I -it 5 üftKiviSKËi derde verdieping is ruim en licht, met een woonkamer, een keu ken, aparte wc, badkamer en twee slaapkamers. ,,En het aller belangrijkste", zegt Mychajlo: ,,De muren zijn heel erg dik." Het gezin Tsimerman woont al meer dan twintig jaar hier aan de Stryiska-straat, aan de zuidkant van Lviv. Irina is grafisch ont werper, Mychajlo is drukker van beroep en helpt haar als hij kan, en Juliana zit nog op school. „Be halve nu dan", zegt ze. ,,We zou den les krijgen via zoom, maar uiteindelijk hebben we twee we ken vrij gekregen." Paniek Sinds de eerste bombardemen ten op Kiev en Charkov, afgelo pen donderdag in het holst van de nacht, ziet hun leven er totaal anders uit. De eerste dag was er paniek, zegt Irina. ,,Er lag niks meer in de winkels, iedereen was aan het hamsteren. Er stonden ook lange rijen bij de pomp." Ze hoorden van vrienden die op de vlucht sloegen naar het buiten land. Zelf besloten ze te blijven. Alle mannen tussen 18 en 60 jaar mogen het land niet verlaten, dus dat zou betekenen dat alleen Irina en Juliana weg zouden kun nen. ,,Ik wil mijn vader hier niet alleen achterlaten", zegt de laat ste. ,,Ik heb wel meteen al mijn vriendinnen opgebeld om te zeg gen dat ik van ze hield." Inmiddels zijn de winkels hier weer goed bevoorraad, dus ze hebben genoeg te eten en te drinken. Wat ze nog niet hadden, was een goede schuilkelder. Sa men met de buren gingen ze aan de slag in de kelder. Er werd puin geruimd, de boel ging netjes aan de kant, een muur moest eruit, een extra uitgang erbij, en nu heeft iedereen zijn eigen veilige ruimte onder de grond. ,,We hebben daar nu al twaalf keer gezeten", zegt Juliana. ,,Met tien tot vijftien mensen, twee honden, onze kat en een eek hoorn. Of een hamster, dat weet ik niet. Hij ziet eruit als een eek hoorn." Haar vader laat hun ei gen kelderbox zien, die nu is in gericht als noodverblijf. Er staat een tafel, een opklapbed voor Juliana, water, een kast met eten (brood, gedroogd fruit), wc-pa- pier, een rugzak met kleren, een radio en droogvoer voor Persyk (Perzik), de kat. En wat doe je dan als je daar zit, onder de grond? ,,We praten", zegt Irina. ,,We zijn niet bang, nee. Het is fijn dat we samen zijn. En we leren zo ook onze buren Ik heb meteen al mijn vriendinnen opgebeld om te zeggen dat ik van ze hield beter kennen." Ze hebben ge middeld telkens een uur in de kelder gezeten, een enkele keer anderhalf uur, niet langer. Er is nog geen raket ontploft hier, maar je weet nooit wanneer het wel raak zal zijn. Kernwapens Verder doen ze overdag niet zo veel. Het werk ligt stil, de school is dicht. Ze kijken vooral naar het nieuws. Alle Oekraïense televi siekanalen zijn gaan samenwer ken, zodat er nu op zo ongeveer elke zender hetzelfde te zien is. Geen films, geen shows, geen muziek, alleen maar actualitei ten. En ze checken vooral ook het nieuws op de berichtendienst Telegram en de BBC. ,,Soms is het te veel", zegt Irina, met een schuin oog naar haar dochter. ,,Het gaat nu zelfs al over kern wapens. De kinderen worden veel te snel volwassen zo, dat is helemaal niet goed. Juliana is soms nogal emotioneel, dus ik probeer het slechte nieuws bij haar weg te houden. En haar ook goed nieuws te vertellen: dat ons land een sterk en dapper leger heeft. En dat Rusland weliswaar groot en machtig is, maar dat wij heldhaftiger zijn en meer van ons land houden." Tot nu toe GO WOENSDAG 2 MAART 2022 Mychajlo, Irina en Juliana Tsimerman uit Lviv hebben met hun buren een schuilkel der gemaakt. De hoogst noodzakelijke dingen staan erin, zoals een bed, radio en een kast met eten. FOTO'S MARK VAN ASSEN - Juliana Tsimerman De oorlog in Oekraïne beleefde gisteren zijn zesde dag. De Russen voerden opnieuw zware aanvallen uit op diverse steden, waaronder de twee grootste steden: Kiev en Charkov. In Charkov werden op nieuw burgerdoelen aan gevallen. In woonwijken werden explosies waarge nomen. Volgens het Oe kraïense ministerie van Binnenlandse Zaken vielen in het centrum tien doden en 35 gewonden door Rus sisch raketvuur. Een groot Russisch mili tair konvooi was gisteren onderweg naar Kiev. Het zou ruim 60 kilometer lang zijn. Gevreesd wordt voor een massale aanval op de hoofdstad. Gisteren werd onder meer een grote tv-toren vernield. Daarbij zouden meerdere doden zijn gevallen. Het is moeilijk een be trouwbaar beeld te krij gen van het aantal slacht offers aan beide zijden. De VN meldde gisteren dat er sinds de Russische invasie zeker 136 Oekraïense bur gers zijn gedood, onder wie dertien kinderen. Daar naast zijn vierhonderd mensen gewond geraakt. Vermoedelijk liggen de aantallen hoger. Hoeveel soldaten er door het oorlogsgeweld zijn omgekomen, is onbe kend. Zeventig Oekraïense militairen lieten het leven bij Okhtyrka, een stad tus sen Kiev en Charkov. De Oekraïense regering zegt dat Rusland oorlogs misdaden begaat door ge richt op burgers te schie ten en verboden wapens te gebruiken. De Russen ont kennen, maar het Internati onaal Strafhof is wel een onderzoek begonnen. De Russen stelden bij monde van hun minister van De fensie dat ze alleen mili taire doelen aanvallen en alleen precisiewapens gebruiken. In Moskou stonden gisteren rijen bij de geld automaten. De Westerse sancties hebben grote im pact op de financiële situa tie van gewone Russen, onder meer door de waar- deval van de roebel. Het internationale hac kerscollectief Anonymous probeert Russen buiten de door de staat gecontro leerde media om informatie te bezorgen over de oorlog in Oekraïne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5