Zó zagen de winkels er dus uit SvPO Kapelle Huiswerk Schoolwerk! ra Pentekeningen doen oud-Vosmeer herleven 7 frksin ft n m Jos Hommel ziet 't veel: mensen die door de Vosmeerse straten lopen en herinneringen ophalen. Met hulp van pentekeningen zijn die nu verlevendigd. De eerste reeks tekeningen is al te bewonderen in huizen aan de Voorstraat in het dorp. Huizen waar vroeger allemaal winkels in zaten, zoals de kruidenier, de kap per en twee bakkers. Tekenaar Rien Stoutjesdijk heeft inmiddels een tweede serie tekeningen af. Hij gaat door totdat alle voorma lige winkels rondom de kerk op papier staan. Stoutjesdijk, die decennialang kunstdocent was in Middelharnis, zei gelijk 'ja' toen dorpsduizend poot Jos Hommel hem vroeg om de tekeningen te maken. Met hulp van onder meer 'dorpshistoricus' Kees de Kooning en archivaris Fred van den Kieboom zocht Hommel oude foto's van winkels bij elkaar. Op basis daarvan zijn de pentekeningen gemaakt door Stoutjesdijk, zelf ook geboren en getogen in Oud-Vossemeer. Dakpan Met inkt en kroontjespen tekende hij nota bene zijn eigen geboorte huis waar zijn ouders een bakkerij hadden. Stoutjesdijk werd er ech ter niet bepaald emotioneel van. ,,Een dakpan is een dakpan. Ik vond het juist tegenvallen omdat we geen oude foto's konden vin den. Het inspireert niet, dat is jam mer." Ook van de rest van het dorp herkende Stoutjesdijk veel pan den, ook al verhuisde hij al lang geleden naar Den Haag voor zijn studie. ,,Ik kwam nog regelmatig in het dorp en herinneringen gaan best ver terug. En veel foto's had ik al eens gezien in de collectie van mijn grootvader." Zo'n twintig tekeningen maakte Stoutjesdijk inmiddels. En daar zit best wat werk in. Ongeveer tien uur per stuk, rekent hij voor. ,,Maar ik werk versnipperd, over drie dagen. Ik doe dat zo omdat mijn concentratie op 'n gegeven moment op is. Het is priegelwerk, ik ga er niet van 8 tot 5 aan zitten. Het moet wel leuk blijven." De tekeningen maakte Stoutjes- dijk op A4-formaat. De originelen Je ziet dat er veel verandert maar veranderen betekent niet dat al het voorgaande vergeten mag worden gaan overigens het Thools archief in. Achter de ramen staan kopieën die goed tegen de straling van de zon kunnen. ,,Anders zien ze er binnen de kortste keren niet meer uit", legt Hommel uit, die in zijn nopjes is met de uitwerking van zijn plan. ,,Goed en fijn om te zien dat het geheugen geprikkeld kan worden door mooie herinnerin gen op te halen. Je ziet dat er veel verandert maar veranderen bete- kent niet dat al het voorgaande vergeten mag worden." Hommel memoreert de bakker, waar café gangers 's avonds laat nog even langs gingen als de toog sloot. ,,Er is ook lang touw getrokken om het recept van de bolussen en de eier koeken. En aan de overkant zat kapper Nico de Ronde. Een super- vriendelijke man die altijd op zijn sokken buiten stond. Als er kinde ren voorbij kwamen moesten die eerst een snoepje pakken. Gewel dig toch, deze herinneringen? Miranda van Oers is één van de bewoners met zo'n historisch kunstwerkje achter het raam. Ze woont in de oude bakkerij van Stoutjesdijks ouders, waar ze dit voorjaar een kunstwinkeltje opent. Ondanks haar Bredase roots weet ze al veel van de geschiede nis. ,,Het hele dorp kende bakker Piet, dat mag wel behouden blij ven." Voor het project kreeg Hommel 6000 euro subsidie van de ge meente. De Vosmeerder zette zich al meer in voor behoud van histo rische elementen in zijn dorp. Zo herstelde hij de oude waterput op het Rooseveltplein in ere en was betrokken bij de restauratie van het Smidsklokje en travalje. Meld je nu aan via kapelle@svpo.nl BE WOENSDAG 2 MAART 2022 irasscrikrestaurant Jos Hommel (links) met pentekeningen en Rien Stoutjesdijk op het Rooseveltplein in Oud-Vossemeer. foto johan van der heijden Michiel Bouwman Oud-Vossemeer - Jos Hommel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52