9 Hoofdrol voor Zeeland in nieuwe thriller sprake komen, zijn zelden verzon nen. ,,Vaak denken lezers dat ik alles uit mijn duim zuig, maar ze bestaan wel degelijk. Dit boek draait vooral om het feit dat mensen blijven vast houden aan ideeën en overtuigingen, ook als er overweldigend bewijs is dat ze niet waar zijn. Daardoor stol len die ideeën. De mensen worden star en staan niet meer open voor in formatie die hun beeld kunnen aan passen. Dat heeft iets tragisch." Windmeijer verbleef enige tijd in Middelburg en omgeving om sfeer te proeven voor De stenen goden. Een bezoek aan Paaseiland zat er door de coronabeperkingen niet in. ,,Tot nu toe heb ik altijd geschreven over plekken die ik uit eerste hand ken. Nu moest ik meer gebruikmaken van mijn fantasie. Dat was wel lastig, waardoor ik over dit boek ook langer heb gedaan. Ik schrijf weliswaar geen reisgids, dus het hoeft niet helemaal te kloppen, maar toch wel in grote lij nen." Onder meer video's, Google Maps en hulp van kenners boden uit komst. Vruchtbare omgeving Hij sluit niet uit dat Zeeland nog eens zal opduiken in zijn boeken. ,,Ik vond het een heel vruchtbare omgeving. Ik ben altijd op zoek naar godsdienstige thema's en daar is dit een goede om geving voor. Eerst richt ik me nu op drie boeken over Delft, mijn geboor testad. Maar daarna is alles weer mo gelijk. Ik denk dat er in Zeeland nog genoeg verhalen voor het oprapen liggen." Middelburg als middelpunt van een meeslepend mysterie. Zeeland speelt een hoofdrol in De stenen goden, de nieuwe thriller van Jeroen Windmeijer. Het boek verscheen gisteren. Eerste slachtoffer Fierloos doet onder meer on derzoek naar het Paasei land-beeldje dat in de jaren 70 in Ouddorp opdook. Dat die kwestie nog uiterst gevoelig ligt, blijkt wel als er een eerste slacht offer valt. Een man komt bij het Zeeuws Museum onder ver dachte omstandigheden om het leven. Het Abdijplein verandert ineens in een plaats delict. Paaseiland, het meest geïsoleerde eiland van de wereld, bleek als on derwerp een ideaal sluitstuk van Vaak denken lezers dat ik alles uit mijn duim zuig, maar de verhalen bestaan wel degelijk Hij wordt regelmatig aan geprezen als de Neder landse Dan Brown. Dat is niet zo verwonderlijk, want ook Jeroen Wind meijer gaat verder dan de stan daard whodunit en weet zijn fascina tie voor godsdienst, geschiedenis en wetenschap in een spannend verhaal te gieten. Zijn boeken - inmiddels ook volop vertaald - slaan zo aan, dat hij zich sinds drie jaar volledig aan het schrijverschap kan wijden. ,,Ik schrijf het liefst thrillers waar je ook iets van opsteekt, met als ultieme voorbeelden De naam van de roos van Umberto Eco en Ik ben pelgrim van Terry Hayes", zegt de 52-jarige Leidse auteur. ,,Bij mij is het nooit een nagelbijtende jacht op een serie moordenaar waarbij veel bloed vloeit. Ik kan wel zo'n rechttoe recht aan thriller schrijven, maar daar zou ik geen plezier aan beleven." De stenen goden, zijn achtste boek, ademt Zeeland. Alles draait om het mysterie van Paaseiland, het eiland in de Grote Oceaan. De Middelburgse antropologiestudent Anthoni Eskens doet er onderzoek naar de herkomst van de moais, de even beroemde als raadselachtige grote beelden. Onder tussen bereidt Monique Fierloos, conservator van het Zeeuws Mu seum, een tentoonstelling voor over Jacob Roggeveen. Deze Middelburgse ontdekkingsreiziger stuitte op paas zondag 1722 - dit jaar precies drie eeu wen geleden - op het eilandje in de Grote Oceaan en gaf het zijn huidige naam. naamd wel oplossen." Zijn werk wijze biedt hem de mogelijkheid zijn kennis te delen. Windmeijer is cultu reel antropoloog en werkte jarenlang als docent godsdienst en maatschap pijleer. Voor elk boek verdiept hij zich ook eerst maandenlang in het onderwerp. ,,Ik was en blijf leraar. Een boek moet in de eerste plaats zo zijn geschreven dat mensen het bijna niet weg kunnen leggen, maar daar naast hoop ik dat lezers er iets van opsteken." De verhalen en theorieën die ter Auteur leende namen van Zeeuwse boekhandelaren zijn trilogie over Latijns-Amerika, zegt Windmeijer. ,,Het heeft alles wat ik altijd zoek: een afgebakend on derwerp met verhalen, mythologieën en geschiedenissen die veel witte vlekken bevatten. Dan heb ik als fic tieschrijver de vrijheid om die in te vullen. Ik vertrek altijd vanuit de fei ten, maar vervolgens kan ik allerlei opties weergeven: misschien is er wel dit of dat gebeurd. Zo is bijvoorbeeld nooit opgehelderd hoe het beeldje van Ouddorp daar terecht is geko men. In het boek kan ik het zoge- GO WOENSDAG 2 MAART 2022 Het Abdijplein verandert ineens in een plaats delict La' - HÊÈjk ié I Het Paaseilandbeeld dat beeld houwer Peter de Jong in 1970 maakte, staat sinds 2019 op het Molenwater in Middelburg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA De stenen goden is verschenen bij uitgeverij HarperCollins. Zaterdag 12 maart is Jeroen Wind- meijer in Zeeland. Om 10.30 uur vindt in de Drvkkery in Middelburg de Zeeuwse presentatie van het boek plaats. Aansluitend signeert de auteur zijn boeken. 's Middag signeert Jeroen Wind meijer in Goes: van 13.30 tot 14.30 uur in Het Paard van Troje en daarna, tot 16.00 uur, in De Kope ren Tuin. Rolf Bosboom Middelburg - Jeroen Windmeijer, schrijver Jeroen Windmeijer: ,,Ik schrijf het liefst thrillers waar je ook iets van opsteekt." FOTO TACO VAN DER EB Omslag van De ste nen goden. is toegepast, al hoopte hij vooraf wel dat het met 'zijn' per sonage goed zou aflopen. „Ik ben ook heel blij dat het boek erg goed is ge worden", zegt hij. „Je roen had me ooit gevraagd of hij mijn naam mocht gebruiken. Toen dacht ik dat het misschien een keer voor een zijlijn van een ver haal zou zijn. Dat het zo prominent is ge- worden, was een grote verrassing." Ook voor Monique Eskens is het een bij zondere ervaring. ,,Ik vind het zo ontzettend grappig. Bovendien hou ik erg van dit soort boeken: de combinatie van span ning met geschiedenis en godsdienst." Fierloos: „Dit genre kom je in Neder land eigen lijk niet te gen. Ik volg Jeroen al vanaf het begin en hij wordt met elk boek alleen maar be ter." De namen van de hoofdpersonen van De stenen goden - Anthoni Eskens en Monique Fierloos - klinken Zeeuwen wel heel be kend in de oren. Jeroen Windmeijer heeft ze 'geleend' van de boekhandelaren An thoni Fierloos (De Ko peren Tuin en Het Paard van Troje in Goes) en Monique Es kens (De Drvkkery in Middelburg). Fierloos vindt het een grote eer dat zijn naam op deze manier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41