Flinke stijging van aantal coronagevallen na carnaval 10 Terug in de storm Tijdens de zoveelste coronagolf bericht verslaggever Jurriaan Nolles over de zorg, het werk en de drukte in het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven. Vandaag wandelt hij voor de laatste keer door het ziekenhuis. Jurriaan Nolles Je gaat door de cen trale hal van het ziekenhuis, komt door wachtruimtes, langs het operatie complex en aan het einde van een ver laten gang is daar de intensive care. Het is de voorbije maanden een vaste route geworden. ,,Maar het ziet er nu anders uit'', zegt Joris Reijnders, teamleider van de verpleegkundigen. ,,Geen dozen met schorten, handschoe nen, mondkapjes en veiligheids- brillen. Het is opgeruimd.'' De intensive care is een bijzon dere plek: de eindeloze piepjes, de verpleegkundigen die met de sla pende patiënten praten, de borst kassen van de patiënten die door de beademingsmachine op en neer gaan. Maar nu zijn er geen rijen pati- enten die op hun buik worden be ademd, geen afvalbakken voor de vieze schorten. Zo ziet een inten sive care zonder corona eruit. Slechts één patiënt ligt hier van wege het virus. Hoe anders was dat een paar maanden geleden. Toen lag de in tensive care van het Catharina Zie kenhuis bijna voor de helft vol met coronapatiënten. De zorgen waren groot. De dokters oefenden voor code zwart. Niemand wist of de hausse aan coronapatiënten op tijd zou stoppen. Het is tijd voor een laatste wan deling door het ziekenhuis. De co- ronamaatregelen worden bijna he lemaal losgelaten, het gewone le ven gaat verder. Hoe ziet het zie kenhuispersoneel de toekomst? ,,Wat we hebben geleerd is dat we het personeel niet eindeloos kunnen belasten'', zegt Reijnders. Hij is naast teamleider op de ic, ook vicevoorzitter van het ver pleegkundig stafbestuur, en heeft de verhalen van de verpleegkundi gen gehoord. ,,Als dit ooit weer ge beurt, moeten we eerder kijken naar de mentale belasting van ons personeel. We hebben te lang ge dacht dat we het allemaal wel aankonden. Maar je kunt het niet twee jaar volhouden om super mannen en supervrouwen te zijn.'' Via de intensive care is het twaalf verdiepingen omhoog, naar de afdeling kortverblijf, waar mensen worden geholpen bij lies breuken, ontstoken galblazen en navelbreuken. Telkens als corona de kop opstak, werd deze verdie ping tot corona-afdeling gemaakt. Ook hier is het virus verdwenen. Pionnetjes Maar afdelingsmanager Ynette van Orsouw maakt zich al lange tijd zorgen om haar personeel. Veel collega's zitten ziek thuis, som mige vanwege quarantaine, maar ze heeft ook collega's met psychi sche klachten, een overblijfsel van een van de vorige golven. ,,Ze voe len zich soms pionnetjes. Als co rona weer opvlamt, wordt hun hele rooster weer omgegooid, en moeten ze het weer oplossen.'' Longarts Pascal Wiel- ders. Dus om nou te zeggen dat alles is opgelost? ,,Daar is echt te veel voor gebeurd.'' Ergens is het een vreemd mo ment om het ziekenhuis achter te laten. Corona is flink afgenomen, maar daarmee zijn de zorgen nog niet verdwenen. Het ziektever zuim is nog altijd hoog. Er ligt nog een enorme berg aan uitgestelde operaties te wachten. Nardo van der Meer, bestuurs voorzitter van het ziekenhuis, zegt dat het ziekenhuis in 2022 de wachtlijst niet helemaal kan weg werken. ,,We moeten ons realise ren dat dit de nieuwe wachtlijst is. Het Catharina Ziekenhuis voert veel complexe operaties uit, waar vaak een ic-bed voor nodig is. Er is te weinig capaciteit om de wacht lijsten op een normaal niveau te brengen. Daar hebben we allemaal mee te maken, vooral als het gaat om de wat complexere operaties.'' En toch is het onheilspellende van corona eraf. Daardoor heeft het personeel meer rust, en vooral meer tijd om te doen wat het leuk vindt: voor patiënten zorgen. ,,We hebben meer