Verkiezingsdebat levert Sluiskil geen oplossingen op MS 7 c Dankzij oud-burgemeester Gallandat is Hulst nog steeds een vestingstad Hulst zonder stadswallen: het is niet voor te stellen. Toch was er ooit sprake van, maar daar stak Isaac Henry Gallandat een stokje voor. e Isaac Henry Gallan- datstraat. Of apparte mentencomplex Veste Gallandat. Dat klinkt allemaal goed, maar zo'n straatnaambordje of naam van een complex kom je in Hulst niet tegen. Bijna tweehon derd jaar na zijn overlijden ont breekt iedere nagedachtenis aan de arts en oud-burgemeester van Hulst. Onterecht, vindt Huub Stals. Als het aan hem ligt, ver dient Gallandat alsnog de eer die hem toekomt. ,,Hij heeft de wallen gered en nog zóveel meer gedaan." Stals heeft er grondig onderzoek naar gedaan, voor zijn website ge- schiedenishulst.nl. Die bestaat sinds 2018 en zit sinds kort in een nieuw jasje. Stals is historicus en schrijft artikelen over streekge schiedenis in de breedste zin. Alles pluist hij uit. „Bronnenonderzoek moet je leuk vinden én je moet het daarna in een verhaal gieten." Toen hij in het gemeentearchief op Gallandat stuitte, was zijn inte resse gewekt. ,,Dat ging vanzelf. Ik ben er de laatste vier, vijf jaar mee bezig geweest." Gallandat wordt namelijk wel genoemd in publica ties en documenten maar er is geen biografie. De historicus haalde de afgelopen jaren van alles naar boven. Over wie Gallandat was, wat hij deed en zelfs bij welke Vlissingse schone hij ooit een blauwtje liep. Als jonkie naar Hulst Gallandat (1783-1823) werd gebo ren in Vlissingen, maar over zijn jeugd, studie en carrière als arts/ verloskundige is niet veel bekend. Hij werd als 24-jarige gevraagd om naar Hulst te komen, om een arts w/'/ /Al/Cs II, v..;. y. - te vervangen die met pensioen ging. ,,Hij kwam net binnen en was een jonkie." Toch was hij bin nen een paar maanden een lokale bestuursambtenaar (schepen) en werd daarna burgemeester. Boven hem stond in die tijd nóg een bur gemeester die de gedreven, be scheiden en plichtsgetrouwe Gal- landat het meeste werk liet doen. Gallandat loodste Hulst door roerige tijden heen. Hij beleefde het laatste decennium van de Ver enigde Provinciën (1785-1795), de Franse bezetting (eind 1794-1813), de opbouw van een nieuwe Ne derlandse staat (1813-11815) en de eerste acht jaar van het Verenigd Gallandat bedolf koning Willem I onder de smeekschriften, om de vestingwerken te redden Koninkrijk der Nederlanden. Bij machtswisselingen sloegen over heidsfunctionarissen wel eens op de vlucht of zorgden dat ze uit de wind bleven. ,,Maar Gallandat bleef altijd op zijn post." Zijn misschien wel grootste ver dienste is dat hij nagenoeg alleen verantwoordelijk is voor het red den van een groot deel van de ves tingwerken. Die zouden rond 1820 in afzonderlijke percelen openbaar verkocht worden, maar Gallandat stelde alles in het werk om dat te voorkomen. ,,Hij heeft koning Willem I bedolven onder de smeekschriften." Met succes. Hulst kreeg de wallen, bolwerken, stadspoort en en linie terug. Ook zat de arts en burgemeester óók nog bij het kerkbestuur, vertaalde brieven voor Hulstenaren en sloeg geen raadsvergadering over. Op 63-jarige leeftijd stierf hij. Alle informatie verwerkte Stals in een artikel, dat eigenlijk een on- lineboek geworden is. Op 23 sep tember 2023 is het tweehonderd jaar geleden dat Gallandat over leed en daarom trekt de historicus aan de bel: dat is hét moment om Gallandat zijn eerbetoon te geven. ,,Het is jammer dat de naam van het fietspad langs de wallen al aan Michelstadt is vergeven, want dat zou qua locatie een zeer symbo lisch aandenken zijn geweest. Maar, de gemeente heeft nog an derhalf jaar de tijd om een passend alternatief te vinden!" ,,Ik denk dat ik de helft van mijn tijd als raadslid heb besteed aan Sluis kil", schatte Johan Hessing (50PLUS) ,,en dat is treurig. Er is zo veel aan de hand hier." Sluiskil heeft te kampen met pro blemen als wateroverlast, krimp, arbeidsmigranten, leeglopende verenigingen en verpaupering. De als vrolijk element bedoelde ken nisquiz illustreerde onbedoeld dat Sluiskil al decennia een zorgen- kindje is. 