Niet door Poetin, maar door een appje verdween mijn lach 'j r 6 LINDA AKKERMANS Berlijn breekt met naoorlogs pacifisme OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND I ij krijgt die lach niet van mijn gezicht', galmde het keihard door de kroeg. En daar, in het hart van Oeteldonk, zong ik mee, samen met tientallen andere carnavallers. Want die 'jij' in de hit van John de Bever sloeg op dit moment op alles. Op de pandemie, die nu welis waar uitgeraasd lijkt maar zo veel dood en verderf heeft gezaaid. Op die oorlogszuchtige zak van een Poetin. En op het nieuwste kli maatrapport van de Verenigde Na ties. Deprimerender dan ooit. Om van te huilen is het allemaal, maar tijdens dit heerlijke dagje carnaval kreeg dat alles die lach dus niet van ons gezicht. Nu even geen zorgen, maar feest. En hoe! In dat café stond ik arm in arm met mijn oude maatje van de studie journalistiek in Tilburg. Dik vijftien jaar geleden is het dat we samen dag in, dag uit leefden alsof het onze laatste dag was. Dat geen vent die lach van ons gezicht kreeg. Nou ja, soms wel, maar nooit voor lang. Geweldige herin neringen, mooi was die tijd. Maar toch verloren we elkaar uit het oog. Ik zat als jonge moeder liever thuis op de bank met mijn kers verse baby, zij was als een nacht vlinder die bleef fladderen. Zo nu en dan stuurden we elkaar nog een berichtje, zonder wrok of gedoe, maar uit oprechte interesse. Omdat we altijd hoopten dat het de ander goed zou gaan. Juist tij dens de pandemie, toen zovelen elkaar kwijtraakten, vonden wij elkaar een beetje terug. Op een terras in Eindhoven praatten we elkaar urenlang bij over onze levens. Alsof het nooit anders was geweest. En nu, maanden later, stonden we hier samen heel gelukkig te zijn en mee te zingen met John de Bever. Mijn man bestelde nog een rondje, een stukje verder dansten haar nichtjes, een broer tje, haar stiefmoeder. Even later zwaaide ik haar uit en gingen we weer ieder onze eigen weg. Wij op naar huis, naar de oppas. Zij fladderde als vanouds nog even verder. Gisteren, toen ik mijn carna valspakje voor de laatste keer aan trok voor een potje gezelligheid in heel barre tijden, stuurde ze me een berichtje. 'Heel slecht nieuws', stond er. Het ging over haar vader. Hersenbloeding. Overleden. Zo maar, ineens. Wat de pandemie, Poetin en paniek om het klimaat niet lukten, gebeurde op de laat ste dag van het carnaval wel: die lach was van het gezicht. 'Heel slecht nieuws,' stond er in het berichtje. Het ging over haar vader. ROTTERDAM Orkest Rotterdam breekt met Russische dirigent Gergiev, ook festival van de baan Het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het bestuur van Rot terdam Philharmonic Festivals willen niet meer werken met de Russische dirigent Valeri Ger- giev, omdat hij geen afstand neemt van de inval in Oekraïne. Daarmee komt een einde aan een intense samenwerking van tiental len jaren. Het Gergiev Festival in september zal ook niet doorgaan en houdt helemaal op te bestaan. Rot terdam Philharmonic Festivals is de organisator van dit festival. 'Gister avond is er contact met Gergiev ge weest en in dit gesprek is de kloof onoverbrugbaar gebleken', aldus een verklaring. 'Hoewel het einde van deze sa menwerking vanuit een muzikaal oogpunt een pijnlijke beslissing is, zien beide organisaties geen andere mogelijkheid.' De organisaties lie ten vrijdag al weten een duidelijk signaal van Gergiev (68) - die ban den zou onderhouden met Poetin - te verwachten. Duitsland gaat 100 miljard euro in het eigen militaire apparaat steken. FOTO GETTY IMAGES De Oekraïne-strategie van de regering Scholz markeert een radicale breuk met Duitslands verleden. Berlijn maakt een draai van 180 graden op het gebied van buitenlandpolitiek, veiligheid en energie. Scholz krijgt zelfs sceptici mee. Guy Hoeks Berlijn Eerst was er het intrekken van het Nord Stream 2-certificaat, het doodvonnis van de omstreden gaspijpleiding onder de Baltische Zee tussen Rusland en Duitsland. Toen volgde de goedkeuring voor de export van honderden ba zooka's, afweerraketten en ander militair materieel naar Oekraïne, uit te voeren door Nederland, Estland en Polen. En, tot slot, af gelopen weekend de historische monsterinvestering in de eigen Bundeswehr. Wekenlang stond Duitsland aan de zijlijn in de Oekraïne-cri- sis en werd het bedolven onder de kritiek van boze bondgenoten vanwege zijn afwachtende hou ding tegenover de Russische agressor. Maar in pakweg 48 uur maakte Berlijn een radicale om mezwaai in de ergste Europese politieke crisis sinds de Duitse eenwording. 