H c Colonne op weg naar hoofdstad baart zorgen En dan ineens is het oorlog. In Oekraïne probeert iedereen zich zo goed en kwaad als het kan te voegen naar de nieuwe realiteit. Het gezin Tsimerman uit Lviv heeft in de schuilkelder de buren beter leren kennen. 4 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Als de sirene gaat, of als de officiële ap- pjes komen (ATTENTIE LUCHT ALARM!), weet iedereen precies wat de pro cedure is. De rugzak met warme kleren staat klaar, de flessen wa ter ook, documenten en geld zit ten in een mapje, de eerstehulp- doos is binnen handbereik, en vergeet ook de kat niet. Er is geen lift, dus het duurt 3 tot 4 minuten om van de derde verdieping naar beneden te lopen, plus vijftien treden extra naar de kelder, dan twee keer rechtsaf onder de grond en tot slot de deur dicht doen en de eigen plek opzoeken. Juliana Tsimerman doet het nauwgezet uit de doeken. Haar nagels zijn blauw en geel gelakt, naar de vlag van Oekraïne. Ze is pas 15 jaar (volgende week wordt ze 16), maar ze praat nu al over zaken waar je als kind helemaal niet over zou moeten praten. Ze woont met haar ouders Mychajlo (55) en Irina (53) in een oude Sovjet-flat in het zuiden van Lviv. Deze 'Stalinka' uit 1957, inderdaad vernoemd naar een voorganger van Vladimir Poetin, ziet er van buiten nogal slonzig en vervallen uit, maar de schijn bedriegt. Hun appartement op de Stukje bij beetje schuift een Russische legercolonne op richting Kiev. Waarom wordt dat konvooi niet aangevallen? En wat zijn de Russen van plan? Militaire experts hebben een onheilspellend voorgevoel. Het konvooi met Russische leger voertuigen zou volgens Ameri kaanse opnames maar liefst 64 kilo meter lang zijn. Het voorste voer tuig zou zich bij Hostomel Airport bevinden, een kleine 30 kilometer ten noordwesten van het centrum van Kiev. Veel mensen vragen zich af: waarom wordt deze colonne niet aangevallen door de Oekraïners? ,,De Russen zijn natuurlijk niet naïef", zegt voormalig comman dant van de landstrijdkrachten Mart de Kruif. ,,De colonne zal goed zijn beveiligd met een bescher mende paraplu van met name luchtafweer. Daarbij is de offen sieve capaciteit van de Oekraïners door de Russen gedecimeerd in de eerste dagen." Dat inzicht wordt ge deeld door Dick Zandee, defen sie-expert bij onderzoeksinstituut Clingendael. ,,Een groot gedeelte van de Oekraïense jachtvliegtuigen lijkt te zijn vernietigd. Ik heb ze nauwelijks zien opereren." Sowieso moeten we over de ef fectiviteit van aanvallen op de Rus sische stoet met tanks en andere voertuigen niet te makkelijk den ken, meent De Kruif. ,,Zelfs al zou je een voertuig raken, bijvoorbeeld met een Turkse drone, dan zetten de Russen zo'n voertuig aan de kant en gaan ze verder." Artillerie Beide experts hebben een onheil spellend gevoel over wat komen gaat als de colonne de Oekraïense hoofdstad zou bereiken. ,,Poetin zoekt de beslissing in Kiev", is de overtuiging van De Kruif. ,,Hij heeft het geprobeerd met luchtlan dingseenheden, en met de infiltra- tie van manschappen in de stad, maar dat is niet gelukt. Alles wijst erop dat hij nu vanuit de tweede lijn gaat schieten op Kiev." Zandee: ,,Ik sluit inderdaad niet uit dat de Russen hun artillerie op gaan stellen en rücksichtslos op de stad gaan schieten, ten koste van veel burgerslachtoffers. Wat moet je anders doen met al dat materieel dat onderweg is naar Kiev? Dat moet een bewuste tactiek zijn." De beelden uit Charkov, de tweede stad van Oekraïne, voor spellen wat dat betreft heel weinig goeds. Die stad wordt hevig be schoten door de Russen, en er val len doden en gewonden. ,,Alles lijkt erop, zeg ik met een slag om de arm, dat de Russen daar clustermunitie (een huls met daarin tientallen of honderden kleinere bommen, red.) Ik sluit niet uit dat de Russen rücksichtslos op de stad gaan schieten gebruiken", zegt De Kruif. ,,Dat is in strijd met het internationaal oor logsrecht. Maar als de Russen het in Charkov lijken te doen, waarom zouden ze het in Kiev dan niet doen? Het ziet er echt heel donker uit." Zandee noemt de mogelijke nieuwe tactiek van Poetin 'onvoor stelbaar slecht nieuws' voor de in woners van Kiev. ,,Hij zou overgave van de Oekraïense regering kunnen afdwingen door zoveel burger slachtoffers te maken dat het onac ceptabel wordt om door te gaan." Het ellenlange konvooi van de Rus sen zal ook veel materieel bevatten dat de straten van Kiev in kan trek ken, stellen de experts. De vraag is hoeveel Oekraïne daar tegenover kan zetten, zegt Zandee. „Oekraïne heeft van onder meer de VS anti- tankmiddelen gekregen waarmee je colonnes kunt proberen te stop pen. Maar ik weet niet of ze in Kiev voldoende materieel en personeel hebben om dat voor elkaar te krij gen." Vanuit veel westerse landen zijn wapens en andere militaire middelen toegezegd. Dat kan hel pen, stelt De Kruif. ,,Zeker als mili tairen de systemen al kennen. Maar we weten niet of dat zo is." Bevoorrading Zandee noemt de bevoorrading vanuit het westen een 'race tegen de klok'. ,,De vraag is of het op tijd komt waar het moet zijn. Nu wor den veel wapens en andere midde len over de Poolse grens Oekraïne in gebracht. Die route lijkt nog rela tief veilig. Maar de Russen zijn ook niet gek. Zij kunnen met luchtlan dingstroepen proberen de route te onderbreken. Ook zullen ze probe ren Kiev te omsingelen, zodat wa pens de stad niet meer in kunnen." Al met al heeft De Kruif bepaald 'geen lekker onderbuikgevoel' over de situatie. Dat geldt ook voor Zan- dee. Toch ziet hij nog altijd veel zwaktes bij de Russen. ,,Er is al eer der geconstateerd dat Rusland op minder krachtig verzet van de Oe- kraïners had gerekend. Ze dachten dat het een slap zootje was, maar daar hebben ze zich echt in vergist. Ook is de organisatie van de Russen echt niet optimaal. Dit is een opera tie die maandenlang is voorbereid, en toch is bijvoorbeeld de aanvoer van brandstofniet op orde. Dat kan ik echt niet volgen, het duidt op fouten in de organisatie." Zelfs al zou Rusland Kiev inne men, dan is de strijd in Oekraïne nog lang niet gestreden. Volgens experts zouden de nieuwe wapens, die ook vanuit het buitenland wor den geleverd, kunnen bijdragen aan een guerrillaoorlog. Het gaat om antitankwapens en -raketten, Stin- ger-raketten waarmee vliegtuigen neergehaald kunnen worden en ze ventig gevechtsvliegtuigen. WOENSDAG 2 MAART 2022 GO Zwart scenario: 'Poetin zoekt de beslissing in Kiev' Mark van Assen G Het stadhuis van Kiev wordt beschermd met zandzakken. FOTO EPA Chris van Mersbergen Rotterdam/Kiev - Dick Zandee, defensie-expert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4