'Hoeveel bewoners had Sluiskil vroeger? Hoeveel scholen hadden we? Wanneer werd ons zie kenhuis gesloten en hoeveel huizen zijn er in het kanaal gevallen?' Hoe het tij te keren? De partijen hadden er ook niet een, twee, drie een antwoord op. Er moet meer ge bouwd worden. Daar waren alle aanwezige dertien fracties het over eens. Duurzame woningen wat be treft Frans van Kollem (Groen Links), vooral ook kleinere wonin gen als het aan Paula Stoker (Ter- neuzen Sterk) ligt. ,,Als het aan de provincie ligt, wordt er niet veel meer bijgebouwd", stelde George Meij (VVD). ,,Er zijn meer wonin gen nodig maar de provincie ba- seert zich op oude cijfers. Er zouden er 180 leeg staan in Axel. Na con trole bleken dat er veertig te zijn." Partijbureau Johan Hessing brak andermaal een lans voor het oude plan om het oude waterschapslab te slopen en er een woonzorgcomplex voor ou deren te bouwen. Hij stond alleen. Het plan loopt al jaren vast. ,,Het lab lijkt wel het partijbureau van 50PLUS, vanwege alle affiches", schamperde Rolf Mobach (CDA). ,,Het zou goed zijn als de eigenaar van het lab eens laat zien dat er goede bedoelingen zijn en dat hij antwoord geeft op de vragen die het college nog heeft over de plannen." Wie wil er naar Sluiskil als de voorzieningen verdwijnen? ,,Meer huizen, maar wie wil er naar Sluiskil wanneer de voorzie ningen verdwijnen?" vroeg Lazlo van de Voorde (PvdA) zich af. ,,We moeten niet bouwen voor de leeg stand", waarschuwde Frans van Kollem. Het werd een kip en ei-dis cussie. Meer mensen voor het krim- pende dorp. Maar hoe trek je men sen aan als alles verdwijnt? Schaatsbaan ,,Wat is nou jullie visie?" wilde be woonster Renee van Houcke we ten. ,,Hoe gaan jullie de leefbaar heid verbeteren? Ja, de voetbalclub weer opstarten. Dat is echt wel ge probeerd maar er zijn gewoon te weinig jongeren over." Een helder antwoord kreeg ze niet. Sluiskille- naar Meerten Dallinga had wel een suggestie. „Zeeland heeft geen overdekte schaatsbaan. Bouw die hier, in Sluiskil. Je zult zien dat het kan. Als wij het niet snel doen, doen ze het aan de overkant." VL WOENSDAG 2 MAART 2022 'Hij heeft de wallen gered' Sophie Stockman Hulst D G Het gezin Gallandat ver huisde in 1797 naar een nog steeds be staand pand op de hoek van de Gent sestraat en Beestenmarkt in Hulst. RIJKS DIENST VOOR HET CUL- IUHttL tHrGOtU M# S /rsi, y ISAAC HENPV GALLANDAT f't - ■'.O":' GEU. IVfiO C-iCr-L. I-S TE ÏUïSlNUËII ~C IL U L T. MED. D 0 CF., ADJDIH7 M A I RE. 'LATER R'l r M ÏCSTn WAN HULST EH LID DLH! fAlDVMC ALE STATEK VAM ZEELAND De handtekening van Gallandat is vaak terug te vinden in het Hul ster gemeentearchief. huub stals Deze kopie van een origineel is het enige bekende portret van Isaac Henry Gallandat, dat waarschijnlijk dateert uit zijn universi taire periode in Utrecht. zeeuws archief - Huub Stals, historicus SLUISKIL Dat er heel wat loos is in Sluiskil, daar waren alle dertien politieke partijen het roerend over eens tijdens het verkiezingsdebat maandagavond bij Hotel-Res taurant Dallinga. - Lazlo van de Voorde, PvdA - Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54