tijd voor de patiënt, we kunnen even naast patiënten gaan zitten, meer voor hen beteke nen'', zegt longverpleegkundige Amber. Deuren Zij heeft net de deuren openge maakt van de afdeling longgenees- kunde, waar ze veel coronapatiën ten hebben gezien. Iets positiefs heeft corona ook gebracht, vindt ze. ,,Veel mensen zijn dankbaar; waarschijnlijk omdat ze op het nieuws hebben gezien hoe het in het ziekenhuis was.'' De wandeling eindigt met een gesprek met longarts Pascal Wiel- ders, ic-specialist Dick Koning en bestuursvoorzitter Van der Meer. De vraag is hoe het nu verder moet. Corona zal onderdeel wor den van de zorg, daar zijn ze van overtuigd. Wielders: ,,Je weet niet EINDHOVEN Carnavalsvierders en terugke rende wintersporters lijken te zorgen voor een stijging in het aantal coronagevallen. Het aan tal positieve tests is fors geste gen, meldt het RIVM. Tussen dinsdagochtend en woensdag ochtend werden 48.503 posi tieve tests geregistreerd. Dat is het hoogste aantal in twee weken. In de zeven dagen ervoor waren het er gemiddeld ruim 35.000. De overheid hield er al reke ning mee dat de versoepelingen konden leiden tot een nieuwe ople ving van het coronavirus. Daarom krijgen risicogroepen binnenkort opnieuw een boosterprik. In de zeven dagen voor gisteren re gistreerde het RIVM 252.937 nieuwe coronagevallen. Dat komt neer op gemiddeld 36.137 positieve tests per dag. Het gemiddelde steeg daarmee voor de tweede dag op rij, na twee weken van onafgebroken daling. Ook de GGD ziet het aantal test afspraken, dat al een paar weken aan het dalen was, weer stijgen. Eergisteren werden er ruim 90.000 testafspraken gemaakt, een dag eer der waren dat er volgens de GGD een kleine 67.000. Carnaval lijkt daarbij een rol te spelen. In het zuiden werden vol gens een woordvoerder van de lan delijke GGD dinsdag een stuk meer testafspraken gemaakt dan op de dagen ervoor. Op zondag en maan dag, toen honderdduizenden Bra banders en Limburgers nog volop aan het carnavallen waren, was het juist rustig in de teststraten. Capaciteit lager Veel testlocaties in het zuiden zit ten vandaag al helemaal vol. Een afspraak maken blijkt voor de ko mende dagen ook lastiger dan voorheen: ,,Bij ons zijn meerdere testmedewerkers zelf positief ge test op corona, waardoor de capaci teit lager is", zegt een woord voerster van GGD Brabant-Zuid oost. ,,De testvraag nam de afgelo pen weken juist af, maar nu zien we weer een toename. Vermoede- lijk testen meer mensen positief door de versoepelingen, maar ook door carnaval." Ook in het noorden van het land is een stijging van het aantal ge maakte testafspraken te zien. Dat is al zo sinds zondag. Volgens de woordvoerder van de landelijke GGD is dit het gevolg van het einde van de voorjaarsvakantie, waarin traditioneel veel Nederlanders op wintersport gaan. ,,Het zijn voorna melijk reizigers die terugkomen'', zegt de GGD-woordvoerder over de toename van het aantal tests. Ook het aantal patiënten met co rona in de Nederlandse ziekenhui zen is gisteren iets toegenomen, valt op te maken uit de meest re cente cijfers van het Landelijk Co- ordinatiecentrum Patiënten Sprei ding (LCPS). In totaal lagen er 1445 coronapatiënten in de ziekenhui zen, 37 meer dan een dag eerder. Vergeleken met een week geleden waren er 129 minder opnames. Op de verpleegafdelingen lagen 1285 mensen met corona onder de leden, een toename van 27. Op de intensive cares nam dit aantal toe met 10 tot 160. Het etmaal ervoor werden 144 nieuwe coronapatiën ten opgenomen op de verpleegaf- delingen. Op de ic's werden 17 pa tiënten met corona binnenge bracht. Dat zijn er acht minder dan dinsdag. - Chris van Mersbergen DONDERDAG 3 MAART 2022 GO 'De schorten, handschoenen en mondkapjes zijn opgeruimd' FOTO KEES MARTENS/DCI MEDIAT.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10