Kieswijzer helpt u de partij te vinden die het best bij u 11 wat voor variant er misschien nog komt. In de tussentijd denken we na over hoe we de zorg anders kunnen inrichten.'' Vraag het aan iemand als Joris Reijnders, teamleider op de ic. Voor iedere handeling die een ver pleegkundige doet, is een compu ter nodig. De administratieve last van een verpleegkundige is enorm: talloze velden invullen, lijstjes afvinken en getallen invoe ren. De helft van de tijd wordt er niks mee gedaan. Het gaat te ver om te zeggen dat verpleegkundigen door alle invul velden het plezier in hun werk verliezen, maar het helpt niet mee. Opleiden is een ding, maar we moeten werken aan mensen behouden ,,Je doet dit werk om er voor men sen te zijn, niet om achter de com puter te zitten.'' Het is iets waar verpleegkundi gen in het hele land al lang over klagen, maar het is moeilijk op te lossen. Van der Meer: ,,Maar dat is wel waar we moeten beginnen. We moeten het samen doen, en dat betekent dat we met elkaar in gesprek moeten blijven." Want door anders te werken ho pen ze met dezelfde mensen meer te kunnen doen. In het ziekenhuis wordt volop gesproken over ver pleegkundigen die op meerdere plekken inzetbaar zijn, zoals de buddy's, verpleegkundigen van het operatiecomplex die op de ic kwamen helpen. En tijdens meerdere golven liep op de ic een perfusionist rond, de man die de hartlongmachine be dient, maar ook gekwalificeerd was als ic-verpleegkundige. Hij kon volwaardig op de ic aan de slag. Koning: ,,Als een ic-verpleeg- kundige zijn opleiding heeft ge daan, kan hij hier veertig jaar wer ken, tot aan zijn pensioen. Maar wat is het perspectief? Zorg ervoor dat iemand op meer plekken actief kan zijn'', zegt Koning. Ook het ziekenhuis zelf kan flexibeler worden. Luchtweginfec- ties zoals corona, zie je meer in de winter dan in zomer. Dus in de winter heb je meer capaciteit no dig. ,,Wat dacht je van contracten waarbij je veel in de winter werkt, en weinig in de zomer. Dat willen mensen heus wel. We hebben ook afdelingen gemaakt die gemakke lijk kunnen op- en afschalen.'' Onveilig Bestuursvoorzitter Van der Meer ziet ook oplossingen in techniek. ,,Op de ic zijn verpleegkundigen gewend om een of twee patiënten te verzorgen per ic-verpleegkun- dige. Als dat er ineens drie wor den, dan voelt dat als onveilig. Wat nou als data kunnen voorspellen wanneer het slecht gaat met een patiënt? De grootste bedreiging van arbeidsvreugde is stress van wege onveilige zorg, het gevoel dat je de hele tijd op je tenen moet lo pen.'' Zo hebben ze allemaal ideeën, maar de grootste uitdaging zal zijn om personeel vast te houden. Want met het opleiden gaat het niet zo slecht. Het afgelopen jaar studeerden bijvoorbeeld tientallen ic-verpleegkundigen af. Boven dien is er een gloednieuwe ic-af- deling bijgebouwd, inclusief appa ratuur en beademingsmachines. Maar toen code zwart dreigde, wist ic-hoofd Koning al dat de ex tra ic-unit ongebruikt zou blijven vanwege te weinig personeel. ,,Opleiden is één ding, maar het behoud van mensen, daar moeten we echt aan werken. Uiteindelijk draait het om arbeidsvreugde." De gemeenteraadsverkiezingen komen steeds dichterbij. Woensdag 16 maart is de verkiezingsdag, maar ook de maandag en dinsdag ervoor kan al worden gestemd. We maakten een stemwijzer voor ruim 250 gemeenten om de keuze gemakkelijker te maken. Bepalen welke partij het beste bij u past, is niet gemakkelijk. Welis waar hebben partijen mooie, soms uitvoerige verkiezingsprogram ma's, de gemiddelde kiezer zal niet al deze programma's doorne men en vergelijken. Dat deden wij NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD wel. Daarna maakte deze krant de stemwijzer MijnStem. Vragen en stellingen We formuleerden op basis van ac tuele thema's en de programma's vragen en stellingen. Deze legden we voor aan de partijen die mee doen met de verkiezingen in de ruim 250 gemeenten. Door de di verse thema's in al die verschil lende gemeenten zitten er in de Stemwijzer MijnStem in totaal 2800 unieke stellingen. Nu kunt u uw mening geven over deze stel lingen. Het doorlopen van de on geveer 25 stellingen voor uw ge meente brengt u bij de partij die het beste overeenkomt met uw mening. Dat doet u niet door sim pel ja of nee te antwoorden; in onze kieswijzer kunt u uw stand punt ten opzichte van de stelling heel specifiek kiezen door een po sitie te kiezen op de balk. U geeft bijvoorbeeld aan of fi nanciële meevallers moeten wor den ingezet om de gemeentelijke belastingen te verlagen of om het voorzieningenniveau te verhogen; of dat er meer of minder boa's moeten ingezet in uw gemeente. Partijen geven vaak nog een toe lichting per stelling. Dat kan hel pen om uw mening te bepalen. Stemwijzer MijnStem is gemaakt door Citisens, dat zich bezighoudt met het vergroten van betrokken heid onder burgers, iVox - gespe cialiseerd in onderzoek en peilin gen - en deze krant. De stellingen zijn voorgelegd aan de politieke partijen, die per stelling een stand punt hebben ingenomen. De stel lingen zijn ook getoetst onder tweeduizend respondenten die een afspiegeling vormen van de Nederlandse samenleving. GO DONDERDAG 3 MAART 2022 MrtKariifl G Joris Reijnders, teamleider op de ic (r): ,,Het ziet er nu anders Uit.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN - Dick Koning, ic-hoofd UTRECHT Kijk op de site van deze krant bij /mijnstem en vul uw postcode in ereeh v ar d vallen GROEN LINKS Starts Pflrtij Verkiezingsposters in Den Haag. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11