Zeeuwen zijn online relatief vaak de dupe van oplichters MeToo in 1474 c Veiligheidsmonitor2021 4 Een op de zes Zeeuwen zegt vorig jaar het slachtoffer te zijn geweest van online criminaliteit. Het gaat daarbij vooral om fraude en oplichting via internet. Criminelen zijn steeds vaker online actief. Zij proberen bijvoorbeeld mensen op te lichten die via inter net spullen kopen of verkopen. De goederen worden dan niet geleverd, of niet betaald. Zeeuwen zijn daar zeker niet minder vaak het slacht offer van dan andere Nederlanders, zo blijkt uit de Veiligheidsmonitor 2021. Aan deze enquête, die het CBS gisteren presenteerde, hebben 173.000 mensen meegedaan. Na Flevoland is het aantal gedu peerden van online oplichting in Zeeland naar verhouding zelfs het hoogst. Ook identiteitsfraude via internet komt hier relatief vaak voor, maar phishing en hacking juist minder. Wachtwoorden Opvallend is dat Zeeuwen minder bezig lijken te zijn met digitale be veiliging dan de meeste andere Ne derlanders. Relatiefweinig mensen zeggen regelmatig hun wacht woorden te veranderen, een wacht woordmanager te gebruiken of back-ups te maken. Slechts een kwart past bijvoorbeeld regelmatig wachtwoorden aan en een op de tien Zeeuwen werkt met een wachtwoordmanager. Virusscan ners worden wel volop ingezet. Terwijl kwaadwillenden zich steeds meer op internet begeven, neemt de 'traditionele' criminali teit volgens het CBS duidelijk af. Daarbij gaat het om zaken zoals diefstal, inbraak, geweld en vernie lingen. Het aantal misdrijven dat de politie telde, is de afgelopen tien jaar met 52 procent gedaald. In Zeeland was de afname op Schouwen-Duiveland (68 procent), Noord-Beveland (67 procent) en in Veere (67 procent) het grootst. In Hulst daalde de traditionele crimi naliteit het minst: 'slechts' 42 pro cent. Veilig Zeeuwen voelen zich relatiefveilig, valt op te maken uit de Veiligheids monitor. In totaal 28 procent zegt zich wel eens onveilig te voelen. Al leen in Drenthe en Friesland is dat nog beter. Het aantal Zeeuwen dat het slachtoffer zegt te zijn gewor den van bijvoorbeeld diefstal, in braak of geweld, is het laagst van heel Nederland. Maatregelen Om hun woning te beveiligen ne men zij geen overdreven maatrege len. Het aantal mensen dat een alarminstallatie of extra veilig heidssloten laat installeren, een Po litiekeurmerk Veilig Wonen aan vraagt of deelneemt aan een buur- tapp of buurtwacht ligt een stuk onder het landelijk gemiddelde. Wel kent de provincie een hoog rolluikgehalte. Bijna vier op de tien Zeeuwen zegt daarover te beschik ken, bijna twee keer zoveel als lan delijk. Dat is vooral toe te schrijven aan Zeeuws-Vlaanderen. Daar is bijna de helft van de huizen voor zien van rolluiken. NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD Tot verbazing van vriend en vijand vormden SGP, Leefbaar Reimerswaal en PvdA vier jaar geleden een coalitie in Reimerswaal. Die haalde ook nog de eindstreep. Maar voortzetting is niet vanzelfsprekend. Samenwerken met Marien West- strate? Voor de SGP-achterban was het even slikken. Was hij niet de man die hun wethouder Jaap Sinke ooit 'talibanachtige trekjes' toe dichtte? En die een vleugel voor gereformeerde ouderen in een zorgcentrum bestempelde tot 're- fo-kalifaat'? Schofferingen aan het adres van SGP'ers bleven de afgelopen vier jaar uit. Na zestien jaar hard oppo sitie voeren is Leefbaar Reimers- waal weliswaar een mildere, maar beslist geen kleurloze partij ge worden. Zo baarde Weststrate op zien door van leer te trekken tegen het gebruik van de term Arabische cijfers in ambtelijke stukken. Dat zou bijdragen aan de 'multi-culti opmars' in Nederland. Maar ook de andere coalitiepar tijen namen ruimte om zich te profileren. Zo kwam PvdA'er Mar jolein Sinke met allerlei 'groene' moties. Ze wilde een einde maken aan de plezierjacht, het oplaten van ballonnen en het intensief maaien van bermen. Ook de SGP liet van zich horen, bijvoorbeeld met een totaalverbod op vuur werk. Het leverde heftige debatten op waarbij met name Leefbaar Reimerswaal er niet voor terug deinsde plannen van de coalitie partners volledig af te branden. Bekvechten De drie coalitiepartijen bewezen ook te kunnen samenwerken. Daarbij gingen ze zelfs geregeld in tegen plannen van hun 'eigen' wethouders. Het leidde er bijvoor beeld toe dat een voorstel een mestvergister bij de waterzuive ring in Bath te bouwen van tafel ging. Ook regelden de