'In Duitsland gaan dingen traag totdat ze snel gaan', zo verwoordde een Nederlandse diplomaat in Berlijn het treffend. En het ging ineens snel. Want naast het besluit om 100 miljard euro vrij te maken voor het Duitse militaire apparaat, kon digde bondskanselier Olaf Scholz (SPD) ook aan dat Duitsland twee LNG-terminals gaat bouwen, waarbij het hulp krijgt van het Nederlandse Gasunie, én zich aansluit bij het westerse collectief om Russische banken groten deels te weren uit het internatio nale betalingssysteem Swift. 'We beleven een Zeitenwende', zo sprak de sociaaldemocraat zondag historische woorden in de Bondsdag. Zijn toespraak kon re kenen op een luid en breed ge dragen applaus, onder wie van de Oekraïense ambassadeur in Duitsland Andrij Melnyk, die de Duitse weigering tot wapenex port eerder nog als 'verraad' had bestempeld. Nu kreeg de Oekraï ner een innige omhelzing van de voormalige bondspresident Joa chim Gauck (82), het geweten van Duitsland en iemand wiens fami liegeschiedenis getekend is door de Sovjet-Unie, het ineengestorte rijk waaraan Poetin zich tegen woordig spiegelt. Duitse politici van links tot Beslissingen niet meer simpelweg vermengen met onze geschiedenis - Otto Fricke, Bondsdaglid rechts schaarden zich grotendeels eensgezind achter de aankondi ging van Scholz. Zelfs de chris tendemocratische partij CDU in de oppositie, hoewel partijleider Merz benadrukte dat er over de groeiende schuldenberg voor vol gende generaties gesproken moet worden. Vanuit de andere zijde van de oppositie kwam wel kri tiek. ,,De geschiedenis leert ons dat wapenwedloop geen zeker heid biedt'', aldus Die Linke-par- lementariër Amira Mohamed Ali. Desondanks neemt Duitsland juist nu afscheid van de decen- nialange traditie van naoorlogs pacifisme, die grotendeels ge stoeld was op de verschrikkingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Daarin brachten troepen van Nazi-Duitsland onder meer 8 miljoen Sovjet-soldaten en bur gers om op het grondgebied dat nu Oekraïne is. De oorlog in Oe kraïne reet de oude oorlogswond open, de druk om iets te verande ren nam eveneens toe. 'Binnen een paar dagen hebben we te ma ken met een nieuwe geopolitieke realiteit, die voor Duitsland in houdt dat we beslissingen niet meer 'simpelweg' met onze ge schiedenis moeten vermengen, zonder te vergeten of te negeren wat er is gebeurd', twitterde het liberale Bondsdaglid Otto Fricke zaterdagavond al. Onvrede Het keerpunt is nu daar. Terwijl Frankrijk onder president Macron blijft ijveren voor een diploma tieke oplossing, heeft Duitsland de regie in Europa naar zich toe getrokken door breder te kijken. Toch heerst binnen de bonds regering onvrede over de manier waarop. Door in het geniep vooraf een deal te sluiten zouden Scholz en de Duitse minister van Financiën Lindner (FDP) samen onder één hoedje hebben ge speeld. De ijdele Lindner schrijft liever geschiedenis dan dat hij de zwarte nul (voor de corona hét heilige huisje) behoudt, klinkt het binnen regeringskringen vol gens dagblad Süddeutsche Zeitung. Hoe het ook zij, Duitsland gaat een nieuw tijdperk tegemoet in de Europese buitenlandpolitiek, waarin het meer dan 2 procent van zijn bruto binnenlands pro duct gaat afdragen aan defensie en daarmee eindelijk voldoet aan de belangrijkste eis van het Navo-lidmaatschap. WOENSDAG 2 MAART 2022 GO Duitse revolutie na invasie in Oekraïne

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6