Gemeente Kapelle blijft bouwen voor de toekomst Eigenaren beloven snelle oplossing, afgebrand pand tegen de vlakte 6 Omwonenden zijn het zat: de rommelige aanblik en het rondvliegende troep van de afgebrande, voormalige Renault-garage in Goes. De eigenaren en de gemeente proberen de buurt gerust te stellen: van rondvliegend asbest is geen sprake, en het pand gaat snel tegen de vlakte. Ze vormen bepaald geen pareltje, de afgebrande resten van de oude garage en de naastgelegen voorma lige melkfabriek. En dat ook nog op best een prominente plek in de stad: bij de toegang van de 'meubel boulevard' aan de Marconistraat, pal naast het stadskantoor. In het volle zicht dus. Sinds een felle brand het toen al leegstaande pand vorig jaar mei in de as legde, is werkelijk alles aan het gebouw kapot. De boel staat schots en scheef, je kijkt er recht door heen. De grond ligt bezaaid met resten. En vooral aan dat laatste er geren omwonenden zich al een hele poos. Want die troep, die vliegt volgens hen regelmatig door de buurt. Zeker tijdens de stormen van afgelopen tijd. Vooral de wo ningen en tuinen direct achter de garage, aan de Pasteurstraat en de Willem Barentszstraat, kregen de volle laag. Gezondheid Het zorgt voor ergernis en ook voor steeds meer onrust in de wijk. Dat een auto van sloopbedrijfSagro met daarop de letters 'asbestsanering' bij het pand stond, hielp daar niet bij. ,,We zijn bang voor onze ge zondheid", zegt Joachim Domnick, die in de nieuwbouwwijk achter de garage woont. „Tijdens de stormen vloog er veel rommel door de wijk. Het lag echt overal. We vragen ons afof er asbest tussen zit." Daarnaast zorgen de loszittende delen van de garage, ze ker als het waait, voor veel lawaai, zegt hij. Meerdere buurtbewoners heb ben hun zorgen doorgegeven aan de gemeente Goes. Die probeerde Als er asbest in het gebouw zou zitten, hadden we dat direct na de brand al opgemerkt hen in een mail gerust te stellen. Er ligt géén asbest in de wijk, bena drukt een medewerker van de ge meente na een inspectieronde. Wel zijn er stukken bitumen van het dak door de omgeving gewaaid. ,,Niet fraai, maar ook niet schade lijk", staat in de mail. Ook Jan Bou- ter van projectontwikkelaar Bogor, mede-eigenaar van het perceel, ontkent dat er asbest in het gebouw zit. ,,Dan was dat meteen na de brand wel ontdekt. Dat zou niet zo lang zo blijven liggen." Bouwhekken De auto van Sagro kan ook op een andere manier te verklaren zijn. Het sloopbedrijf is, samen met Bogor en vastgoedadviseur Mar- saki, mede-eigenaar van het ge bouw. Zij moeten, meldt de ge meente Goes, aan hun zorgplicht voldoen. En door bouwhekken om het perceel heen te zetten, doen de eigenaren dat ook. Wel erkent de gemeente in de eerdergenoemde mail dat die hekken regelmatig openstaan. Dan wordt aan de bel getrokken bij de aannemer. Inmiddels is de troep in de wijk grotendeels opgeruimd, zowel door bewoners zelf als door medewer kers van de gemeente. De situatie wordt nu snel beter, belooft Bogor-directeur Bouter. De ge meente Goes heeft inmiddels 1,9 miljoen euro op tafel gelegd om het perceel over te nemen. Afspraak daarbij is dat de huidige eigenaren het gebouw slopen en het perceel 'schoon' opleveren. Dat gaat bin nenkort gebeuren, zegt Bouter. ,,Een precies tijdpad hebben we nog niet, maar je kan ervanuit gaan dat we binnen twee maanden volop aan de slag zijn." Wat de gemeente Goes daarna met de lap grond gaat doen, is nog niet bekend. Daarover wordt bin nenkort een besluit genomen. De aanleg van een parkeerterrein is een veelgenoemde optie, maar ook woningbouw is niet uitgesloten. De monumentale schoorsteen van de melkfabriek blijft hoe dan ook staan. ,,We hebben nu zo'n 600 woningen in de planning staan", legt wethou der Siwart Mackintosh de groei plannen uit. ,,Tot 2030 hebben wij volgens de berekeningen ongeveer 680 woningen nodig, daarvan heb ben we er al 600 met potlood inge tekend. Dus we moeten nog wel aan de bak, maar we zijn al een eind op de goede weg." Want Kapelle groeit al jaren, met als grote motor de nieuwbouwwijk Zuidhoek. De belangstelling voor de gemeente komt van binnen en van buiten de grenzen. ,,Bij Zuid hoek 3 is gebleken dat 57 procent van de kopers uit Kapelle komt, 25 procent van elders op de Bevelan- den en nog eens 28 procent van ver derop. Die 57 procent zorgt voor de gewenste doorstroming", aldus Mackintosh. Volgens de wethouder wordt er vooral ingezet op woningen voor ouderen. ,,Want iedereen roept wel dat er te weinig woningen zijn voor jongeren, en dat is ook zo. Maar dat komt voor een belangrijk deel om dat ouderen de woningen bezet houden voor bijvoorbeeld jonge ge zinnen. Je moet voor doorstroming Ook na2030, of zelfs 2040, blijven mensen naar Kapelle komen zorgen." Daarom ligt de focus de komende jaren op de zogenoemde nul-tredenwoningen. ,,Dat kunnen woningen zijn met een tuintje, maar ook appartementen met een balkonnetje voor degene die liever niet het gras wil maaien. Zeker in of bij het centrum ligt er voor ons een taak om voor levensloopbestendige woningen te zorgen voor ouderen. Zodat zij dicht bij de voorzieningen kunnen blijven wonen. Alles bin nen een straal van één kilometer rond de Jumbo en de AH zullen we daar in de toekomst op toespitsen." Maar het grootste bouwproject binnen de gemeente is voorlopig Zuidhoek 4 in Kapelle. Daarnaast zijn er tal van kleinere locaties, waar gebouwd gaat worden. Zo staan er in Schore bijvoorbeeld al 16 woningen gepland. Mackintosh: „Daarvan zijn er drie landgoederen. Verder hebben we daar drie vrije kavels en nog eens tien kavels aan de Boomweidelaan. En in Bieze- linge gaan we het Aldi-terrein ont- wikkelen voor woningen." Ook voor Wemeldinge zijn er plannen. Zo is er een particulier initiatief om de twee oude arbeidershuisjes op de Binnendijk te vervangen. Maar er zit ook beweging in de kavel die daar tegenover ligt, van garage Witte. ,,Daar komen hoogstwaar schijnlijk 19 woningen, waarvan er 14 levensloopbestendig zijn." Met al die plannen en plannetjes hoopt Mackintosh genoeg wonin gaanbod te creëren voor de toe komst: ,,Want ook na 2030, of zelfs 2040, blijven mensen naar Kapelle komen. Daar proberen we op in te spelen door te blijven bouwen." WOENSDAG 2 MAART 2022 BE Buurt is troep garage zat Martijn de Koning Goes - Jan Bouter, directeur Bogor Projectontwikkeling KAPELLE De gemeente Kapelle groeit al jaren en verwacht nog jarenlang te blijven groeien. Tot 2030 wor den er daarom zeker nog 600 woningen bijgebouwd, verspreid door heel de gemeente. - Siwart Mackintosh, wethouder - Willem Adriaansens Geen fraai beeld: de verpauperde garage met melkfabriek in hartje Goes. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51