f l J Ook belastingparadijs opent jacht op 'verdachte Russen' 7 Mensen bieden spontaan kamers aan, overheid heeft eerste opvang geregeld Nederlandse hulp organisaties en de overheid worden overstelpt met tele foontjes van Neder landers die Oekraïners willen helpen. Wat zijn de regels, wat is al in gang gezet en welke hulp is handig? Wat als je een Oe kraïense vluch teling in huis neemt en ie mand wordt ziek? Mogen ze werken? Kunnen de kinderen naar school? Neder landse hulporganisaties en de overheid worden overstelpt met dergelijke vragen. Ze hebben gis teren de hele dag koortsachtig overlegd hoe de hulpverlening te stroomlijnen. Verwacht wordt dat vandaag meer duidelijkheid komt. Op de website van Vluchtelingen werk komt rond 12.00 uur een lijst met antwoorden op de meestge- stelde vragen. ,,We krijgen heel veel meldin gen van mensen die een kamer willen aanbieden", zegt een woordvoerder van Vluchtelingen werk. Of speelgoed en kleding die kant op willen sturen. ,,Hartver- warmend dat mensen de handen uit de mouwen willen steken voor anderen in nood." Haar advies: ,,Als u meer duidelijkheid wilt, wacht dan heel even tot er meer informatie komt over de logeerre- geling." En wat het aanbieden van spullen betreft: ,,Als u zelf niet al een bestemming heeft en voor vervoer kunt zorgen, besef dan wat er allemaal voor nodig is om dat op de juiste plek te krijgen." De hulporganisaties hebben het gemeenschappelijke gironummer 555 geopend. ,,Door de jarenlange ervaring weten we dat dit het meest efficiënt werkt. Wij kijken welke hulp waar precies nodig is", zegt Iris van Deinse van het Rode Kruis. ,,Wij kunnen mensen ook medische en psychische hulp ge ven, dat is een vorm van hulp die je niet vanuit hier kunt brengen." Amsterdam De Oekraïners die hier aankomen en verblijf nodig hebben, kunnen zich vanaf vandaag melden in Am sterdam, zo maakte het kabinet gistermiddag bekend. Daar is een Het is wel een beetje scheef: nu ineens zijn er gemeenten die zich melden eerste verblijfslocatie ingericht voor tachtig mensen. Ook veel an dere gemeenten melden zich om bij te dragen. Ede wil in Harskamp de kazerne openen, de locatie waar vorig jaar protest tegen de komst van Afghaanse vluchtelingen uit de hand liep. ,,Het is wel een beetje scheef: de afgelopen maanden is oproep na oproep gedaan, omdat de opvang al overvol zit, en nu ineens zijn er allemaal gemeenten die zich mel den", zegt Martijn van der Linden van Vluchtelingenwerk. ,,In 2015 zagen we dit ook, toen kwam ook de hele samenleving in actie voor de Syriërs. Mensen snappen dat opvang nodig is als er oorlog uit breekt. Mensen snappen niet zo snel dat er meer opvang nodig is, omdat er is bezuinigd op de IND of er moet worden gewacht op huis vesting. Dat is wel scheef ten op zichte van de mensen uit andere landen die nu in overvolle op- vanglocaties zitten, die zijn ook vluchteling." Regio Het kabinet onderstreept dat het ,,heel goed is om te zien dat ge meenten en maatschappelijke or ganisaties klaarstaan. Ons beleid is altijd om mensen zoveel mogelijk op te vangen in de regio. Nu is Eu ropa de regio", zegt staatssecretaris Van der Burg van Justitie en Vei ligheid. De Koninklijke Mare chaussee zal mensen die onderdak nodig hebben bij de grens door verwijzen naar de beschikbare lo caties. Oekraïners die hier al zijn, kunnen zich melden bij de ge meente waar ze verblijven. Ge meenten kunnen bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) terecht met vragen hoe te handelen, aldus de staatssecretaris. Over de status van vluchtelin gen uit Oekraïne is nog veel on duidelijk. Zij