3 ONTDEK HET DUITSE ODENWALD ropa vervoerd: 3500 militairen van wie het gros werd ingevlogen, 85 Abrams tanks, 120 kleinere tanks, 15 pantserhouwitsers, 500 andere rupsvoertuigen, 1200 voertuigen op wielen en 300 trailers. Met Defender 22 laten de Ameri kanen opnieuw zien dat ze vierkant achter hun Europese Navo-part- ners staan. Aan de oefening doen meer dan 30.000 militairen mee, ter land, ter zee en in de lucht. De oefe ning speelt zich afin Duitsland, Po len, Slowakije, Litouwen, Letland en Estland. De Amerikanen willen bewijzen dat ze vliegensvlug een grote strijdmacht kunnen verplaat sen. Het spetterende slotstuk wordt de oversteek van een rivier in het noordoosten van Polen met een di visie soldaten uit verschillende Navo-landen. De Nederlandse en Vlaamse ha vens zijn belangrijke doorvoerstati- ons voor de strijdkrachten van de Verenigde Staten en Canada. De Rotterdamse haven, maar ook die van Vlissingen, zijn al sinds jaar en dag een bruggenhoofd voor troe penverplaatsingen en het versche pen van oorlogsmaterieel in Eu ropa. Mochten de Russen de oorlog in Oekraïne verder uitbreiden naar een van de omringende Navo-lan- den, dan kunnen ze een strategisch doelwit worden, zegt VVD-Euro- Amerikaanse legervoertuigen worden in Vlissingen aan land gezet voor de operatie Atlantic Resolve in 2019. parlementariër Bart Groothuis en voormalig hoofd van het Bureau Cyber Security van het ministerie van Defensie. Groothuis vindt dat de haven van Rotterdam beter moet worden be- veiligd tegen cyberaanvallen. Hij denkt ook aan afweergeschut en de inzet van mijnenvegers. Groothuis rept echter met geen woord over de havens van North Sea Port. ,,Ook die zijn voor de Navo van groot stra tegisch belang", zegt militair histo ricus Dennis van Nieuwenhuijzen uit Terneuzen. ,,En daardoor poten tieel doelwit van landen zoals Rus land die de Navo willen ontwrich ten." De historicus verwacht geen fy sieke aanval. ,,Havens moeten zich vooral wapenen tegen cyberaanval- len op havensystemen waarmee militaire logistieke operaties kun nen worden verstoord." North Sea Port wil er weinig over kwijt. Het havenbedrijf wijst erop dat het handelt volgens de International Ship Port facility Security (ISPS) Code. Dit internationaal voor schrift verplicht havenbedrijven om schepen en havenvoorzienin gen te beveiligen. Voor verdere vra gen verwijst North Sea Port naar het ministerie van Defensie. Volgens Van Nieuwenhuijzen zijn Nederlandse havens redelijk goed beschermd tegen cyberaan- vallen. ,,Je kunt echter niet achter over leunen. Je moet de cybermuur continu verstevigen. Ik herinner me de recente ddos-aanval op de gemeente Den Haag. Hun systeem lag drie dagen plat. Je kunt ervan uitgaan dat er door de Russische dreiging meer cyberaanvallen op doelen komen die voor de Navo van strategisch belang zijn. Dat kan ook North Sea Port zijn." Pijpleidingen Als de Russen echt kwaad willen, dan kan Nederland altijd snel de havens militair beveiligen. ,,Op dat punt zijn we nog niet gekomen, maar vergeet niet dat het hele Scheldegebied, met de havens van Rotterdam en Antwerpen, als totaal een belangrijk strategisch gebied is. België is niet alleen het gastland van de Navo, ook lopen er vanuit dat België grote pijpleidingen door Europa waarmee brandstof naar andere Navo-landen wordt ver voerd. De Russen weten dat ook." Hotel Zum Weissen Lamm, Rothenberg Reis af naar onze oosterburen voor een zorgeloos verblijf in een sfeervol 19e-eeuws hotel. Maak prachtige wandelingen in Natuurpark Odenwald, bezoek authentieke dorpjes of de sfeervolle stad Heidelberg. Genieten staat hier centraal, zo word je tijdens je verblijf verwend met dagelijks ontbijt en 3-gangendiners. Bestel nu op pzc.nl/nuw2202 tan-sar Omdat je PC WOENSDAG 2 MAART 2022 rollen straks weer de kade op FOTO DIRK-JAN GJELTEMA 3 overnachtingen gratis parkeren 3 x uitgebreid ontbijtbuffet per boeking 1 paar Camelia 3 x 3-gangendiner slippers t.w.v. €25 cadeau gebruik van de wifi Op basis van 2-persoonskamer en beschikbaarheid. Meer informatie omtrent geldigheid, kinderkortingen, toeslag 1-pk en toeristenbelasting staat vermeld op onze website. Boekingskosten: €15 per boeking. Meer informatie? Mail naar info@nuwegexclusief.nl. nuwegexclusief.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35