H De genomineerden 2022 zijn: Lidstaten IEA halen olie uit strategische reserves 8 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND F Oorlog is voor het gros van de Nederlanders iets uit films, games en geschiedenisboeken. De dienstplicht leidt al een kwart eeuw een slapend bestaan. Kunnen we nog wel vechten, mocht dat ooit nodig zijn? Schiet ik, als de vijand tegenover me staat? Gooi ik een molo- tov-cocktail naar een tank vol Russische sol daten, als die onder mijn raam door de straten rijdt? Voor steeds meer gewone, vredelievende Oe- kraïners zijn die vragen al lang niet meer hypothetisch. De ontluisterende beelden uit het voormalige Oostblokland roe pen bij mensen in Nederland wel licht de vraag op wat ze zelf zou den doen. Vechten, als de situatie daarom vraagt? Voor je land, voor je kinderen? Het is nogal lastig voor te stellen. De laatste keer dat er vijandelijke troepen in ons land waren, is bijna 77 jaar geleden - een heel mensenleven. Toch is het precies de stap die veel Oekraïners nemen, nu de Russen hun land zijn binnenge vallen. Dat is niet in de laatste plaats de 'verdienste' van hun pre sident, Volodimir Zelenski, ,,Hij is er heel goed in geslaagd om de mensen duidelijk te maken waar ze het voor doen", ziet militair his toricus Samuel Kruizinga, werk zaam aan de Universiteit van Am sterdam. ,,Dat zorgt ervoor dat mensen elkaar recht in de ogen kunnen blijven kijken, hoewel ze misschien dingen moeten doen die ze nooit voor mogelijk hadden gehouden." Dat doel lijkt voor de Russische militairen minder zonneklaar. Kruizinga: ,,Ik ben echt benieuwd hoe dat zich gaat ontwikkelen. Dat leger, waarvan een deel bestaat uit minder enthousiaste dienstplich tigen, is op pad gestuurd met het verhaal dat ze zielige mensen in Oekraïne moeten beschermen. Hoe lang houdt dat stand als ze de realiteit zien? Hoe lang blijven ze daarin geloven?" De vraag hoe je de moderne mens, gewend aan comfort, 'ver leidt' om oorlog te gaan voeren, is er een die al lange tijd wordt ge- Een mens doet natuurlijk allerlei dingen liever dan vechten steld, stelt Kruizinga. ,,In legers ge baseerd op een actieve dienst plicht moeten burgers binnen een paar maanden zodanig worden opgeleid dat ze in elk geval in theorie in staat zijn om het ge vecht aan te gaan. Maar een mens doet natuurlijk allerlei dingen lie ver dan vechten." De manier waarop mensen te gen geweld aankijken, is cultureel bepaald, zegt Kruizinga's collega Wim Klinkert, ook militair histo ricus aan de UvA. ,,In de loop van de geschiedenis zie je dat dat con tinu verandert. Vanaf de 19de eeuw hebben we bijvoorbeeld het idee opgevat dat je oorlogvoering kunt moraliseren en aan regels kunt binden. Dat je met elkaar af spreekt dat je bepaalde wapens niet gebruikt, bijvoorbeeld, omdat ze te veel schade aanrichten. En dat je het Rode Kruis zijn werk laat doen." Zo zijn er ook verschillen in hoe landen tegen het gebruik van ge weld aankijken. ,,Van Russen wordt gezegd dat ze extreem hard zijn. Dat is niet per se altijd slim of efficiënt, maar het is wel een gege ven, zag je ook in Syrië. Wij Ne derlanders zien onszelfjuist als vredelievend, dat is al een paar eeuwen zo. We houden niet van vechten, zeker niet offensief. Maar in Indonesië zag je dat ook daar grenzen aan zitten." Bovendien hebben we nu te ma ken met een generatie die nul er varing heeft met oorlog. Maar, voegt hij toe: dat wil ook echt niet alles zeggen. ,,In de 19de eeuw konden we ons in Europa ook niet voorstellen dat we zouden gaan vechten. En voor de Eerste We reldoorlog was de gedachte dat je in het leger niets had aan nette stadsjongens. Die zouden week en slap zijn, in tegenstelling tot de jongens van het boerenland. Maar dat is nooit gebleken." De neiging tot vechten is boven dien niet puur cultureel bepaald, voegt Kruizinga toe. Er is ook een biologische component. ,,Er ko- men stofjes vrij, endorfine. Uit on derzoek is gebleken dat soldaten in de Eerste Wereldoorlog soms met plezier vertelden over het doden van de vijand. In het heetst van de strijd, als het een kwestie is van hij of ik, kunnen soldaten het als pret tig ervaren. Het is aantrekkelijk om te denken dat wij nooit zou den kunnen doden, maar de vraag is of dat zo is." Dienstplicht Nederland kent nog steeds een dienstplicht, maar sinds 1997 is de opkomstplicht verdwenen. Dienstplichtige burgers krijgen dus geen militaire training. In heel uitzonderlijke situaties kunnen regering en parlement besluiten dat er wel weer een opkomstplicht komt. In ons land zijn mannen Libris Literatuur moo prijs Vanwege de oorlog in Oekraïne zijn de olieprijzen naar het hoog ste niveau sinds 2014 gestegen, omdat er zorgen zijn dat de Russi sche olieleveringen geraakt zullen worden door de harde westerse sancties tegen Rusland. Het nieuws over de vrijgave van oliereserves door de IEA-landen had overigens geen effect op de prijzen, want die gingen gister middag verder omhoog. De prijs van een vat Amerikaanse WTI- olie (van 159 liter) steeg met 8,5 procent naar 104,21 dollar. Brent- olie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, Europa en Afrika, kostte bijna 8 procent meer op 105,65 dollar per vat. Het IEA telt dertig leden, waar onder de Verenigde Staten, Duits land, Japan, het Verenigd Konink rijk, Frankrijk en ook Nederland. Volgens de Japanse minister van Industrie nemen de VS 30 miljoen vaten voor hun rekening. - ANP, Reuters nitsukost roostbab} :ompany ATLAS 4 OVEliAL 24 Boeken bestellen bij je lokale boekhandel - via Libris.nl m.u.v. onder andere tweede- WOENSDAG 2 MAART 2022 GO lukt dat nog? Strijden voor Nederland, Sander van Mersbergen Amsterdam - Samuel Kruizinga, historicus Gebonden 27,50 Paperback 21,99 Gebonden 26,99 Paperback 22,99 Paperback 21,99 Paperback 22,99 Ook als ebooken Ook als ebooken Ook als ebook en Ookalsebooken Ookalsebooken Ook als ebook en luisterhoek luisterhoek luisterhoek luisterhoek luisterhoek Luisterhoek PARIJS De lidstaten van het Internatio naal Energie Agentschap (IEA) gaan 60 miljoen vaten uit de strategische oliereserves vrij geven om zo de hoge olieprij zen tegen te gaan. REHEE ïitH MIRISSIHG OMZIKINOEIEh I)rj 35a \rm vf dim/ KITPFHS 1 lllir 1 1 1 j, hands boeken; voor alle VV Gratis bezorgd vanaf 17,50 binnen NL* voorwaarden kijk op Libris.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8