kunnen Nederland inreizen zonder visum, dankzij het associatieverdrag dat de EU in 2017 met Oekraïne sloot. Ze mogen negentig dagen blijven, de Tweede Kamer heeft het kabinet maandag gevraagd die periode met nog eens negentig dagen te verlengen. Maar daarmee hebben ze nog niet auto matisch recht op medische zorg, onderwijs en zakgeld, zoals men sen die asiel aanvragen wél heb ben. De Tweede Kamer heeft het kabinet gevraagd dit voor Oekraï- ners gelijk te trekken. Hoe dit moet worden uitgevoerd wordt nu uitgezocht. Hetzelfde geldt voor regels die moeten gelden voor werk, verschillende werkgevers hebben zich al voor Oekraïens personeel gemeld. Op dit moment mogen mensen van buiten de EU hier niet zomaar werken. Die strafmaatregelen richten zich op verdachte rijke Russen die in Monaco wonen en op Russen die betrokken zijn bij de oorlog in Oe kraïne en bezittingen hebben in Monaco. Dat kan variëren van hui zen tot luxej achten. De autoriteiten hebben niet bekendgemaakt wie ze in het vizier hebben en of er al be slag is gelegd op geld ofbezittingen. Monaco is een belastingparadijs en trekt daarom nogal wat vermo gende buitenlanders, onder wie Max Verstappen. Volgens officiële cijfers wonen er zo'n 750 Russen. De Cöte d'Azur is sowieso al ja ren een trekpleister voor rijke Rus sen. Na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie vergaarden sommigen een enorm vermogen met nieuwe bedrijven. Dat geld moest worden uitgegeven en belegd. Het zuiden van Frankrijk, inclusief Monaco, werd een gewilde bestemming. De Russische politicus en miljar dair Suleyman Kerimov is een be rucht voorbeeld. In 2006 reed hij in Nice zijn Ferrari Enzo in puin door frontaal op een boom te botsen en in 2017 werd hij er aangehouden wegens het witwassen van geld. De rijke Russische zakenman Andreï Melnichenko kocht er een villa met zwembad en in de zeeha ven ligt zijn 120 meter lange jacht. Nog pikanter is het appartemen tencomplex Monte Carlo Star, gele gen naast het casino van Monaco. Daar kocht de Russische Svetlana Krivonogikh in 2003 een apparte ment voor 3,6 miljoen euro via een offshorebedrijf. Dat zou blijken uit de Pandora Papers, onthulde The Washington Post. Volgens geruch ten zou Krivonogikh jarenlang een relatie hebben gehad met Poetin. 'Haar dochter Rozova lijkt sprekend op de Russische president', schreef The Washington Post. ,,En Rozova's tweede naam is Vladimirovna, wat betekent: dochter van Vladimir.'' Omdat de autoriteiten in Monaco geen details geven, is onbekend of Krivonogikh en Melnichenko ge troffen worden door de sancties. Wel is al duidelijk dat Russen in de sportwereld van Monaco de dans ontspringen. Voetbalclub AS Mon aco is eigendom van Dmitri Rybo- lovlev. ,,Hij heeft Rusland al in 2010 verlaten, heeft er geen activiteiten meer, en is geen vriend van Poe- tin'', laat de club weten. Basketbal club AS Monaco wordt geleid door Aleksej Fedoricsev. ,,Hij is geen Rus meer, maar heeft nu een Hongaars paspoort'', aldus de club. GO WOENSDAG 2 MAART 2022 Oekraïners van harte welkom Hans Nijenhuis Den Haag Kinderen spelen in de evenementenhal van een hotel in Siret, Roemenië, waar ze worden opgevan gen na hun vlucht uit buur land Oekraïne. foto ap - Martijn van der Linden, Vluchtelingenwerk MONACO De steenrijke ministaat Monaco gaat 'verdachte Russen' aanpak ken. ,,We gaan tegoeden bevrie zen en economische maatrege len nemen, net als de meeste Europese landen'', heeft het prinsdom laten weten. uJSni Boten in de haven van Monaco. foto ge tty images - Frank Renout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7