één soort is, acht ik vrijwel nul", zegt Melanie During. ,,Ze hebben daarvoor te lang op aarde geleefd, circa 2,5 miljoen jaar." Skeletten zijn bovendien in een ruim gebied in Noord-Ame- rika aangetroffen, voegt collega Eric Mulder toe. Tegelijk zijn beiden absoluut De kans dat de Tyrannosaurus rex één soort is, acht ik vrijwel nul - Melanie During, paleontoloog niet onder de indruk van het Ame rikaanse onderzoek. ,,Het bewijs is bijzonder magertjes", aldus Mul der, paleontoloog en conservator van Twents natuurhistorisch mu seum Natura Docet. Dijbeenbot- ten en tanden zijn volgens hem wel heel weinig eigenschappen voor een dergelijke vergaande con clusie. ,,Die valt op basis van dit onderzoek echt niet te trekken." Volgens collega Melanie During, werkzaam aan de universiteit van het Zweedse Uppsala, zijn 38 ver schillende skeletten bovendien 'veel te weinig' om de T. rex te kunnen opsplitsen." De verschil len kunnen ook in sekse liggen. Alleen al of een T. rex vrouw of man was, is uiterst lastig vast te stellen. ,,Dat lukt alleen als het skelet is van het moment dat ze ei eren legde. Het dijbeenbot bevat dan een extra laagje kalk." During beklemtoont dat toon aangevende paleontologen de re sultaten afwijzen. ,,Evolutionary Biology is ook geen uiterst promi nent vakblad." Tegelijk snapt ze de aandacht voor het onderzoek wel. ,,Elke zucht over de T. rex is nu eenmaal nieuws." In museum Naturalis in Leiden, sinds 2015 de trotse eigenaar van een T. rex, maakt men zich even eens geen zorgen. ,,De variaties waarop onderzoekers zich base ren, zijn uiterst subtiel en mini maal", meent Naturalis-paleonto- loog en onderzoeker Anne Schulp. Hij hielp mee bij het opgraven van Trix in de Amerikaanse staat Mon tana. ,,Bij zo'n grote vleeseter die aan de top van de voedselpiramide staat, vind je altijd verschillen in bouw en lengte. Als je tien men sen uit de supermarkt plukt en in een kamer zet, zitten daar ook vijf lange en vijf kleinere personen tussen. Maar het zijn allemaal mensen." Leefgebied Trix, die Naturalis destijds voor zo'n 5 miljoen euro aankocht, blijft dan ook gewoon een T. rex, stelt Schulp. De kans dat de T. rex uit meerdere soorten bestaat, noemt Schulp - in tegenstelling tot pale ontologen Mulder en During - verwaarloosbaar. „Eigenlijk leefde de T. rex evolutionair gezien slechts kort. Het leefgebied, een stukje van Noordwest-Amerika, is ook niet groot. Ik zie het gewoon niet gebeuren. Bij andere dino's houden we bij veel meer variaties gewoon één naam aan. Je wil niet eindeloos blijven opsplitsen." (Adviesprijs 159) 2. Ornella €114,5 (Adviesprijs 229) 3. Taro €59,90 (Adviesprijs 249) 4. Portici €65,70 (Adviesprijs 219) Een pastelkleurige handtas heeft alleen maar voordelen. Ze zijn tijdloos, trendy en makkelijk te combineren. Bovendien krijg je nu tot 70% korting en meer op een selectie pastelkleurige handtassen. Surf snel naar ninashop.nl en ontdek de volledige collectie. 1. Fiora €47,70 GO DONDERDAG 3 MAART 2022 Trix is misschien geen T. rex

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13