coalitiepar tijen een tijdelijk derde veld voor V.V. Krabbendijke, iets waar het college eerst niet aan wilde. Op meer momenten werd dui delijk dat niet het college van B&W, maar de gemeenteraad de baas is in Reimerswaal. Na een golf van kritiek uit de Yersekse samen leving dwarsboomde een ruime raadsmeerderheid het opzetje van het college om de enige camping van het dorp om te vormen tot in dustrieterrein - alleen de SGP steunde de eigen wethouder. Ook dwong de gemeenteraad te gen de zin van wethouder Maarten Both afdat bedrijven op industrie terrein De Poort bij Rilland tóch de hoogte in mogen. En vorig jaar zomer blokkeerde de gemeente raad een aantal pijnlijke bezuini gingsmaatregelen. Zo hoeven Rei- merswaalse zorgbehoevenden niet verplicht te verhuizen naar een andere gemeente als dat goed- koper is dan het aanpassen van hun huis. Voorspelbaar Er zijn maar weinig gemeenten in Zeeland waar de verkiezingsuit slag zo voorspelbaar is als in Rei- merswaal. De afgelopen twintig jaar meldde zich niet één nieuw komer aan het front en kwam de SPOREN IN DE DELTA MeToo iets van deze tijd? Zeker, maar het thema speelt al eeuwen. Zeker als het om aanzienlijke personen ging. De Zeeuwse volksdichter en moralist Jacob Cats beschreefin Self-Stryt (ed. 1628) een geval dat zich rond 1474 zou hebben afge speeld. Zeeland behoorde toen tot het Bourgondische rijk van Karel de Stoute. Karels gouverneur in Zeel and liet een burger op een valse beschuldiging van samenzwering arresteren en in het cachot gooien. Hij had een oogje op de vrouw van de onschuldige en preste haar om met hem naar bed te gaan. In ruil zou hij haar man weer vrijlaten. Gesteld voor deze bittere keuze stemde de vrouw toe. Maar de gouverneur had de man al laten te rechtstellen. Nadat hij zijn lusten had bevredigd, liet hij het lijk bij de vrouw bezorgen. De ontredderde weduwe wendde zich tot Karel de Stoute. Die dwong de gouverneur onmid dellijk met de vrouw te trouwen: een beproefd middeleeuws middel om verkrachting onder de tafel te vegen. De eer was gered! De vrouw verklaarde desgevraagd dat ze te vreden was met deze oplossing. 'Maar ik nog niet,' zei Karel en hij liet de kersverse echtgenoot ter plekke onthoofden. Nu was de vrouw voor de tweede keer we duwe, maar wél erfgenaam van de rijke gouverneur. Schrijver en schilder Adriaen van de Venne, ja renlang woonachtig in Middel burg, maakte een plastische prent bij dit botte, maar stichtelijke ver haal in Self-Stryt. Identiteit Jacob Cats was behalve dichter ook staatsman, jurist en landontgin- ner. Het legde hem allemaal geen windeieren. Zeeuwse sporen van hem zijn er daarom genoeg: zijn standbeeld en vermoedelijke ge boortehuis in Brouwershaven (Noorddijkstraat), zijn woonhuis in Middelburg (Lange Noord straat), zijn buiten Munnikenhof in Grijpskerke (Jacob Catsweg), de Catshoeve bij Groede. Maar naar de precieze toedracht van het verhaal uit Self-Stryt en de identiteit van de gouverneur heb ben literatoren en historici tot in de negentiende eeuw vergeefs ge zocht. Lodewijk van Gruuthuse was in de periode van dit verhaal stadhouder van Holland en Zeel and. Hij stierf pas in 1492 en niet op het schavot. Het verhaal bleek een 'verzeeuwst' zwerfmotief met allerlei varianten in andere stre ken. Zo zou de in 1296 vermoorde graaf Floris V van Holland en Zee land zich vergrepen hebben aan de vrouw van de hoge edelman Ge rard van Velsen. Uit wraak voegde Gerard zich vervolgens bij de moordenaars van de graaf. Ook dit verhaal liep faliekant af, maar ge neraties lezers hebben van derge lijk materiaal gesmuld. WOENSDAG 2 MAART 2022 PC Rolf Bosboom Vlissingen Voorspelbaar, Joeri Wisse Kruiningen De posters hangen, de bor den staan. Elke lokale politi cus haalt van alles uit de kast om er voor te zorgen dat u straks het bolletje achter zijn of haar naam rood kleurt. Maar wat kunt u en mag u van hen verwachten? Waar moeten zij zich de komende jaren druk over maken? Een overzicht in dertien afleve ringen. Vandaag deel 5: de gemeente Reimerswaal. Zie ook pzc.nl/video De aanpak van de toegangs weg naar Yerseke is één van de hete hangijzers in de campagne voor de gemeenteraadsverkie zingen. foto johan van der heijden Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, historische sporen en verhalen Ontucht door de gouverneur van Zeeland. A. van de Venne (1628). - Jan J.B. Kuipers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36